Ollaan pari päivää sitten saatu koira ja olis tarkoitus opettaa sitä naksuttimen avulla. Ongelmana vaan on että koira ei tahdo kiinnostua leikeistä. Naksutin ollaan ehdollistettu ja pari kertaa kokeiltu istumaan menoa, mutta kiinnostus lakkaa 2 kerran jälkeen eli koira kyllä istuu=> naksu ja maksu mutta vain pari kertaa tekee ja sitten ei homma kiinnosta. Miten saisin koiran enemmin kiinnostuneeksi?
Kiitos
Kiitos
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kuullostaa siltä, että palkkio (makupala?) ei ole koiran mielestä tarpeeksi haluttava. Kokeilepa jotain "extraherkkua".
mikset kouluttaisi ihan "perinteisesti"?
Miksi luulisit koiran kiinnostuvan "perinteisestä" koulutuksesta, jos se ei kiinnostu naksustakaan??? Olisin myös kiinnostunut kuulemaan, mitä sinun mielestäsi on "perinteinen" koulutus?
Makupaloina on kokeiltu mm. juustoa, koiran suklaata ja nakkia. Nyt alkaa jo hokata leikin idean mutta huomioon ottaen koiran iän (7,5 vk) niin eiköhän se tästä. sisällä tulee jo melko hyvin luokse ja jopa istumaankin saadaan. Tästä hyvä jatkaa. PS. "Perinteiseen" koulutukseen verrattuna naksutus on paljon kivempi ja ymmärrykseni mukaan jopa Nopeampi..?
Et maininnut että koira on noin nuori, jostain syystä kuvittelin että oli kyse aikuisesta koirasta. Unohdapa se naksutin nyt muutamaksi päiväksi ja anna pennun ensin leimautua rauhassa uuteen perheeseensä. Sitten voit aloitella koulutusta pikkuhiljaa leikin varjolla. Muista että luovutusikäiseltä pennulta EI VOI vielä vaatia mitään ihmeellisiä suorituksia.
Alla muutama juttu, joita voisit mietiskellä:
- pentu on 7,5vko --> kriteerit sen mukaisiksi. Tuon ikäiselle pennulle se 2 kertaa saattaa olla liikaa.
- mainitsit, että koira on tullut teille pari päivää sitten. Mainitsit myös, että naksutin on ehdollistettu. Huomaatko em. lauseissa mitään ristiriitaa? Kahdessa päivässä pentu ei ehdollistu naksuun, eritoten ottaen huomioon uuden ympäristön tuoman muutoksen.
Kun pentu on vielä tuossa iässä, pidä pääpaino leikissä, kouluttamaan ehdit myöhemminkin.
Luettavaa:
- Turid Rugaas: Rauhoittavat signaalit (kommunikointi koirasi kanssa on perusedellytys koulutukselle, Turidin kirja antaa alkeet tälle kommunikoinnille)
- http://ctc.laikanet.com/ liity jäseneksi ja mene alkeiskurssille (jos kursseja paikkakunnallasi tai lähistöllä), leireille, jne.
Mitä olen kirjoista lukenut niin yhdessä sanottiin että "muutamien kertojen jälkeen" koira oppii naksun merkityksen ja heti kun koira höristää korvansa sen kuullessaan voi käydä opettamaan uutta. Kiitos paljon neuvoista!! Uusi kun olen tämän asian kanssa niin kaikki neuvot ovat tervetulleita. Toki vielä jatkan naksun ehdollistamista ja leikkimistä. Minkä ikäisenä koiraa sitten KANNATTAISI käydä kouluttamaan kun olen kuullut että koulutus VOI alkaa samana päivänä kun koira saapuu uuteen kotiin. Mitä olen yleisesti koirien koulutuksesta lukenut niin on tullut niin ristiriitaista tietoa että ei oikein enää tiedä mitä uskoa ja mitä ei. NEUVOT OVAT EDELLEEN TERVETULLEITA. JA KIITOS JO VASTANNEILLE
Tervehdys,
koirien kouluttamisessa on niin paljon mielipiteitä kuin on kirjoittajiakin ja se metodi mitä joku toinen on käyttänyt menestyksekkäästi ei välttämättä sovellu toisille.
Itse olen ehdollistanut koiraa naksuun parin viikon ajan ennen kuin aloitin varsinaisen kouluttamisen sillä. Toisille riittää lyhyempi aika, mutta itse halusin pelata varman päälle :)
Koulutuksen voi aloittaa heti kun koiraa saapuu taloon, mutta tässä tulee huomioida koiran ikä ja sille juuri tapahtunut kohtalaisen suuri elämänmuutos (pois pentulaatikosta, pois emon luota, pois muiden pentujen luota, jne. jne.) ja pyrkiä tekemään tuo koulutus leikin varjolla. Näin tutustutte toisiinne ja opit samalla "lukemaan" koiraasi (tärkein taito tulevassa yhteiselossanne).
Näitä "neuvoja" eritoten netistä lukiessa kannattaa käyttää vahvaa suodatinta sen suhteen mitä soveltaa omaan koulutukseen. Ja, sinua ja koiraasi näkemättä on mahdotonta antaa eksakteja neuvoja.
Edelleen suosittelen liittymistä Clickers Training Clubiin, jos naksuttelu kiinnostaa.
Oli kyseessä naksutin- tai "tavallinen koulutus" ei kannata missään nimessä jäädä "jankkaamaan".
Heti kun koira on toteuttanut pyyntösi,palkkioksi leikkimistä. Leikin jälkeen anna koiran hetki rauhoittua,kutsu luokse,toista pyyntö ja taas palkkioksi leikkiä.
Näin koira kokee kouluttamisen miellyttäväksi eikä sen saman "tylsän" asian toistamiseksi.