Onko kellään kokemusta/tietoa, että voiko vaihdevuodet alkaa jo alle nelikymppisellä, tai ainakin ne ns.kuumat aallot.
Minun äidilläni alkoi vaihdevuodet noin 40v.
Minun äidilläni alkoi vaihdevuodet noin 40v.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen kyllä lukenut, että voivat alkaa pahimmassa tapauksessa heti kohta 40:n ikävuoden pintaan. Kulkevat usein perintönä äidiltä tyttärelle. Jos tupakoi, se kuulema aikastaa niitä muutamalla vuodella.
Jos äidilläsi alkoivat 40 vuotiaina, en yhtään ihmettele, että seuraat lippua.
Kokemuksesta voin kertoa, että näin jälkeenpäin ajateltuna, ennakko-oireita tuli monta vuotta aiemmin (3-4 v.) kuin kuukautiset loppuivat. Ja ajoitus oli ihan sama kuin äidilläni.
Tuttavallani alkoi alle nelikymmppisenä. Jos haluat varmuuden, menee lääkäriin joka määrää kokeisiin..
Mitä oireita Sinulla on, nainen 37?
Mulla alkoi hillitön yöhikoilu rintakehän alueella pari-kolme vuotta sitten. Nyt se on enää ajoittaista, mutta on muita oireita: huonounisuus, aina pitää käydä yöllä vessassa, väsymys, alapään karvoitus oudosti harventunut. Ja äskettäin mulla oli erittäin huono seksuaalinen kohtaaminen miehen kanssa, jonka kanssa todella olisin halunnut olla. Alapää oli täysin kuiva, vaikka halutti todella paljon.