kokemuksia chinchilloista

siis kaikki chinchu imiset, kertokaas kokemuksia chincuista lemmmikkeinä!
tietoa en sinäänsä tarvi kun olen plärännyt läpi lukuisia suomalaisia ja useita englanninkileisiäkin chinchilla sivuja. mutta harvemmin törmää mielipiteisiin chinchilloista lemmikkinä. siis kaikki miinukset ja plussat tänne vaan :)
71621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

chincilla on suloinen
ei haise
häkki siivottava vain viikon välein
ruokkiminen ei maksa paljoa

-ei viihdy sylissä kuin hetken (hyvin itsenäinen ja itsepäinen, ainakin meidän molemmat otukset)
-Papanoita joka paikassa
-Juoksutettava vähintään parin päivän välein ts. silloin kaikki tavarat vaaravyöhykkeessä, vahtimatta ei voi jättää hetkeksikään
-puree mielellään seinälistat, johdot, sohvan jalat, kengät...
-liikkuu todella nopeasti, on todellakin varottava ettei pääse livahtamaan ovesta, tuuletusikkunasta, jää jalan alle jne.

Äänestä

Meil on 4 chinchillaa 2 tyttöö ja 2 poikaa, ihania otuksia :) hyviä puolia, helppo hoitaa ja häkkiä ei tarvitse siivota kovin usein, niiden puuhia ja leikkejä on kiva seurata ku niit on niin monta :) "huonompina" puolina on sit se et heinää, puruja ja papanoita on koko häkin ympärys täynnä ja jalkalistat jyrsitty. eikä viihdy kovin pitkään sylissä.. :)

Äänestä

Hauska kertoa välillä omia kokemuksia, eikä aina vaan sitä perustietoa :)

Meillä on siis kaksi chinchillaa. Niille on iso omatekoinen häkki. Joskus matkustamme lapsuudenkotiini chinchillojemme kanssa ja siellä niille on vähän pienempi häkki, mutta emme me siellä koskaan viikkoa pidempään viivy. Tätyy kyllä sanoa, että matkustamisesta chinchillat eivät pidä. Mutta onneksi niiden ei tarvi sitä kokea montaa kertaa vuodessa.

Chinhchillat on mun mielestä tosi suloisia ja niiden tekemisiä on hauska seurata. Joskus ne nukkuu ihanasti sylikkäin ja toisinaan taas tutkii paikkoja uteliaina.

Ehkä kolme haittaa chinchilloilla on, mutta ei nekään oo mitään maata kaatavia.
1) Ne papanoi jatkuvasti ja joka paikkaan
2) ne jyrsii lähes kaikkia ja jos vähänkin silmävälttää, niin ne voi tuhota vaikka jonkun kirjan tai repiä tapettia seinistä. Eli silmistään niitä ei voi päästää kun ne on vapaana. Ne kyllä yrittää purra sähköjohtojakin, joka on sitten hengenvaarallistakin. Tässä on kyllä eroja chinchilloilla, eli ei kaikki oo yhtä innokkaita iskemään hampaitaan kaikkeen :)
3) ne meluavat öisin. Tästä syystä niiden kanssa ei ole hyvä nukkua samassa huoneessa, ainakaan ilman korvatulppia. Tai kai siihen metelöintiin voi tottuakin. Ja tottakai niillä on oikeus mellastaa öisin, yöeläimiä kun kerran ovat.

Iloa niistä on kyllä paljon. :)

Äänestä

Chinchilla on kova tuhoamaan huonekaluja ym. vapaana ollessaan.
Papanoita löytyy myös joka puolelta.
Mokomat voivat kuolla, kun pelästyvät, tai pudottaa suuria karva määriä.
Ruokinta tulee kalliiksi esim. opiskelijalle, kun vain chinchilla-pellettejä saa syöttää.
Jyrsijänä häkki siivottava usein, ettei haise.
yöllä metelöivät, luonnollisesti, kun yöeläimiä ovat.

Ihania otuksia tosin ovat ja todella seurallisia.
Näille otuksille saa opetettua myöskin temppuja, jos vain on aikaa ja kärsivällisyyttä.
Lumoavat kyllä omistajansa aivan täysin.

Äänestä
  • Moikka! Mullaki on yksi chinchilla. Sen nimi on Herkules = Herkku. Tosi seurallinen pallero, ja tykkää silittelystä ja olkapäällä kökkimisestä. Jos on rahaa ja aikaa sellasselle, ni siitä vaa! Haluisitko muuten ruveta mailailee mun kaa? p.s: Minkä ikänen oot?

    Äänestä

  • Kata<3 kirjoitti:

    Moikka! Mullaki on yksi chinchilla. Sen nimi on Herkules = Herkku. Tosi seurallinen pallero, ja tykkää silittelystä ja olkapäällä kökkimisestä. Jos on rahaa ja aikaa sellasselle, ni siitä vaa! Haluisitko muuten ruveta mailailee mun kaa? p.s: Minkä ikänen oot?

    kiitos vastauksista. mukava kuulla kokemuksia eikä sitä pelkkää perustietoa, lisää vaan kehiin:) mä olen 15, ja en ainakaan nyt halua lisää mailikavereita kun niitä on jo liiaksikin. kovin laiskasti kun jaksan vastailla.

    Äänestä

ei kolise yöllä (puu häkki).
tulee joskus hetkeksi polvelle.
suloinen.
pehmeä karvapallo.
jos valokuvaan sitä se pysyy paikallaan.
toisin kuin muiden chinhut ei syö listoja eikä johtoja.
ei haise.

-syö kaiken paperin johonka pääsee iskemään hampaansa.
-jos olet juuri siivonnut huoneesi se on kohta täynnä papanoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


GoOn kirjoitti:

siis kaikki chinchu imiset, kertokaas kokemuksia chincuista lemmmikkeinä!
tietoa en sinäänsä tarvi kun olen plärännyt läpi lukuisia suomalaisia ja useita englanninkileisiäkin chinchilla sivuja. mutta harvemmin törmää mielipiteisiin chinchilloista lemmikkinä. siis kaikki miinukset ja plussat tänne vaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu