ruuasta taas

tuolla aikaisemmin puhuttiin että Bilanx olisi paras marketti ruoka. mitäs huonoa on sitten kitekatissa, friskiessä jne. noita kahta kissani syövät (sekä kuiva että purkkimuona) sekä pari kolme kertaa viikossa vaihdellen kalaa, maksaa, broileria, jauhenlihaa jne.
1186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

... on vaikka kuinka monta keskustelua aiheesta.

Nämä nyt osui otsikoiden perusteella silmiin...

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000134&posting=22000000001448399

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000134&posting=22000000001156631

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000134&posting=22000000001079905

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000134&posting=22000000000838236

Purkkiruuathan on pääosin vettä, eli niistä nyt ei niin pahasti välttämättä haittaa ole, mutta raksujen suhteen ei kannata "säästää" (markettiraksut ei kyllä loppupelissä tule laadukkaampia halvemmaksi). Markettiraksujen viljapitoisuus on aivan liian suuri, jonka takia suurin osa ruuan proteiinista on kasvipitoista eikä kissa voi sitä täysin hyödyntää. Lisäksi rasvapitoisuus on yleensä aivan liian alhainen, normaalipainoisen kissan valmisruuassa sitä pitäisi olla lähemmäs 20% eikä ~10% kuten markettiruuissa.

Tuossa nyt nuo peruskohdat. Muitakin syitä on mutta nyt ei ole aikaa kovin pitkää selostusta kirjata..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mimmi kirjoitti:

tuolla aikaisemmin puhuttiin että Bilanx olisi paras marketti ruoka. mitäs huonoa on sitten kitekatissa, friskiessä jne. noita kahta kissani syövät (sekä kuiva että purkkimuona) sekä pari kolme kertaa viikossa vaihdellen kalaa, maksaa, broileria, jauhenlihaa jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu