CZ-550

308

Olisiko kellään kokemuksia ko. kivääristä kaliiberissa 308. Eli kannattaako ostaa?

Toinen vaihtoehto olisi remington 700 muovitukilla. Remarin tarkkkuus tosin hieman epäilyttää.

6

891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pena

      osta remari se on tarkka ja tuskin ammut yli 1000m matkoja. 308 on mun mielestä liian laimee...

      • Sako

        Uskallan väittää että CZ on tarkempi kuin Remarin "muovirimpula" ja eikö Zetorissa ole snellari vakiona? CZ on "oikean" aseen näköinenkin ja sen saa irtolippaalla ja remarissa on kiiteä makasiini kokonaan tukin sisällä eli sitä ei saa tyhjättyä pohjasta. (puhun tarjous paketista jota myyvät intersportit 720€ kiskurihintaan)


    • Vanha jo

      Eipä ole enempiä kokemuksia kummastakaan aseesta. Tuskin se kuitenkaan tarkkuuteen kaatuu, molemmat ovat yhtä hyviä tai huonoja. Tai sanotaanko, että vaihteluväliä on enemmän kuin suomalaisissa valmisteissa. Huipputarkka voi osua kohdalle asemerkissä missä tahansa, pl. tieten tahtoen väljäksi poratut sotilasaseet.

    • Osta

      Itselläni on CZ 9,3 x 62 hirviaseena.

      Toinen CZ löytyy kaapistani .308 -kaliiperisena tarkk´ampujamallina. kyseinen ase ampuu alle 1 MOA kasoja 100 metristä. Perus-CZ ei varmastikaan käy noin tarkasti, mutta hirvi/karhu/peura-aseeksi sen tarkuus kyllä vallan mainiosti riittää.

      Jos itse joutuisin valitsemaan noiden aseiden välillä, niin ottasin CZ:n ja sen päälle toisen tsekki-tuotteen: Meopta-kiikarin.

    • mikko2

      herran jumala osta!!!! mulla on isoveli jolla on tuommonen ollu ja oli kans hyvä!!!! osta!

    • cz ja monta

      Kyllä ei enää kannata olla isänmaallinen aseen suhteen jos haluaa laatua ja hintaa verrata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10362
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2381
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2114
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe