Mahtaako automyyjä/liike olla minkäänlaisessa vastuussa myydessään käytetyn kuorma-auton yrittäjällle jos siitä menee kone 4 kk sisällä.
Autolla ajettu 160 000 km vuosimalli 2000.
Öljynkulutus oli n.1 litra satasella heti kaupan jälkeen. Myyjä vakuutti auton olevan kunnossa.
Huollossa etsittiin vikaa öljyn kulutukseen ohivuotomittauksella. vaihdettiin turbo. Öljyn kulutus johtui kuulemma siitä. Meni pari päivää niin kone alkoi kolisemaan ja hävisi öljynpaineet, kone avattiin. Männäntappi oli lähtenyt liikenteeseen ja tehnyt uran sylinteriputkeen. Kampiakseli entinen samoin kiertokanget. Asentaja totesi että tällä on ajettu ilman öljyjä. Pelkät osat 11 000 e vaihtokone 25 000 e. Että semmonen tapaus.
käytetyn k-auton takuu
6
1394
Vastaukset
- Repa
Haiskahtaa siltä että voit hävitä juttusi jos rosikseen lähdet. Normaalina öljynkulutuksena uudessa autossa pidetään litra öljyä/200 litraa löpöä. Ei ne kilometrit kerro kuorma-autoissa mitään. Toisiin autoihin tulee 100 km päivässä, toisiin 1000 km, koneet käyvät yhtä kauan molemmissa.
Muista tarkistaa öljyt aina ennen käynnistystä! - Toni
Tuolla voi olla tietoa tai sit voit soittaa suoraan kuluttajavirastoon, varmasti osaavat neuvoa.
http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&lmf=0&tmf=0&mode=readdoc" - iveco
jos yrittäjä ostaa jotakin toiselta yrittäjältä tässä tapauksessa autoliikkeestä.suomi on ihan villiä aluetta kenenkään ei tarvitse vastata mistään . huijata saat niin paljon kuin lystäät. kuluttajan suoja ei koske yrittäjää. ainoastaan kauppalaki. oikeusjutut on niin kalliita että se on heti pois suljettu vaihtoehto. kauppias tietää sen ja käyttää sitä tietysti hyväkseen.korjaamo takuu on ihan eri juttu se voi olla tässä tapauksessa kyseessä.selvitä ja kysele muilta ammattikuskeilta ja LAITA NETTIIN MITÄ ON TAPAHTUNUT NIIN EI MENNÄ KAIKKI SAMAAN MIINAAN!saadaan edes osa huijareista ihmisten tietoon!!! nim. itsellä kokemusta
- Yrittäjä
Toi on totta. Yrittäjä on täysin lainsuojaton suomessa.
Käskee lakimiehen ottaa yhteyttä kauppiaaseen JOS vaikka kävisi niin hyvä tuuri että se hiukan pelästyisi ja tulisi edes hiukan vastaan kuluissa. Tosin siinä on se riski että käteen jää vielä lakimiehenkin lasku.
- yrittäjänä 25 vee
sen verran on tota kokemusta jo karttunu et ei sitä maksa kukaan muu ku yrittäjä ite. sit olis toinen juttu jos ootte tehny jonkuu takuu sopimuksen kaupan yhteydessä. yleensä käytettyyn autoon myönnetään joku muutaman viikon takuu. max. kuitenkii joku kuukaus pari. vaikka myyjä oliskin vakuuttan niinku täs tapaukses suullisesti ni se ei valitettavasti riitä. aina pitää pyytää mustaa valkialle! näin se täällä vaan menee.
- Anonyymi
Tämä K auto on huijarifirma. Ei vastuuta!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803422Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41344Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41111- 261086
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68820Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es45778Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45739Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29703Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4687