rakennamme 1 1/2 kerroksista taloa, selailessani talokirjoja en löytänyt ensimmäistäkään missä olisi kodinhoitohuoneen yhteyteen sijoitettu tilava vaate/pukeutumishuone, ajattelimme kuitenkin sellaisen tehdä. ajatuksena se, että perheen vaate vastaavana välttyisin vaatteiden edestakaisin kuljettamiselta. kaikki makuuhuoneemme sijaitsee yläkerrassa jonne ei tule huoneisiin vaatekomeroita ollenkaan, ainoastaan pieni vaatehuone petivaatteille yms. kysyisinkin onko teillä kenelläkään kokemuksia vastaavasta, itse en keksi mitään syytä miksi se ei toimisi ja miksi sitä ei yleisesti käytetä. onko huono ajatus?
vaatehuone
9
1498
Vastaukset
- KPy
Varaa ainakin kaikkiin huoneisiin tarvittava reilu 60cm yhdelle seinälle kaappiriviä varten. Silloin voit sinä tai seuraava omistaja tehdä tarvittaessa vaatekaapit makuuhuoneisiin.
Varma kantani tuosta ajatuksesta on lienee, etteivät vaatekaapit ja pukeutumishuone ole toisensa poissulkevia, vaan täydentäviä. Yleensä suomalaisissa kodeissa on liian vähän säilytystilaa. Kerro täällä, jos kokemusta kertyy tuollaisesta järjestelystä! - Anni
Vaatehuone ei taas tällä hetkellä ole 'muodissa'. Todennäköisesti makuuhuoneisiin kannattaa kuitenkin laittaa jonkinlainen kaappi (esim hyllykaappi).
- joku
kulkee koko perhe sinne alakerran pukeutumishuoneeseen etsimään vaatteita.
Sinänsä järkevä ratkaisu, mitä turhaa niitä likasia vaatteita ylös viemään ja säästää yläkerran koneroissa pitkän pennin.
Toimiiko miten hyvin suuremmilla lapsilla??- hippo
onneksi sitä varten on keksitty yöpuvut ja aamutakit, ei tartte ihan nakuna!
- kivi
Samalla lailla meillä ajatellaan: vaatteet vaihdetaan pesetymisen yhteydessä, kuivausrummulta ei jaksa kantaa puhtaita kovin kauas.
Tosin, meille mh, suihkut, khh ja vaatehuone tulevat yläkertaan; yhden (vanhemman) lapsen vaatteita joudutaan roudaamaan kahden kerroksen väliä.
Talotehtaat ei tule kertomaan, miten meidän perhe elää. - Noppa
Eikö koko komeus kannattasi mahduttaa yläkertaan niin olisi vielä yksinkertaisempaa? Silloin siellä pitäisi olla kyllä kuivauskaappi, joka päivä tuskin ulos tulisi lähdettyä pyykkejä ripustamaan (itse teen sitä vain kesäisin ja silloinkin harvoin *huono emäntä*). Onhan niitä syitä miksi khh pitäisi alakerrassa olla, mm. kuraiset lapset, mutta riittäisikö vain jonkun uloskäynnin yhteyteen kurasyöppö ja paikka mihin ripustaa kurahousut kuivumaan? Mieti mikä aiheuttaa mitäkin käytännön ongelmia ja kuinka suuri osa ne ovat loppujen lopuksi arjessa. Isoin plussa tulee päivittäisten askareiden helpottamisesta, muut saavat sitten pienempiä plussia. Normaalia arkipäivää vartenhan se loppujen lopuksi suunnitellaan. Täydellistä vaihtoehtoa ei varmaan olekaan joten tsemppiä!
- mietiskelijä
Kas kas, 10 vuotta vierähti, taisi aloittaja olla aikaansa edellä. Nykyään on trendikästä tehdä pukeutumishuone tai "walk-in-closet". Mm. eräässä Kuopion Asuntomessutalossa sellainen nähtävyys oli.
Olen pyöritellyt sellaista tilaratkaisua, jossa vanhempien makuuhuoneesta kuljetaan pukeutumishuoneeseen tai suureen vaatehuoneeseen, josta kulkuyhteys kodinhoitohuoneeseen, josta kulkuyhteys pesuhuoneeseen, saunaan ja nykysäädösten mukaisesti pesuhuoneessa on tietenkin wc. Makuuhuoneesta toki on myös toinen "ulos"käynti.
Tilanpuutteen vuoksi walk-in-closetin "ovet" ovat jenkkiläisittäin "pocket doors", eli liukuovi liukuu sisälle seinään. - tuli mieleen
Äiti, isä, tyttö 13, tyttö 16, poika 18.
Kaikki menee aamulla kahdeksaan, voi olla huutoa vaatehuoneessa?? - hehhehhlol
No ei kun walk-in -huone on tietenkin vain äidin ja isän käyttöön.
Lapsille riittää ihan oma vaatekaappi siellä omassa huoneessa. Ei lapsilla ole mitään asiaa vanhempien makuuhuoneeseen tai vaatehuoneeseen.
Haloo ei lapsille voi ostaa sellaisia määriä vaatteita, kun vaatteet jäävät joka tapauksessa kohta pieniksi. Eri asia aikuisten kohdalla, kun eivät enää kasva.
Korkeintaan leveyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410