Takan halkeamien korjaus..

Rreiska

onko kellään kokemuksia takan halkeamien paikkaamisesta? aikaisemmissa viesteissä halkeamia neuvottiin korjaamaan vannenauhanpätkien ja saneerauslaastin kanssa, mitenkähän mahtaa toimia? Itsellä on vanha muurattu takka, joka on haljennut niin, että kovalla teholla poltettaessa, kahdesta kohtaa voi nähdä hieman punaista hehkua..ilmeisesti ei oo kuorimuurausta.. tekis mieli korjata nuo halkeamat mahd. helposti, koska ensi kesänä takka uusitaan. Noiden halkeamien korjaus lienee jo paloturvallisuuden takia aiheellista.

6

22873

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muurar

      saneraus laastilla ei ole tuota kuumuudenkestoa kun siinä oleva liima hajoaa. Kuoressa se voi vielä mennä kun pintalämpö on matalampi.

      Jos haluut helpon ja nopeen ja väliaikaisen korjauksen niin sullo siihen rakoon kivivillaa tai keraamista eristekuitua. Ei sitten liekit karkaa.

      Muuten jos halkeama on tiilessä niin tiili vaihtoon jos saumassa niin kaiva saumaa suuremmaksi, kastele hyvin ja täytä savilaastilla.

      • kerran korjannut

        Jos halkeamat ovat pystysaumoissa,niin lämmitä ensin pikkusen ylikuumaksi sitten kiilaa saumat esim. nauloilla ylhäälta ja alhaalta ja odota kunnes jäähtyy kunnolla.Poista saumoista vanha muurauslaasti ja muuraa uudestaan,aloita kiilauskohtien välistä ja kun uusi muuraus on kuivunut posta kiilat ja niiden kohdalta vanha muuraus ja muuraa udestaan.
        Anna muurausten kuivua ainakin viikon verran
        ja lämmitä ensin vain vähän ja seuraa,miten saumat käyttäytyvät.Toisen lämmityksen voi tehdä jo kunnolla enkä usko että halkeaa samasta kohdasta.


    • PP:n

      ota ensin selvää mikä aiheutti vian ja montako kalkeamaa sinulla on. palotarkastajan lausunto on tarpeen ja vältyt siten myöhemmiltä vaikeuksilla.

      onko alkeama tullut -ylilämmittämisestä, -rakennevirheesta, -takan perustuksen vajoamisesta, -rakennuksen kallistumisesta, -katon rakenteiden painaminen hormiin ja siten hormin ja takan kuoren halkeaminen, mahdollisuuksia on useita ja siksi ensin palotarkastus ja sitten heidän ohjeiden mukaan

      korj rak mest

      • npt

        mikäli halkeamat ovat pääaiassa vaakasaumoissa, kannattaa tulisija lämmittää kuumaksi jolloin halkeamat kasvavat. kiilaa isoilla nauloilla tms. saumat ja anna uunin jäähtyä. sen jälkeen on saumat helpompi korjata saumaamalla, voi olla parempi vähän myös avartaa saumaa.ota ensin palotarkastaja arvioimaan tilanne, ei edes maksa mitään sen käynti..


    • korjaus

      Poraa saumoja auki 2-3 sentin syvyydeltä. Täytä kalki-sementti laastilla 50/50.

    • takan_korjaaminen_hinta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      152
      4071
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1748
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1003
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      901
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      52
      872
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      859
    Aihe