Näin täällä jossain juuri samaa kohtaa käsittelevän keskustelun mutta koska en sitten löytänyt sitä enään päätin tehdä uuden. Kuten otsikko kertoo olen viimeisessä maassa.
Olen paikassa jossa on kalju kustapukuinen robottimies jolla on vihreät lasit ja aseet. Olen selvittänyt paikkaa niin pitkälle, että olen ampunut sen.. mikä nyt onkaan.. ja huoneeseen on suihkunnut vettä, sitten olen mennyt ylös ja hypännyt köyden avulla paikkaan jossa on vipu.. Tämän jälkeen luonnollisesti vedän vivun. Sitten kun pitäisi päästä pois kuolen joka kerta koska ei ole tarpeeksi voimia ja robottimies ampuu jatkuvasti alhaalta. kerran kaverini onnistui saamaan sen robottimiehen 'kuolemaan' eli se kaatui veteen jonkun sähköiskun tai vastaavan takia, mutta silloin vesi muuttui sähköiseksi eikä päässyt ylös.
Tästä siis pari kysymystä..
a) Missä järjestyksessä kaikki pitää tehdä?
b) Kuuluuko robottimies "tappaa"?
c) Mitä tapahtuu kun on vetänyt vivun? Auekaako jossakin vaikka ovi..?
Vai täytyykö aloittaa koko taso alusta jotta voimat riittäisivät tuon suorittamiseen..?
Olen paikassa jossa on kalju kustapukuinen robottimies jolla on vihreät lasit ja aseet. Olen selvittänyt paikkaa niin pitkälle, että olen ampunut sen.. mikä nyt onkaan.. ja huoneeseen on suihkunnut vettä, sitten olen mennyt ylös ja hypännyt köyden avulla paikkaan jossa on vipu.. Tämän jälkeen luonnollisesti vedän vivun. Sitten kun pitäisi päästä pois kuolen joka kerta koska ei ole tarpeeksi voimia ja robottimies ampuu jatkuvasti alhaalta. kerran kaverini onnistui saamaan sen robottimiehen 'kuolemaan' eli se kaatui veteen jonkun sähköiskun tai vastaavan takia, mutta silloin vesi muuttui sähköiseksi eikä päässyt ylös.
Tästä siis pari kysymystä..
a) Missä järjestyksessä kaikki pitää tehdä?
b) Kuuluuko robottimies "tappaa"?
c) Mitä tapahtuu kun on vetänyt vivun? Auekaako jossakin vaikka ovi..?
Vai täytyykö aloittaa koko taso alusta jotta voimat riittäisivät tuon suorittamiseen..?
Vastaukset 11
Vanhimmat
itse ainakin tein niin, että aivan ensiksi, tapoin sen miehen, jolloin vesi muuttui sähköseks. Ja sinne ylös kyllä pääsi vaikka se vesi sähköinen oliki. Sitten kun olet vääntänyt sieltä ylhäältä sitä vipua, niin muistaakseni siel josain alussapäin aukes joku luukku. En muista enää niin tarkkaan kun siitä on jo aika kauan kun pelasin sen. Mutta kuitenkin se mies pitää tappaa ja sit mennä ylös.
Kiitos.
Joo se mies kuuluu tappaa ja sit mennä sinne ylös ja vääntää se vipu. sit pitää mennä sin koloon mist tulikin koko paikkaan. ja sit on jo toises kohdas =)
mulla on ollu hiuman samanlainen ongelma; tosin mä pelaan pleikkarilla, eikä kone suostu enää lataamaan sitä.. oliskohan käynyt niin että mä tein jotain mitä ei olis saanu, ku mie ammuin sen äijän..
oukkei, näinhän se menee.. eli sä tulet sinne käytävään, jossa oviaukoissa on ne friikin laser-esteet, ja sä kiipeet sinne huoneeseen. se "robottiäijä" on vanha ku taivas, ja mun muistaakseni sitä pappaa näytettiin jossain välivideossa..? sen käsi tai jalka tai joku vastaava on siis metallinen, ja jos sen äijän saa ammuttua (ja siihen menee sitte kaikki kudit, mut niitä saa lisää sieltä huoneesta sen yhden laatikon päältä, ne ei lopu) niin se kellistyy veteen ja vedestä tulee zähgönen. ja tässä kohtaa mä olen ilmeisesti mokannut.. mä olen palannut hiukan jälkiäni takas sen jälkeen ku oon kellistänyt sen äijän, ja sitten ku palaan takaisin, niin voila; äijä makaa vielä lattialla, mut siellä ei oo vettä enää.. ja huomaa, että mä en käy vetämässä mistään vivusta tai mistään vaan mä olen vaan poissa vähän aikaa.. sitten siellä voi kävellä, ja heti kun kuolen, niin kone ei enää lataa seivausta, paitsi sinne saakka kun olen vielä siellä "rappukäytävässä"..
