Mistä sanoista tulee lyhenne GT?
GT?
GT?
121256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mielestäni GT tulee sanoista Gran Turismo.
Onko kommentteja??
No niin.
Lyhenne GT tulee sanoista gran tourismo, eli vapaasti käännettynä suurta matkailua. Ennenkuin VW "keksi" GT lyhenteen "nopeaan" golf:iin, niin tätä ennen GT auto tarkoitti suurella moottorilla ja hyvillä ajo-ominaisuuksilla sekä mukavalla sisustuksella olevaa autoa jolla ajettiin pitkiäkin matkoja. Eli autolla oli mukava ajaa pitkiäkin reissuja ilman että tuli turtunut olo ajamisesta, näin siis "vanhoina hyvinä aikoina". Nykyisin tuo GT määritelmä on vääristynyt siten että GT-autossa on tehokas viritetty moottori, paukkukova alusta joka on epämukava ajaa(paitsi radalla), penkit ovat kovat ja puristavat sylinsä kuin itäblokin painijat, ja moottorimelu vie kuulon jo 3 km ajon jälkeen, näin siis nykyisin.
Ja nyt tietysti saan kimppuuni kaikki type-r-fanit, t-sport miehet rasvaavat jo hirttoköyttä valmiiksi, volvo t4 mihet latailevat haulikkojaan, muista puhumattakaan. Tässä vaiheessa saanen vielä puolustautua? Ennen automatkailu oli suurta huvia ja elämyksiä. Pääasiassa nämä matkat tehtiin juuri noilla GT autoilla, joilla se oli hauskaa ja mukavaaa. Sitten autoilu muuttui yhä enenevässä määrin vain kulkemiseksi paikasta A paikkaan B, automatkailun ilo ja hauskuus kuoli pois, tilale tulivat lentokoneet yms. 70-luvulla VW keksi "GT" määritelmän uudestaan tekemällä golf:ista nykyisten GT-autojen "esi-isän". Tätä onkin sitten kopioitu menestyksekkäästi eri autovalmistajien malleihin, näin on syntynyt uusi GT-luokka autoille. Nykyisin nuo kadonneet mukavaan automatkailuun tarkoitetut GT-autot taitavat olla piilotettu GLX,GLS-nimikkeiden alle.
Tämmöisiä ajatuksia.
Terveisin.
L-200
..olet käyttänyt tehokkaasti palstatilaa, tärkeä tieto joo.. :)
No niin.
Mikäs nyt? Vastasin vain esitetyyn kysymykseen. No hyvä jos tuo mielestäsi oli tärkeää tietoa, toivottavasti sait hyvän mielen.
Terveisin.
L-200
Pakko kirjoittaa muutama kommentti....
"penkit epämukavia",jos penkit ovat samoja mitkä kelpaavat taksikuskeille sekä rekkakuskeille niin eivät ne kovin huonoja voi olla.
"kova alusta" ,yleisesti autoihin tunnutaan laittavan "monttu/kuormausvaraa" jota kuitenkin harvoin jos koskaan tarvitaan.Sopiva mieto madallus laadukkailla jousilla sekä vanteen vaihto hieman suurempaan (noin tuuma-2)ei tee ajo-ominaisuuksille kuin hyvää,loppuu turha kurveissa vikurointi ja perän hakeminen/sortaminen.
"tehokas moottori",no sehän on vain positiivinen asia,ei tarvitse rekan perässä koko matkaa ihmetellä ja odotella milloin se 2 kilometrin suora aukeaa,kulutuskin pysyy kohtuullisena ainakin 4koneisissa.
"moottorimelu vie kuulon",eiköhän noi melumääräykset ole samat onko gt tai ei.Kaikenlaisia jälkiasennuksia kyllä näkee mutta eihän se ole autotehtaan vika jos joku pilaa autoansa ja tekee stereonsa tarpeettomaksi.
Nykyisin (90-luku ja eteenpäin) harmittaa se että laitetaan tuota gt merkkiä aika surutta mihin tahansa katiskaan.Täytyyhän myyntimiehillä tietysti olla jotain myytävää mutta jos autoon laitetaan vähän spoileria,teippiä,vaihdetaan ratti ja lyödään gt-merkki persiisiin niin ei siinä mistään gt:stä voi vielä puhua vaikka hintaa kuinka kaksinkertaistettaisi.
