onko kellään kokemuksia takan halkeamien paikkaamisesta? aikaisemmissa viesteissä halkeamia neuvottiin korjaamaan vannenauhanpätkien ja saneerauslaastin kanssa, mitenkähän mahtaa toimia? Itsellä on vanha muurattu takka, joka on haljennut niin, että kovalla teholla poltettaessa, kahdesta kohtaa voi nähdä hieman punaista hehkua..ilmeisesti ei oo kuorimuurausta.. tekis mieli korjata nuo halkeamat mahd. helposti, koska ensi kesänä takka uusitaan. Noiden halkeamien korjaus lienee jo paloturvallisuuden takia aiheellista.
Takan halkeamien korjaus..
6
22888
Vastaukset
- muurar
saneraus laastilla ei ole tuota kuumuudenkestoa kun siinä oleva liima hajoaa. Kuoressa se voi vielä mennä kun pintalämpö on matalampi.
Jos haluut helpon ja nopeen ja väliaikaisen korjauksen niin sullo siihen rakoon kivivillaa tai keraamista eristekuitua. Ei sitten liekit karkaa.
Muuten jos halkeama on tiilessä niin tiili vaihtoon jos saumassa niin kaiva saumaa suuremmaksi, kastele hyvin ja täytä savilaastilla.- kerran korjannut
Jos halkeamat ovat pystysaumoissa,niin lämmitä ensin pikkusen ylikuumaksi sitten kiilaa saumat esim. nauloilla ylhäälta ja alhaalta ja odota kunnes jäähtyy kunnolla.Poista saumoista vanha muurauslaasti ja muuraa uudestaan,aloita kiilauskohtien välistä ja kun uusi muuraus on kuivunut posta kiilat ja niiden kohdalta vanha muuraus ja muuraa udestaan.
Anna muurausten kuivua ainakin viikon verran
ja lämmitä ensin vain vähän ja seuraa,miten saumat käyttäytyvät.Toisen lämmityksen voi tehdä jo kunnolla enkä usko että halkeaa samasta kohdasta.
- PP:n
ota ensin selvää mikä aiheutti vian ja montako kalkeamaa sinulla on. palotarkastajan lausunto on tarpeen ja vältyt siten myöhemmiltä vaikeuksilla.
onko alkeama tullut -ylilämmittämisestä, -rakennevirheesta, -takan perustuksen vajoamisesta, -rakennuksen kallistumisesta, -katon rakenteiden painaminen hormiin ja siten hormin ja takan kuoren halkeaminen, mahdollisuuksia on useita ja siksi ensin palotarkastus ja sitten heidän ohjeiden mukaan
korj rak mest- npt
mikäli halkeamat ovat pääaiassa vaakasaumoissa, kannattaa tulisija lämmittää kuumaksi jolloin halkeamat kasvavat. kiilaa isoilla nauloilla tms. saumat ja anna uunin jäähtyä. sen jälkeen on saumat helpompi korjata saumaamalla, voi olla parempi vähän myös avartaa saumaa.ota ensin palotarkastaja arvioimaan tilanne, ei edes maksa mitään sen käynti..
- korjaus
Poraa saumoja auki 2-3 sentin syvyydeltä. Täytä kalki-sementti laastilla 50/50.
- takan_korjaaminen_hinta
Tarvitsetko apua takan halkeamien korjaukseen? https://kodinplaza.fi/ kautta tavoitat useita yrityksiä yhdellä tarjouspyynnöllä. Vertaile hinnat sekä korjausmenetelmät helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899