Olen saanut asiasta ristiriitaisia vastauksia.
Siis, onko Suomenmaassa pakko olla virallinen asuinpaikka ja siihen osoite vai riittääkö vaikkapa pelkkä postilokero?
Siis, onko Suomenmaassa pakko olla virallinen asuinpaikka ja siihen osoite vai riittääkö vaikkapa pelkkä postilokero?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Asuinpaikkakunnan ilmoittaminen riittää ja postilokero on kelvollinen osoite.
Postilokero- eli Poste restante -osoitteessa majaileva ei voi esimerkiksi nostaa työmarkkinatukea eikä tietenkään esim. asumistukea.
Toimeentulotuenkin saamiseksi on hakeuduttava ainakin stadissa erityissosiaalitoimiston asiakkaaksi, koska osoitteeton ihminen on myös asunnoton.
Työnantajat suhtautuvat erittäin kilpailulla pk-seudun alueella kummeksuen hakijaan, jolla ei ole osoitetta. Niinhän ne suhtautuvat niihinkin, joilla on oma asunto, mutta jotka ovat syystä tai toisesta työttömiä.
Elämä on kovaa. :o)
Työtömyysturvalaissa ei mainita että asunottomalla ei ole oikeutta työttömyysetuuteen. Tosin käytännösä olen huomannut että esim kelan ja työvoimatoimiston ei tarvitse Suomessa voimassa olevia lakeja edes noudattaa.
Mutta työnhakijan täytyy olla työmarkkinoiden käytettävissä ja asunnoton harvoin on sitä.
Poste restante osoite riittää maistraatille, eli irtolaisuus ei enää ole rangaistavaa tämän päivän Suomessa. Ainoastaan kotikunta pitää ilmoittaa. Tietyille viranomaisille pitää kuitenkin kyetä tarvittaesa kertomaan myös oleskeluosoitteensa.
http://www.maistraatti.fi/
90-luvunalussa 5 vuotta postilokero osoitteessa ja työttömyyskorvaus juoksi koko ajan. eikä ulos otto mies hätistellyt. lappuja kyllä lähetteli, mut ei kutsunut henkilö kohtaisesti kylään koskaan. niin kuin nykyään joka vuosi pitää käydä kuittaamassa varattomuus laput. en tiedä nyt.