PS;Kyllä noissa mitsun maastureissa on paljon kovempi ääni kuin monessa gt:ssä...
voit olla huoleti, t4 miehet ei käy sun kimppuus, koska t4 alusta on aivan yhtä lilluva lulla kuin 1.6 litrasessa golf CL:ssä
No niin.
Penkkien epämukavuudesta voi olla montaa eri mieltä, toki GT-autoihin laitetaan hyvin vartaloa tukevat jakkarat. Mutta onko se mukavuustekijä pitkillä matkoilla? Itse ajelen vuodessa vain n.30-35 tkm, ja en todellakaan voisi kuvitella ajelevani tuota määrää esim, HUOM ESIM. type-r:n istuimella, saman henkilökohtaisen tuomion saa opel astra GT ja GSI, toyota T-Sportin istuimesta puhumattakaan, karmea penkki. Myönnän kyllä että M-B :ssä (muistaakseni E-malli) oli hyvä ja vartaloa tukeva istuin, rekkojen istuimista ei ole kokemusta, mutta voisin kuvitella niiden ergonomiaan olevan kiinitetty erikoista huomiota koska niiden käyttäjälle istuin on osa työkalua.
Samoin saabissa on mukava istuin jolla vartalo ei puudu pitkässäkään matkassa, kovin kummoisen näköinen ei saabin istuin ole mutta jos pitää valita että kumpi istuin (saab/type-R) välille H:ki-Oulu, ja 1 pysähdyksellä, niin ehdottomasti saab.
Toki autossa pitää maavaraa olla. Normaalia on että maavaraa on käyttökohteen mukaan. Toki ajo-omanaisuuksia voi parantaa jousitusta ja vannekokoa muuttamalla, vaikutukset voivat olla suuriakin, myönnän. Nykyisin tuntuu suuntaus olevan se että mitä matalampi sitä hienompi. Sopivan jämäkkä alusta ja matalaprofiilirenkaat niin ei varmasti perä sorra kurvissa kun ei ole mistä sortaa, eikä matala,jäykkä alusta nyöki ja notku joka montussa, tiedän. Mutta onko tuollainen "paukkukova" alusta mukava pidemmän päälle, se on ihan puhtaasti makuasia, yksi tykkää tyttärestä, toinen äidistä kuten sanalasku sanoo.
Mitä tehokkaampi moottori, sen parempi, myönnän. Mutta miten se teho tulee ulos moottorista, tasaisena ja lineaarisesti jatkuvana vääntäkäyränä ja kasvavana tehona, vai äkillisenä potkuna korkeilla kierroksilla, itse pidän enemmän tuosta tasaisesta käyrästä kuin jostain muulinpotkusta yli 6500rpm/m, kuten toyotan T-sportissa. Ja lisäksi, mitä kovempaa ajetaan, ja mikäli vaihteisto ei ole sovitettu välityksiltään oikein voi moottorin kierrokset olla hyvinkin sisäänkuuluvat eri nopeuksissa. Tässä yhteydessä korostuu enemmän moottorin tuottama vääntömomentti kuin suurilta kierroksilta saatu teho.
Amispoikien "jumps-jumps-jumps-basso escort-corolla", yms. viritykset ovat asia erikeen koskien ajomelua. Ajomelun vaimentaminen on auton valmistajille vaikea tehtävä. Liian niukasti vaimennusta=meluisa auto, liikaa vaimennusta=hiljainen auto, mutta paino karkaa käsistä. Hyvää on vaikea luoda, hyvän parantaminen on vielä vaikeampaa.
Gt-merkin käyttö on yleistä, saahan sillä mallisarjaan menevyyttä, ja menevyys myy.
Lisäksi GT-autot tuppaavat olemaan pieniä, golf-corolla-kokoluokan autoja. Harvassa on isomman luokan GT-määritteet täyttävät autot, ehkäpä volvo R-sarja, audin S6, BMW M5, ja M-B:n AMG-mallit täyttäisivät tuon GT määritelmän, jos kriteerinä olisi tuo mainitsemani "vanha hyvä aika" jolloin autolla matkailu oli huvia. Toki myönnän että esimerkkiautoni ovat hintaluokaltaan kalliita, joten noilta on syytä edellyttääkkin ominaisuuksia.
