synnyn bensankulutus

auto on 93 synny sähkökaasuttimella.kaasutin on juuri säädetty mutta kuluttaa paljon pensaa.mitäköhän vikoja siinä voisi olla.huohotus yukossa?.paluu letku tukossa ?
3553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miksi kaasutin säädettiin, oliko jokin erityinen syy?

Ainakin vanhempien sunnyjen kaasarit tuntuu kestävän ja pelaavan ilman räpeltämästi vaikka kuinka. Samoin 90-luvun primeroiden kaasarit.

Miten omassasi pelaa ryyppy systeemi, voisiko olla jatkuvasti päällä, jumittunut, vst...?

Kannattaa aina muistaa, että noihin sunnyjen/primeroiden kaasarien käyttäytymiseen vaikutaa voimakkaasti esim. laturivika jolloin sähkökaasari saattaa reagoida mm. nostamalla kierroksia, jne. Mihin lie kaikkeen vaikuttaakaan ja miten...

Toki noi ehdottamasi paluu letkun tukokset yms. voivat olla vikana...

Paljon autosi nyt oikein vie bensaa?

Toki uudet tulpat ja johdot voi kannattaa vaihtaa ja virranjakajan kanttakin vilkaista, jne.

Äänestä

Mikäs kone koko siinä 6-7 litraa satasella.Kaa sarissa seokset kunnossa.Tarkista ilmaputsari että on puhdas .Syttypuolella tulpat hyvät alkuperäiset NKG ja oikeat lämpöarvot tulpanjohdot jos alkuperäiset vaihda uudet samoin virranjakajan kansi ja pyörijä.

Merkkiliikkeestä kiitos tulee sopivat heti.

Tarkista puristus paineet koneesta ettei ole venttiilivikaa.
Saatava varaosaliikkeistä halpoja mittareita kierretään tulpan reikään ja startataan ja mittarista luetaan lukema verrataan jokaista pytyn painetta keskenään pitäisi olla tasaiset paineet.
Tietysti tälläiset että sytytys kohdalla kyllä kai katsottiin kun seosta säädettiin.Autossa lämmöt sopivat että kone ei käy kylmänä( termari)silloin kuluttaa enenmän polttoainetta.

Äänestä

Mulla on sama peli (1.6 & -91) ja bensaa menee näin talvella 7,5-9,5 satasella. Sähköpuoli on uutta pyörijästä tulppiin ja suodattimet on vaihdettu. Alipaineletkut on silmämääräisesti katsottuna kunnossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JASKA kirjoitti:

auto on 93 synny sähkökaasuttimella.kaasutin on juuri säädetty mutta kuluttaa paljon pensaa.mitäköhän vikoja siinä voisi olla.huohotus yukossa?.paluu letku tukossa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu