Ajattelin tässä keväämmällä hankkia toisen marsun. Minulla on n.5kk vanha Romeo-marsu. Ajattelin hankkia sille seuraksi tyttö-marsun. Ja aion kastroida Romeon. Kuinka paljon kastrointi maksaa? Ja mitä riskejä kastrointiin liittyy? ODOTAN PIKAISTA VASTAUSTA!!!!! VASTATKAA! VAIN SELLAISET JOILLA ON KOKEMUSTA RIITTÄVÄSTI!!!!!
Kastroinnin hinta?
Mirelle
8402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kastaroinnin jälkeen uros on laiska.En enää muista mitä maksoi oman marsuni leikkaus, mutta hyvin se meni =)
Ensinnäkin leikkauksessa on aina riski. Ota selvää alueesi eläinlääkäreistä ja valitse lääkäri, jolla on kokemusta nimenomaan marsuista. Meidän poika kastroitiin syksyllä. En hakenut sitä leikkauksesta ennenkuin se oli herännyt. Eläinlääkäriasemalla seurattiin sitä siihen asti. Hintaa kertyi muistaakseni 75€, mutta kannattaa kysyä sitä etukäteen. Leikkaus tehtiin aamulla ja poika oli koko päivän vähän vaisu eikä syönyt kauheasti eikä tehnyt juurikaan papanoita sinä päivänä. Lopullinen piristyminen tapahtui vasta seuraavana päivänä. Pidimme muutamia päiviä purujen sijaan häkissä pyyhettä, jota vaihdettiin usein. Leikkaushaava pysyy paremmin puhtaana. Onnea leikkaukseen ja uuden marsun hankintaan!
oman marsuni kastraatio oli 60 e
ja ennen leikkausta oli pojalla paasto.
Kiitos kovasti vastanneille!
Ei ennen kastrointia paastoa!
Marsun pitää olla leikkauksessa hyvin voiva ja terve! Ja marsuhan ei siedä paastoa!
Joten ihan normaalisti hoidettuna marsu pitää viedä leikattavaksi.
Meillä maksoi leikkaus 75 euroa, mutta totta kai jokaisella paikkakunnalla on omat hinnat, mutta yleensä se pyörii tuossa 70-80 euron kieppeillä.
Kaikissa leikkauksissa on omat riskinsä, kuten myös tässäkin, mutta terve marsu kyllä selviää siitä!
Kun marsu tuodaan kotiin leikkauksen jäljiltä, häkkiin voi laittaa pyyhkeen alustaksi, jottei tikit tulehdu/vahingoitu.
Ja pyyhe vaihdetaan mieluummin joka päivä uuteen.
Ja jos marsu tulee kotiin eläinlääkäristä vielä nukutusaineen vaikutuksena, sitä pitää käännellä kyljestä toiselle 10-15 minuutin välein.
ELäinlääkäriltä voi varmasti kysyä lisää! Hän auttaa varmasti mielellään.
Ja kastroinnin jälkeen sitä ei saa vielä noin kuukauteen laittaa naaraan seuraksi, muuten voi tulla perheenlisäystä.
Eläinlääkärit kyllä tietää jos eläin pitää paastota tai ei...
Niinpä, jotkut eläinlääkärit ovat vain pätevämpiä kuin toiset...
Oman marsuni leikkaus meni loistavasti. Hintaa kertyi n 38 € (pohjoisen hinta). Marsusta ei tullut mielestäni mitenkään laiskempi, mutta paremmin se tulee nykyään elinkumppaninsa kanssa toimeen (tyttömarsu).