Sain juuri koetuloksia ja kolesteroliarvo on seitsemän paikkeilla. Auttaisko joku luontaistuote? Kalaöljykapseleita syön jo...Varsinaista lääkettä en vielä haluaisi aloittaa.
-onko jollakulla kokemusta?-
-onko jollakulla kokemusta?-
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kalaöljy on hyvä monellakin tavalla, myös kolesteroliin.
vihreä tee on erinomainen...Eiku teetä keittämään!Vihreässä teessä on monia hyvää tekeviä aineita.Auttaa myös korkeaan verenpaineeseen jne.Laita googleen hakusana vihreä tee niin saat paljon tietoa...
..kalaöljykapselien popsiminen nostaa kokonaiskolestrolin määrään, mitä enemmän syöt niitä, sitä enemmän se nousee, kohottaa ns. hyvää kolesterolia, mutta syömällä niitä se ei pudota tuota kokonaismäärää. Muuta ruokailutapojasi, neuvoa saat tarkemmin lääkäriltäsi.
Kaveri muutti juustonsyöntitottumuksiaan eli vaihtoi rasvattomampaan juustoon. Puolessa vuodessa kolesteroli putosi 7,5:sta 6,5 ja 7 väliin (en muista tarkkaan). Nyt hän lisäksi juo punaviiniä desin päivässä mutta tulosta ei ole vielä testattu.
Moro,
perehdy oikeaoppiseen ruokavalioon,joka pitää sisällä kasvirasvojen suosimisen,
kuitujen riittävän saannin
liikunta
vähennä muna,katkarapuja,runsasrasvaisia
maitotuotteita
Näillä on tutkitusti saatu hyviä tuloksia ja pystytty vähentämään lääkitystä.Harmi kun lääkärit tarjoavat aina pillereitä.Hyvä ruoka ja liikunta kunniaan!!
munia ja homejuustoja syödessä kolesteroli laski 4,8:sta kolmessa viikossa 3,8.monilla sydänliiton suosittelemat kevyet ja terveelliset ruokavaliot nostaa kolesterolia entisestään.älkää sanonu etten sanonut.
tuttavani söi parisen kuukautta Red Rice-tabletteja (Punainen Riisi) ja kolesteriarvo putosi sinä aikana 6,7:sta 4,3:een.
Saa luontaistuotekaupoista.