P.S:ään kommentoin, toki mitsun diesel on äänekäs kun sen käyntiin laittaa, tyypillistä dieselille, mutta ei tuo käyntiääni ihan vaadi korvatulppia :D.
Tämmöisiä ajatuksia.
Terveisin.
L-200
No niin.
Vai on volvon T4:n alusta jätetty löysäksi? Olisi kuvitellut että tehdas joka panostaa autonsa turvallisuuteen ja turvallisuusimagoonsa noinkin paljon kuten volvo, ottavan huomioon alustan merkityksen noilla tehovaroilla.
Itsellä ei kokemusta ole T4 mallista muuta mikäli alusta on noin "lilluva" kuten sanoit on volvolle tullut kyllä paha moka.
Terveisin.
L-200
Kun nyt olet noita penkkejä testaillut niin oletko istuskellut vain liikkeessä vai pitemmälläkin matkalla testaillut? Kannattaa meinaan testailla kunnolla ettei tule pelkkää "mutu" tuntua.Omaan sporttipenkkiin olen ollut alusta alkaen tyytyväinen eikä perse ole puutunut edes ivalo-helsinki matkalla.
Maavaraa jää sopivalla sarjalla ihan riittävästi normaaliin käyttöön nopeuskumpareineen,eri asia on tietysti jotkin mökkitiet.Mökillä jos kiinni nappaa niin vikaa saa alkaa etsiä tienpitäjästä eli siitä peilistä...
Sopivalla 20-40mm madalluksella saa järestään hyviä tuloksia aikaan,eri asia on sitten noi teinit katkaistujen jousiensa kanssa mutta nehän ei taaskaan ole autotehtaan vikoja.
Noihin vääntöihin sen verran että kyllä itse olen jämähtänyt 4-koneisiin turboihin,alkaa tapahtua siinä 3000 tuhannen jälkeen ja kulutus pysyy tarpeen vaatiessa kuitenkin kurissa.
Melu muuten alkaakin nykyään olla varsinainen riesa,ennen paremmin varusteltuihin malleihin/autoihin laitettiin kunnon äänieristykset.Äänieristyksiä saa nykyään etsiä melkein autosta kuin autosta eikä löydä.Alkavat melkein jokainen olla sellaisia "kuminalaatikoita" joissa rengasmelut senkun lisääntyvät.Kyllä ne ovat kummallisia noi autotehtaiden säästöt...
Oletko muuten huomannut näiden uusien autojen rengaskokoja?
Uusissa autoissa
on sellaisia 16-17"tuuman kokoja joillain 45 renkailla.Alkaa olla kyllä mielenkiintoisia kokemuksia ajella nämä suomalaiset "urarännit" noilla uusilla autoilla.Tietysti voi muuttaa rengaskokoa mutta mitäs siten kun ei pysty???Osti tossa naapurikin juuri uuden accordin ja kyllä ihmetellä täytyy kun talvirenkaatkin ovat jotain 215/45 16 kokoa.Siinähän sitä on hiihtoliiton sukset valmiina,noilla ei pääse talvella mihinkään.Ja veholla vaan vastataan ettei pienempiä vanteita voi koko autoon laittaakaan...sama "vika" alkaa olla aika monessa muussakin uudessa mallissa.
Gt-luokan autot ovat pieniä mutta eihän se mitään haittaa.Mahtuisi melkein joka perheeseen toiseksi autoksi.Täytyy kyllä ihmetellä tätä suomalaista menoa,ukko ajaa yksin töihin sillä "isolla" ja vaimo hakee lapsia pienellä kotterolla.Meillä on kyllä roolit käännetty juuri päinvastoin,vaimo hakee lapset tolla uudella ja turvallisella ja minä ajan tuolla pienellä "gt:llä".Siihen yksinäiseen töihin menoon on juuri sopiva tuollainen pikku gt.Riittää moottoritehot normaaliin liikenteeseen eikä tarvitse viedä "turhaa" tilaa muilta.
ps:Jos olisi noita nokian osakkeita ollut joskus varaa ostaa niin kyllä pihalla jokin 4-vetoinen 4-koneine turbo olisi,esim a4 Quattro olisi tosi järkiauto suomeen mutta se hinta se hinta,ei ooo rahhaa...,no täytyy vaan jatkaa duunia ja toivoa jos sitten joskus...
