Ruskettuneena naimisiin

Hei!
Menen kesäkuussa -04 naimisiin ja haluaisin olla edes hivenen ruskettunut kalpeanaama kun olen. Ihokin näyttäisi paremmalta.. eli jos haluan kevyen rusketuksen kasvoihin ja yläkroppaan kuinka monta kertaa pitäisi käydä solariumissa ja milloin pitäisi aloittaa??? Kenelläkään kokemuksia tai saman suuntaisia ajatuksia?
41436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos kesäkuussa on häät, niin kyllä sillon pitäis olla jo väriä oikeesta auringosta. Mun siskon häät oli toukokuun alussa ja olin (jo) sillon ruskee - kiitos lämpimän pääsiäisen! (En kuitenkaan oo mikään tummaihoinen).Oltiin nimittäin pääsiäisenä siskon kaa kolme päivää oikeesti bikinit päällä, lämpöä oli vajaa 20, ja oltiin ku ulkomailta tulleita.
Ja jo maaliskuussa tai viimeistään huhtikuussa voi jo mennä aurinkoisina päivinä pariksi tunniksi terassille, jos aika antaa periksi. Niin mä ainaki oon tehny monesti! Eli pohjarusketusta jo keväthangilta saa. Solariumia en suosittele, sillä se ei kestä kauan, se on aika kallis, ja ei aito (nimittäin monien kasvoista näkee onko aito). Ja senkin takia, että väriä saa ilmaisella olemalla ulkona - saathan samalla raitista ilmaa =)
Mut toisaalta, jos sun iho ei väriä suostu vastaan ottamaan, niin myös solarium taitaa olla sulle turhaa ajan ja rahan hukkaa.
Uskon kuitenkin, että jos sun ihoon kuitenkin tarttuu, niin saat kyllä paljonkin väriä, jos oot itse edes vähänkin aktiivisena
"ulkoilemassa/lukemassa partsilla kirjaa" aurinkoisina päivinä.
Mä oon nähny paljon kalpeita morsioita ja onpas niin rumannäkösiä että... valkea väri muutenkin valkealla iholla on tosi elottoman näköstä! Ja taas on ihanaa kun valkoisessa korostuu rusketus.
Mukavia häitä teille! *********

Äänestä
  • Näinhän se on. Kevät jos on suotuisa pääsee kukkarokin vähemmällä. Tuo on ihan totta et valkonen valkosta naamaa vasten on aika harmaan näköistä. Toivottavasti sää on aurinkoinen ettei tarvii ainakaan itseruskettaviin puteloihin turvautua ;)

    Kiitos ja aurinkoa, aurinkoa meille kaikille!

    Äänestä

Jos päädyt solariumiin ja jos et ennen ole kokeillut niin aloita heti. Käy ensin vaikka 1krt/vko (solarium jossa käyn kestää 12min/kerta). Tulokset näkyvät jo kolmen kerran jälkeen. Näin näet kuinka ihosi reagoi. Minulla esim on hyvin herkkä paikka rinnassa joka palaa niin auringossa kuin solariumissakin. Saattaisipa olla ikävä näky mors.puvun kaula-aukossa.

Suosittelisin että ostat 10krt kortin ja alat käydä max 1krt/vko = melkein 3kk mikäli iho ok ja seurailet sitten säitä loppu kevään ja betakarotenia suun kautta myös :o) Kevätaurinko tuo väriä lisää mutta ikävä kyllä ainakin täällä pohjoisessa vain kasvoihin kun pitää olla pukeutunut lämpimästi muuten. Jos kylmä kevät niin toista muutama krt solariumia HYVISSÄ AJOIN ENNEN HÄITÄ, ei enää vaikkapa 2vkoa ennen häitä niin kosmetologikin osaa meikin sulle tehä kun ihon väri ei kovin enää muutu... Kosmetologin kanssa muutenkin kandee jutskata että oot aatellu solariumia tms ja hyvissä ajoin myös käyt nyt alkuvuodesta ihonpuhdistuksessa ja 1kk ennen juhlia kasvohoidossa ja loput neuvoo hän itse tilannekohtaisesti. ONNEA :o)

Äänestä
  • Kiitos paljon noista neuvoista, Tyty. Näillä pääsen jo alkuun ja miettimään mikä ois fiksuinta. Ois vaan niin mukava olla edes vähän päivettynyt eikä iänikuinen maitonaama. Ei mulla mitenkään erikoisen herkkä iho pitäisi olla, joten enköhän kokeile myös tätä vaihtoehtoa ainakin muutaman kerran luonnonauringon lisäksi.

    Kiitos onnitteluista ja auringontäyteisiä päiviä myös sinulle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalpeanaama kirjoitti:

Hei!
Menen kesäkuussa -04 naimisiin ja haluaisin olla edes hivenen ruskettunut kalpeanaama kun olen. Ihokin näyttäisi paremmalta.. eli jos haluan kevyen rusketuksen kasvoihin ja yläkroppaan kuinka monta kertaa pitäisi käydä solariumissa ja milloin pitäisi aloittaa??? Kenelläkään kokemuksia tai saman suuntaisia ajatuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu