digikamerasta aattelin sen verran kysyä, kun en löydä sille kameran ja tietokoneen väliselle johdolle paikkaa koneesta, niin vaihteleeko ne vai pitäskö jostain tietystä kohdasta löytyä... kiitos jos voitte auttaa!
DIGIKAMERA
ALOITTELEVA KUVAAJA
5361
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elikkä - jos sulla on yli 10 vuotta vanha tietokone, saattaa olla, ettei siinä ole USB-liitäntää. Sitten vaan mars tietokoneliikkeeseen ostamaan uusi kone tai usb lisäkortti. Jos taas kone on uusi, käypäsiä paikkoja on vaikka lampaat söisivät. Toden näköisesti pari paikkaa etumaskissa jonkun läpän alla tai/ja pari paikkaa takapaneelissa heti hiiren ja näppiksen liittimien alla.
vuotta, kun koneisiin alkoi ilmestyä usb, ensimmäinen kotitietokone, mistä sellainen löytyi, oli iMac (1999) ja pc-t alkoi tulla perässä noin vuoden kuluttua?
Kun käytössäni on 98 loppuvuodesta käyttöönotettu Mikro Mikko ja sen persuuksista kyllä löytyy pari tuollaista ja HP:n yhdistelmän sinne kytkin.
kunerehdyin pahasti vuodella iMac tuli suomeen (ja mun kotiin) vuoden 1998 syyskuussa ; )) ja sitten pikkuhiljaa rupesi pc-laitteisiin ilmestymään samanlaisia reikiä... mutta ns. yleistymään alkoi ko. juttu (pc-puolella siis) vasta vuoden kuluttua ; ))
Mullakin oli jo vuonna 98 hankittu melko paska pc-kone ja siinäkin oli usb-liitännät. Eli kyllä ainakin pc-koneisiin se tuli jo vuonna 98. Maceistä en sitten tiedä.