No niin.
Kyllä noita penkkejä on tullut kulutettua ihan liikenteessä ollessa, unohdin mainita 206 GTI:n penkin, se oli aika hyvän oloinen istua. Myönnän toyotan penkin kohdalla että "testaus" jäi vain koeajon kestoon saakka, sen verran epämukavan oloinen oli auto kokonaisuudessaan. Astra GT:n penkkiä on tullut kulutetua jonkin verran, eikä sekään oikein säväyttänyt, vaikka tukevantuntuinen olikin, ja lisäksi recaron tekemä. Gsi:ssä penkki oli jotenkin lepsun oloinen, liekkö sitten jo ollut niin kulunut tms.
Olet kyllä oikeassa että sopivalla alustasarjalla saa parannettua ajo-ominaisuuksia, kunhan saa sopivan kompromissin käsiteltävyyden ja mukavuuden välillä, se kumpaa arvostaa on makuasia joista on turha kiistellä. Teinivirityksistä ei viitsi edes puhua, nekin ajat on koettu, ja ohi menneet, toivottavasti. :D
Normaalikäytössä oikein ahdettu/viritetty kone on varmasti mukava ajaa, varsinkin jos ei mainitsemasi vääntö lopu ihan heti kesken, jää turha kierroksilla vinguttelu ja vaihteiden vaihto vähemmälle, olisiko vanhuus ja laiskuus jo iskemässä, en tiedä.
Melua voi vaimentaa jos ei ole tyytyväinen tehtaan jälkeen, näin tein itsekkin edellisen autoni kanssa. Laitoin pohjaan(sisäpuolelle) ja oviin bitumimattoa ääntä vaimentamaan, lähinnä matalia taajuuksia. Auton sisämelu aleni todella merkittävästi työn jälkeen, voin suositella. Työ tosin on isonpuoleinen ja maksaakin pikkasen. Samoin voi lisätä verhoiluhuopaa alkuperäisen alle ääntä vaimentamaan, toimii myös kohtalaisesti.
Olen kyllä huomannut tuon saman asian koskien renkaita. 15" rupeaa olemaan nykyisin jo vakiovaruste, 14" on jo harvinaisuus, ja 16" sekä 17" yleistyvät jatkuvasti, ja mitä isompi vannekoko, sen vähemmän jää rengasta ympärille. Toki se on näyttävää kun alla pyörii 17" erikoisvanne ja 45/40-sarjan renkaat, mutta mukavuudesta ei enää puhuta, saati vetelystä urissa. Edellisessä autossani, siinä vaimennetussa oli 205/45/16" renkaat aluilla, niillä sai kyllä napakan tuntuman mutta urat kyllä tuntui ajossa, ja sateella sai pitää varansa vesiliirroon vuoksi.
Kommenttiisi GT-luokan autojen pienuudesta en ota kantaa, perustelusi olivat sen verran hyviä tässä tapauksessa.
Itsellänikään ei noita osakkeita ole... ja rahaa ei koskaan ole liikaa, joten on vain pärjättävä sillä mitä on.
Terveisin.
L-200
L-200, oikein hyviä kommentteja, olen samoilla linjoilla kanssasi.
Mitä tulee T4:n alustaan, se oli 2002 malliin asti aivan liian löysä ja vetely oli todella karmeata. Volvo tinki väärästä kohdasta tämän sporttiversion kohdalla. 2003 malliin alustaa "paranneltiin" jonkin verran, lähinnä jäykistettiin. Suhteessa tehoihin nykyisessä T4:ssä on kuitenkin aivan liian huono alusta (vaikka sitä jäykistettiinkin).
Mitä tulee noihin rengaskokoihin, niin tuumakokoa on kasvatettu jarrujen koon ja niihin kohdistuvien lisääntyneiden turvallisuusvaatimusten vuoksi. Moniin autoihin ei juuri levyjen koon vuoksi voikaan laittaa 15" pienempiä renkaita alle.
Tuommoisenkin käännöksen olen jossain noteerannut.
Niin ja Gutaa Tekee!