Menin tässä pari viikkoo sitten kokeilemaan että miten ois ystävyys Jirin (kääpiöhamsterini) ja Romeon (marsuni)sujuisi ja pistin ne samaan häkkiin (kansi oli tietysti otettu pois). Houkuttelin Jirin pois pesästä ja niinpä Jiri pesästä tultuaan lähti innokkaana nuuskimaan Romeota joka söi salaatinlehtiä. Kun Romeo näki Jirin se vain pikkuisen nuuhkaisi tätä ja jatkoi syömistä. Kummatkaan eivät näyttäneet edes välittävän toisistaan. Romeo ja Jiri olivat yhdessä n. tunnin ja vahdin niitä koko ajan. Nyt mieleeni juolahti kysymys:voiko Jiriä ja Romeota majoittaa samaan isoon häkkiin jossa kummallakin olisi oma puoli ja siellä olisi eläimen tarpeelliset välineet esim.ruokakuppi,pesämökki jne.? Jere (toinen kääpiöhamsterini) voisi ehkä myös majoittua siihen. Käykö järjestely? VASTAUKSIA!!!!!!! TE JOTKA HALUATTE MOITTIA JÄTTÄKÄÄ VASTAUS VÄLIIN!!!!!!!!!!!!Kertoisitteko myös omista marsuistanne ovatko ne sopeutuneet hamstereihin? Onko tavallista että hamsteri ja marsu tottuvat toisiinsa?
Kääppäri ja marsu...?
Mirelle
9306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Itse en suosittelisi tätä vaihtoehtoa...Mitä hyötyä siitä olisi?>Marsu ja hamsteri eivät pysty kommunikoimaan keskenään jne.
No miten ajattelit ruokahommat hoidella kun niillä on eri ruokavaliot. Toinenhan voisi syödä toisen ruuat. Niin ja marsu saattaa tappaa hamsun suuttuessaan.
Ruokiin sun muihin oon löytäny vastaukset! Romeo tuskin tappaisi hamsteria. Ovat olleet jaloittelemassakin yhtä aikaa. Ehkä järjestely ei kuitenkaan sovi. Tulee siinä ongelmia väkisinkin. KIITOS TEILLE VASTANNEILLE!
Mun mielestä jo pelkkä ajatus marsun ja hamsterin yhteen asuttamista on kaikin puolin järjetön ja hullu, saatikka sitten toteutus.
Marsu on päiväeläin, hamsteri yöeläin. Varmasti hamsterille melkoisen stressaavaan kun marsu kolistelee häkissään pitkin päivää. Ja saman toiste päin.
Marsu tarvitsee aivan erilaisen asunnon kuin kääpiöhamsteri. Marsun kokoisissa häkeissä pinnojen välit ovat niin suuria, että hamsteri karkaisi niistä. Vai onko tarkoituksesi asuttaa marsu hamsterin kokoiseen häkkiin vai peräti terraarioon?
Hamsterit ja marsut eivät osaa kommunikoida keskenään. Ne eivät ymmärrä toisiaan ja riitoja syntyy varmasti. Ne voivat purra toisiaan verisesti.
Entäpä kun marsu innostuu juoksemaan häkissään.
Silloinhan pienempi hamsteri tallaantuu marsun alle ja pahimmassa tapauksessa loukkaantuu korjaamattomasti.
Bakteerit on sitten taas eri asia.
Eri eläinlajeilla on erilaiset bakteerit.
Esim. hamsterin bakteerit voivat sairastuttaa marsut ja toisin päin.
No tässäpä oli nyt nämä asiat, jotka ensimmäisenä mieleeni tuli, miksi marsua ja hamsteria ei kannata laittaa asumaan samaan häkkiin.
TIEDOKSI OON 10000000000000000000000 PROSENTTISEN ELÄINRAKAS!!!!!!! MARSUANI EN AIO TODELLAKAAN ASUTTAA HAMSTERIN KOKOISEEN HÄKKIIN!!!! SITÄ PAITSI TARKOITIN LAITTAA ROMEONI JÄTTIDUNAAN VÄLISEINÄN ETTEIVÄT ELÄIMET PÄÄSISI KOSKETUKSIIN!!!! ENKÄ VOI MITÄÄN SILLE ETTÄ PIDÄT MUA HULLUNA!!!!!!! OTIN TEISTÄ OPIKSENI JA NOUDATAN NEUVOJANNE!!!!! ELI EN PISTÄ ELÄIMIÄ SAMAAN HÄKKIIN!!!!! TUO OLIKIN VAIN PELKKÄ VITSI!!!!! TUO YHTEEN ASUTTAMINEN TULI VAIN MIELEENI YHDESTÄ MARSU-KIRJASTA JOSSA SANOTTIIN ETTÄ HAMSTEREITA VOI PITÄÄ SAMASSA HÄKISSÄ MARSUJEN KANSSA!!!!! KIRJAN NIMI MUUTEN OLI LEMMIKKIELÄIMET:MARSU(LUEPA SE)OLIKO KIRJAN JUTTU PELKKÄÄ PALTURIA?!!!!!
Edelleenkin haluaisin mainita että useat marsukirjat ovat pelkköää palturia.Ton caps lockin vois ottaa pois päältä.
CapsLocin saa pois päältä tuolta näppäimistön vasemmasta reunasta ;)
Mikä on kirjan kirjoittajan nimi? Olen kyllä lukenut mielestäni kaikki saatavilla olevat marsukirjat, mutten muista mistään lukeneeni tuollaista.
Monissa marsukirjoissa on kylläkin paljon väärää tietoa marsun hoidosta, joten niihin ei aina pidä luottaa.
Mä kyl tiedän miten capslockin voi ottaa pois päältä! Kirjotin ton tekstini ISOLLA että viesti menis VARMASTI perille kaaleihinne! HAA! Muistan kirjailijan nimen se on Peter Hollman, ja kirjan nimi on hamsterini ja minä (luepa sivun 35 taulukko tästä kirjasta) siinä sanotaan että käpiöhamsteri ja marsu ovat välinpitämättömiä. Siitä vaan tuli tuo järjestely mieleen!
En suosittele koska siinä kävi minulla niin että kun marsu leikkii isojen marsujen leikkejä ja pikku venäjän kääpiohamsteri eli kääpiöhamsteri leikki pikku leikkejä niin iso marsu vahinkossa potkaisi rakasta kamua ja kääpiö hamsu kuoli! :(