Heips, kysyn nyt huonomuistisena että kun kissalla on karvapalloja niin oliko se parafiiniöljyä mitä piti antaa? Ja jos on niin mistä sitä voipi ostaa?
Meillä on n.5kk vanha "kolli" joka on alkanut sillai kakomaan kun pitkäkarvainen kissakaveri oli yli kaksi viikkoa kylässä eli ajattelin että jos se siitä johtuisi.Mitään sellaisia ruokia ei olla syöty josta jotaki olis kurkkuun jääny.
Meillä on n.5kk vanha "kolli" joka on alkanut sillai kakomaan kun pitkäkarvainen kissakaveri oli yli kaksi viikkoa kylässä eli ajattelin että jos se siitä johtuisi.Mitään sellaisia ruokia ei olla syöty josta jotaki olis kurkkuun jääny.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun kissa nuolee turkkiaan, siitä irtoaa karvoja, jotka kissa sitten nielee. karvat kerääntyvät kissan suolistoon ns. karvapalloiksi. Ilmiöön on kaksikin syytä: omistaja on laiminlyönyt kissan harjaamisen tai kissa on yli-innokas turkkinsa puhdistaja. Ruoansulatuskanavassa oleva lima >>liimaa>> karvat yhteen, ja niistä muodostuu makkaramaisia kerääntymiä, jotka häiritsevät kissan ruoansulatusta tukkimalla suolen.
Monet kissat oksentavat automaattisesti nuo tummat möykyt, mutta kaikki eivät ole yhtä onnekkaita.Karvapallot vaivaavat säännöllisesti joitakin pitkäkarvakissoja. Vaikka päivittäinen harjaaminen sattaa pitää ongelman hallinassa, tarkka kissa voi silti niellä niin paljon karvaa, etää karvapalloja päsee muodostumaan. Jos kissallesi kerääntyy helposti karvapalloja, anna sille parafiiniöljyä ( SAA APTEEKISTA ) joko sellaisenaan tai ruokaan tai juomaan sekoitettuna. Se pehmittää karvakertymät, niin että ne pääsevät suolen läpi ja poistuvat ulosteen mukana. Sopiva annostus on yksi teelusikallinen öljyä kerran päivässä 3 päivän ajan ja 3 - 4 viikon välein. Älä anna parafiiniöljyä kissalle jatkuvasti joka päivä, koska se saataa heikentää välttämättömien vitamiinien imeytymistä.
Lähde: Kissankäsikirja -> David Taylor
MOI. KANDEIS KYSÄSTÄ ELÄINLÄÄRISTÄ SILLE SUN ELÄIMELLE SOPIVAA "ÖLJYÄ". KUN JOTKUT ALLERGISOI NIIHIN.
T:KISU FANI