mut kyllä mä ainakin olen päässy sinne ylös vaikka vesi on ollukki sähköstä. pitää vaan hypätä niin pitkä hyppy sinne nurkkaan, tai jotain vastaavaa, en muista enää tarkkaan, ja sieltä pääsee sitten takanperihypyllä niitten putkien päälle ja sinne ylös vetämään siitä vivusta..
mut mä haluisin kysyä sulta yhtä juttua, nimittäin että ootko koskaan joutunut satimeen yhteen huoneeseen, heti sen jälkeen kun sen grabling gunin saa.. kun siellä on se yx tosi iso huone, missä voi harjotella, ja sit sen jälkeen matka jatkuu, mut siellä on kaksi "ampumarataa", ja mulle on käynyt niin et jos mä olen menny siihen oikeenpuoliseen huoneeseen, niin ovi on menny kiinni, ja sieltä alkaa tulla jotain kaasua tai vastaavaa, ja lara pitelee hengitystään.. kunnes lopulta tietty kuolee, kmoska sieltä ei pääse pois.. mutta tompissa ei oo koskaan mitään "turhaa" ja sieltä huoneesta vois kai saada sen secret-kukkasen, tai vastaavaa..?
no nyt oon kai kirjottanut jo "tarpeeksi", mut jos et ymmärtänyt jotain kohtaa tai mun sössötykset on muuten vaan liian sekavia, niin heitäppä sähköpostia. vastaus voi vähän kestää, kun mulla ei oo omaa konetta.. =/
ja niin muuten, tosta nimimerkistäsi.. ootko lukenut belgarionin taruja, vai..?? =)
En ole kyllä päässyt mihinkään tollaseen huoneeseen? Voisitko selventää MISSÄ se on?
Eihän siinä huoneessa, josta sen itse aseen saa ole mitään muuta huonetta kuin se josta pääsee eteenpäin...?
Joo. Ehkäpä sitten lähetän sähköpostia.
Niin ja kiitos, pitää kokeilla tuota..
Olen lukenut. :]
Helpottaisi muuten, jos kertoisit sen sähköpostisi ^^
elikkä sähköpostiosoitteeni on [email protected], ja pyydän näin etukäteen anteeksi sitä että vastaaminen saattaa sitten kestää iät ja ajat.. Oletko lukenut muuten r.a.salvatoren fantasiakirjoja?? ne on upeita, Drizzt rules.. =)
Eli ensiksi kun tulet kyborgihuoneeseen (kalju robotti), hyppää alla olevalle korokkeelle ja ammu venttiiliä putkessa (lasertähtäin) Sitten voit vaihtoehtoisesti joko mennä takaisin suojaisampaan aukkoon, mistä tulit tai ampua korokkeen päältä, mut siinä menee terveys. Kyborgi tapetaan kolosta käsin kärsivällisesti sihtaamalla ja kun kyborgi huomaa laran, hyppää taakse piiloon. Tällä tekniikalla voi mennä aikaa, mutta joka tapauksessa kun kyborgi alkaa välkkyä, se on puolikuollut ja kun se kuolee, tee näin. Mene korokkeen päälle, älä mene veteen. Hyppää korokkeelta vaihtoehtoisesti ylemmäs siten, että kävelet aivan korokkeen reunaan (naama harmaista liukutasoista vasempaan kohti metalliritilää)hypähdä taakse ja tee vauhtihyppy kääntäen ilmassa hieman vasemmalle (EI TARTTUMISTA), päädyt ritilän päälle. Ammu kattoon köysi (grabbling gun) ja sinkauta istesi aukkoon ylhäällä. Väännä vipu, vesi poistuu. Mene alas ja ota avainpala kyborgilta ja medipack. Sitten mene takaisin ylös aukkoon samaa tietä kuin äsken ja väännä vipua uudestaan, vesi tulee takaisin ja alkuperäisen sisääntuloaukon suu avautuu taas. Mene köyttä pitkin putken päälle ja roikuttaudu sisälle ja poistu käytävään, jonka jälkeen tulee helikopterisessio.
Jos tarvitset lisää apua, heitä viestiä=)
Kiitos paljon kaikille jotka vastasivat.. :)
Hups. Anteeksi. Meni vähän sekaisin nuo tekstikentät.
ootsä iha selvil päästäs?! OHJE:
1. ammu se äijä
2. Hyppää sinne kulmaan mis on sellane ihme taso juttu
3. sun pitäs olla ylhäällä
4. sä meet naruu pitkin sin mis on se vipu
5. väännät vivun
6. hyppäät takas narun avulla
7. meet sinne koloon mist tulitki
JA SIIN SE SIT OLIKI.. Jos et vieläkää osaa ni lait viestii lisää