Machu Picchu

Ako

http://fff.neutech.fi/Travel/2003_Travel_chapter406.htm

>Machu Pichu on omanakin tavoitteena. Onko >päiväretki sinne Cuzcosta kuinka rankka? Junassa >menee monta tuntia yhteen suuntaan. Lonely Planet >antaa vaihtoehdoksi yöpyä lähikylässä (Aguas >Calientes), josta pääsee puolessa tunnissa >bussilla ylös raunioille. Aivan portin >ulkopuolellakin on hotelli, mutta se lienee hyvin >kallis. Saisiko Machu Pichussa menemään 2 päivää?

Emmä sanois että Machun reissu Cuscosta rankka oli, mutta koko päivän pituinen kyllä. Kun tulee takaspäin, tarjotaan virallista mahdollisuutta poistua junasta ja tulla viimeinen pätkä Cuscoon bussilla. Se kannattanee käyttää.

Se Calientes vaikutti pieneltä kylältä jossa ei ole mitään, eli soveltuu yöpymiseen jos hyvä seura on omasta takaa. Sillä samalla bussilla sinne mäelle mennään tuli mistä tuli, ottavat $9 palvelusta.

Machu Picchu ja toisena Iguacun putoukset olivat todellakin (ainoita) kohteita mantereella, joihin saa menemään 2 päivää jos siellä Picchulla joka paikassa kiertelee ja kaikki huiput huiputtaa. Toisaalta olin ihan tyytyväinen myös omaan 4 tuntiseen Picchussa olooni.

Ah, Chile, kerro siitä maasta lisää! Mulla se jäi aivan liian nopeelle käynnille.

--ako

0

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

        Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
        Oulainen
        6
        4125
      2. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        95
        2253
      3. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        59
        964
      4. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        834
      5. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        37
        833
      6. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        185
        820
      7. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        34
        811
      8. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        35
        772
      9. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        119
        755
      10. 35
        754
      Aihe