Olen lähdössä helmikuun alussa Bahia Feliziin.Kertoisitko minulle mitä tiedät paikasta,tai mitä olisi hyvä tietää.
En ole aikaisemmin pahemmin muutenkaan matkustellut jotenka olisi kiva saada paljon vinkkejä matkalle mukaan, että siitä tulisi onnistunut sellainen.
En ole aikaisemmin pahemmin muutenkaan matkustellut jotenka olisi kiva saada paljon vinkkejä matkalle mukaan, että siitä tulisi onnistunut sellainen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sellainen matkailijoita varten rakennettu käpykylä kai lähinnä ja hintataso sen mukainen.Kannattaa tehdä retki Las Palmasiin, nähtävyyksiä ja ihan mukava shoppailupaikka, myös erinomaisia ravintoloita.
kiva paikka lapsiperheille, muuten aika kuollut kylä.
meksikolainen ravintola käymisen arvoinen, erinomaisia fajitaksia.
samoin kiinlainen ravintola ok.
Pienellä kukkulla ja sen juurella muutama
hotelli sekä pieni kauppakeskus jossa kalliita
liikkeitä.
Onneksi taksilla pääsee alle 7 eurolla
Inglesiin jossa on elämää.
Alueella on ollut paljon murtoja maantasalla
oleviin huoneisiin.
LIsäksi alue on erittäin tuulinen sillä se
on itärannikolla pohjoisin turistialue
ja vähän sen pohjoispuolella on valtavat
tuulimyllypuistot.
Ei aitoa kanarialaista tunnelmaa, turisteille rakennettu hotelli-kauppa kylä. Jos olet pitkään ja laitat itse ruokaa, älä osta lähimmästä kaupasta. Taksimatkan päässä isohko kauppakeskus, toisella suunnalla Ingles, jossa tutustumisen arvoiset hiekkarannat vaikkapa kävelyretkeä varten. Käy tutustumassa myös saaren sisäosien luola-asuntoihin ja ravintolaan! Kysy taksilta aina hinta ETUkäteen ettei tule yllätyksiä. Paikallisbusseillakin pääsee. Tuuli on todella kova, mutta ei sillä tavalla kylmä kuin täällä. Allasaltaitten taso vaihtelee - naapurissa saattaa olla lämpöisempää vettä. Eka kohteeni, jossa oli torakoita - myös pihvien välissä!
Bahia Feliz on mielestäni mahatava kohde. Olen ollut siellä kerran aiemmin ja olen menossa nyt huhtikuussa ja joulukuussa uudestaan. Lapsiperheelle erinomainen. Alueella on 24h vartiointi ja näin ollen lapsetkin voi päästää yksin pelailemaan pelihalliin tms. Blu villagesta löytyy myös Nallekerho perheen pienimmille ja super kids vähän isommille. Illalla allasbaarissa on mm. minidisco lapsille. Työntekijät ovat ystävällisiä ja suurin osa on skandinaaveja. Iltaohjelmaa löytyy Hotelli Orquidean allasbaarista sekä showravintola Dancing Garbosista. Pieni musiikkibaari Holidays on hyvä rentoutumispaikka ja siellä tapaa yleensä myös työntekijöitä viihteellä. Ranta-alue on aika pieni mutta isompi ranta löytyy n. 1km päästä ja sinne pääsee helposti rantakatua pitkin kävellen.
Inglesiin pääsee helposti hujauksessa taksilla ja maksaa n.5 euroa. Supermarketteja löytyy alhaalta "ostoskeskuksen" päästä sekä ylhäältä Monte Feliz hotellista. Hyvää lomaa!
Aiemmat viestit ovat oikeastaan kertoneet kaiken oleellisen. Yksi huomion arvoinen seikka on se että paikalla ei ole kunnon uimarantaa (siis meressä). Ranta on valtaosin kananmunan kokoisten kivien peitossa joten uimaan meno vaatii varovaisuutta tai beduiinin jalkapohjat. Tosin parin uimaretken jälkeen oppi vedenalaiset "polut" joissa kiviä oli vähemmän.
Lentiksen pelaajille rannalla oli yksi kenttä jossa ainakin 01-2003 riitti kaiken tasoista pallottelijaa.. ihan hauska juttu jos lentis on yhtään tuttua. Ihan hyvä paikka käydä kerran perheen kanssa ja kävellen tuli käytyä lukuisia kertoja Inglesissä n. 11km päässä, kävelytie rannalla on todellakin. Toista kertaa ei kuitenkaan tule mentyä, ainakaan lähivuosina.
Mukavasti sain vastauksia ja hyviä sellaisia,kiitos kaikille.
Lenttistä ois kiva päästä pelailee..
...paikasta?