Onko kukaan ostanut tollaista? Toimiiko se? Meinaan toi kuullostaa enemmän kuin hyvältä :)Kattokaa linkki!
http://www.pehmopeput.fi/DivaCup.htm
http://www.pehmopeput.fi/DivaCup.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...miksipä ei olisi, onhan sivulla linkki alkuperäiselle englanninkielisellekin sivulle. Eipähän tarvitse ostaa uusia tampooneja jatkuvasti ja semmoista...
Minulla on vasta yhden kierron kokemus juuri tuosta kyseisestä Divacupista ja uskon, että pienen totuttelun jälkeen se on enemmän kuin jees.
Laitan linkin myös toisen suomalaisen jälleenmyyjän nettisivuille. Siellä on kahta muun merkkistäkin kuppia myynnissä ja linkki Yahoon Kuukautiset-sähköpostilistalle, missä voit lueskella & kysellä kokeneempien käyttäjien kokemuksia aiheesta.
http://www.saunalahti.fi/nettiemo/kuu.htm
Tiedätkö että miten kauvan se kestää? Tai siis kun siinä on vuoden takuu, niin kuinka kauvan se kestää enneku se muovi alkaa haurastumaan tms. ja pitää ostaa uusi kuppi? Ja mä meinaan varmaan ostaa myös ton, sä voit kyllä vielä kirjotella mulle sun kokemuksia niin tiedän onko se hintansa väärti :)
Keeperin luvataan kai oikealla hoidolla kestävän 10 vuotta. Lueskelin tosin yhtä englanninkielistä sähköpostilistaa ja siellä jotkut sanoivat Keeperin materiaalin muuttuneen jotenkin "kovemmaksi" reilun viiden vuoden käytön jälkeen, mutta ihan käyttiksiä ne kai vielä sittenkin on. Eikä tiedä millä myrkyillä ne ovat jynssänneet niitä kuppejaan..?
Näistä Mooncupista ja Divacupista ei kai vielä ole niin pitkää kokemusta, että uskaltaisivat mitään kymmenen vuoden kesto -lupauksia antaa, mutta kyllä nekin ainakin sen viisi vuotta kuulema kestävät.
Mooncupilla ja Keeperillä on muuten vain kolmen kuukauden palautusoikeus jos ei ole tyytyväinen. Mutta uskon, että sen käytön siinä ajassa jo oppii jos vain intoa riittää.
Tuli mieleen, että jos tuntuu että sulla on "lyhyt" emätin, Mooncup tai Keeper saattaa olla parempia kuin Diva. Niissä nimittäin tuo kuppiosa on ilmeisesti aavistuksen lyhyempi kuin Divassa. Itse olen puoli senttiä pätkinyt Divani antennia ja tuntuu, että pitää varmaan leikata se loppukin puoli senttiä siitä pois ettei tarvitse olla niin tarkkana sen laittamisen kanssa.
Tämähän on tietty yksilöllistä. Noilla sähköpostilistoilla (suosittelen: sillä Nettiemon Kuukautiset välilehdellä on linkki suomenkieliselle listalle) kun on lukenut muiden kokemuksia, tuntuu että niillä se kuppi pyörii ja kääntyilee ja vaeltaa vaikka miten siellä: on ylempänä ja on alempana ja valuu ja nousee ylemmäs ja vaikka mitä. Minulla taas tuntuu olevan vain just ja just sen verran tilaa, että se ylipäätään mahtuu siellä olemaan. Synnyttäneillä on vissiin sitten väljemmät paikat? ;)
kuulosta hyvälle.
Makuasioitahan nämä useimmille on. Jos ei ole allergioita tai muita kuukautisongelmia, eipä näitä vaihtoehtoisia tuotteita silloin tule tosissaan mietittyä.