hei.
oon miettiny tota card captor sakuraa... eiks se oo tarkotettu niinku nuoremmile?, mut en mä taida siitä välittää vaikka se oiskin. ^___~
mua vaan kiinnostaa et mistä se ees oikeen kertoo. tietääks kukaan?
oon miettiny tota card captor sakuraa... eiks se oo tarkotettu niinku nuoremmile?, mut en mä taida siitä välittää vaikka se oiskin. ^___~
mua vaan kiinnostaa et mistä se ees oikeen kertoo. tietääks kukaan?
Vastaukset 1
Vanhimmat
CCS näyttää päällisin puolin saman ikäisten animelta kuin esim Pokémon, mutta siellä söpön pinnan alla on piilossa aika synkkiä ja tummia 'sävyjä' enkä suosittele ainakaan koko sarjan katsomista kovin pienille.
Toiseksi, CardCaptor Sakura on CLAMP:in mangaan perustuva anime, ja jo senkin takia sillä on ihan eri status animeharrastajapiireissä kuin Pokémonilla ja Digimonilla. CLAMP on tehnyt sellaisia upeita mangoja, kuin Chobits, Magic Knight Rayearth ja Tokyo Babylon.
CCS kertoo 10-vuotiaasta Sakura Kinomotosta joka asuu isänsä ja veljensä kanssa suuressa talossa jossain Tokion esikaupunkialueella.
Eräänä päivänä kun hän tulee koulusta kotiin, kellarista kuuluu epäilyttävää ääntä, ja Sakura hiipii sinne tarkistamaan mikä äänen aiheuttaa. Hän löytää kummallisen kirjan, jonka kansien välissä on nippu erikoisen näköisiä taikakortteja, jotka singahtavat katon ja seinien lävitse ja leviävät ympäri Tokioa.
Nuo kortit, eli Clow Cardit, eivät ole mitään ihan tavallisia kortteja, vaan maagisia olentoja jotka on sinetöity korttien muotoon erään voimakkaan loitsijan toimesta, ja nyt kun Sakura onnistui päästämään kortit vapaaksi kirjan sinetistä, hänen kohtalonaan on kerätä ne takaisin kirjan sisään ja ottaa Card Captorin raskas taakka harteilleen.
Enempää en viitsi kertoa etten spoilaa liikaa.
CCS on ihan kiva anime katsella, ellei omaa "lol jotain pokemonii" -asennetta nuoremmille suunnattuja sarjoja kohtaan. Fillerijaksoja, eli sellaisia joissa ei tapahdu juonen kannalta mitään tärkeää, on kyllä aika paljon. Tuosta kertoo jotain jo sekin, että animeversiossa Clow-kortteja on melkein 2x enemmän kuin mangassa. Toisinsanoen niiden takaisinkeräämiseen menee enemmän aikaa, tarvitsee tehdä paljon jaksoja ja sarjasta tulee pitkä.
Tuohon CCS:n juoni juuri kompastuukin.
Suosittelen silti.