maalaamaton paikka ulkoverhouksessa

Koni

Mulla uuteen taloon laitto timpurit ulkolaudoituksen ja nyt rupes askarruttamaan yksi juttu!! mulla on alaosassa pystylaudoitus ja ikkunan alla on jakolista ja alkaa vaakalaudoitus.
Nyt jakolistan päällä oleva vaakalauta on vedetty sirkkelin läpi jiiriin jakolistaan nähden jätetty se alapinta maalaamatta ja lyöty paikalleen.. Hemmetti et nyt vasta senkin tajusin! Tuottaako ongelmia?

3

1031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä.

      Ei ainakaan niin suuria, että kannattaisi yöunensa menettää.
      Eikö siihen jotenkin saisi maalia tuputeltua? Tietenkin vasta kesällä, kun on riittävän lämmintä. En ole varma näinkö tapauksesi 'sieluni silmin' oikein.
      Maalaamaton lauta kestää suurin piirtein yhtä kauan kuin maalattukin lauta ja paljon kauemmin kuin lateksilla jokapuolelta maalattu lauta. Maalaamattomaan tulee vain homepilkkuja jos sitä ei ole käsitelty kyllästeelläkään. Onko pilkuista haittaa, jos se alareuna ei näy mihinkään?

      Rakentavassa hengessä timpureille voi toki huomauttaa tuosta, että muistaisivat jatkossa senkin kiireestään huolimatta.

    • juuri

      oleellista on, että jakolistan ja alimman panelin välissä on pieni rako, jotta vaakalaudan alareuna pääsee välillä myös kuivahtamaan. Ei liene kovin merkittävää kestääkö se siinä esim. 17 vai 19 vuotta

    • tummua

      No kyllähän se sieltä alapäästä alkaa ensimmäisenä tummumaan ja maali hilseilemään pois. Eikö sinne mahdu pensselillä tuputtamaan maalia? Monestihan se pystyverhoilun alapinta ajetaan jiiriin juuri sen takia, ettei rupea mätänemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      191
      6722
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      37
      2434
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2139
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1433
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      120
      1409
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1097
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1057
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      30
      1035
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      961
    10. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      13
      946
    Aihe