Heips!
Mielipiteitä seuraavista nimistä?
Siiri
Aino
Auri
Lotta
Taimi
Venla
Atte
Isak
Ossi
Roope
Sampo
Tarmo
Mielipiteitä näistä?
6
366
Vastaukset
- tarja
Siiri>kiva,mutta turhan yleinen
Aino> kuin edellä
Auri>kiva,erilainen
Lotta>kiva,vähän aikaa jo ollut unholassa
Taimi>en pidä
Venla>kiva,tosin en antaisi omalleni
Atte>kiva,ei kovin yleinen tänä päivänä
Isak>en pidä
Ossi>en pidä
Roope>kiva,mutta suht yleinen
Sampo>en pidä
Tarmo>en pidä - äiskä
Siiri = on ihan kiva, nykyään aika yleisessä käytössä
Aino = sama juttu, yleinen mutta kiva
Auri = en pidä
Lotta = tavallinen, en itse laittaisi mutta jollekin sopii
Taimi = ihanan erilainen, harvinainen nimi. Mummani nimi :)
Venla = nykysuosikki, nätti
Atte = ihan jees
Isak = ei suomalaiselle muksulle
Ossi = tavallinen, ihan ok
Roope = kiva, mut sopii paremmin esim. kissalle
Sampo = ihan kiva myös
Tarmo = ei sovi ihmiselle, mutta lemmikille kyllä.. - evian
Eipä kovin montaa omaa suosikkia, Auri, Venla, Atte ja Roope ovat ihan kivoja nimiä. Muista en pidä ollenkaan (varsinkin Taimi ja Tarmo ovat liian vanhanaikaisia makuuni).
- Tiuku
Siiri- Ihan kaunis nimi.perinteinen.
Aino- Mieleni yhdistää aina ainokaiseksi lapseksi.
Auri- Outo nimi.En ole ennen kuulut,enkä pahemmin pidä.
Lotta- Neutraali nimi minulle.Menettelee.
Taimi- Oudompi,joka on hetken mietittyäni aika kiehtova nimi.
Venla- Jälleen neutraali nimi.
Atte- En pidä!
Isak- Menettelee,mutta ei kovin hieno.
Ossi- Ossian olisi omasta mielestäni parempi.
Roope- Ihan ok nimi.Ei valittamista.
Sampo- Ihan kamala!
Tarmo- Sopiin mielestäni paremmin lemmikkieläimelle kuin lapselle.- Aurora
Jaaha, olenpa keksinyt omituisia nimiä kun ei löydy oikein mitään josta kaikki pitäisivät! ;)
Emme haluaisi lapsellemme muotinimeä joten sikäli Ainon ja Siirin yleistyminen harmittaa - ovat sekä miehen että minun suosikkeja.
Vähän lisäinfoa: lapsi tulisi olemaan kaksikielinen, eli siitä esimerkiksi Isak ja Atte: sopivat myös ruotsinkieliselle. Onko Isak teidän mielestä liian raamatullinen?
Aurilla on nimipäivä 10.3, samana päivänä kuin Aura ja Aurora. Eli ihan suomalainen nimi. Olisiko AUNI parempi vai yhtä outo?
Taimi päätyi listalle hetken mielijohteesta, tällaisen vanhan "mummonimen" voisi hyvin laittaa kierrätykseen, en halua lapselle tusinanimeä! Sama pätee Auriin/Auniin ja Tarmoon.
Lisää mielipiteitä? - evian
Aurora kirjoitti:
Jaaha, olenpa keksinyt omituisia nimiä kun ei löydy oikein mitään josta kaikki pitäisivät! ;)
Emme haluaisi lapsellemme muotinimeä joten sikäli Ainon ja Siirin yleistyminen harmittaa - ovat sekä miehen että minun suosikkeja.
Vähän lisäinfoa: lapsi tulisi olemaan kaksikielinen, eli siitä esimerkiksi Isak ja Atte: sopivat myös ruotsinkieliselle. Onko Isak teidän mielestä liian raamatullinen?
Aurilla on nimipäivä 10.3, samana päivänä kuin Aura ja Aurora. Eli ihan suomalainen nimi. Olisiko AUNI parempi vai yhtä outo?
Taimi päätyi listalle hetken mielijohteesta, tällaisen vanhan "mummonimen" voisi hyvin laittaa kierrätykseen, en halua lapselle tusinanimeä! Sama pätee Auriin/Auniin ja Tarmoon.
Lisää mielipiteitä?Auri ja Auni ovat molemmat kauniita nimiä, tosin hieman vanhanaikaisia. Ehkä Aurista tulee enemmän mieleen "hienostelunimi", mutta ei se yhtään huono silti ole.
Ainakaan lapsenne ei saa niitä tusinanimiä, jos näistä jommankumman valitsette :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697