Dominikaaninen/Puerto Plata

Loviisa

Heips!

Onko jollain kokemusta yksin matkustamisesta Dominikaaniseen Tasavaltaan ja tarkemmin Puerto Plataan? Olen itse ollut siellä parikin kertaa miehen kanssa, joten tunnen/tiedän jonkin verran paikasta yms..
Ensi vuoden talveksi olen ajatellut matkaa sinnepäin ja rohkeasti yksin:-)

4

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heinola

      Minnes se mies on kadonnut ?
      Voisin lähteä mukaan vaikken olekaan
      ollut siellä kuin kerran 2 viikon ajan ;)

      • Loviisa

        Moikka!

        Kyllä se mies on vielä tallella, mutta ei tuo halua lähteä etelän lämpöön. Sen takia tällainen ratkaisu:-)


    • nainen

      Jos kerran olet siellä jo käynyt ja tunnet paikan, niin mihin ihmeessä tarvitset vielä lisärohkeutta???

      Ilmeisesti olet lisäksi menossa valmismatkalle...?? Jos näin on, niin hotellit, kuljetukset, jopa ehkä safkat ovat valmiiksi järjestetty.

      Paikkahan on vielä kaiken lisäksi ns. turistimesta etkä ole lähdössä "yksin" keskelle sademetsää tms.
      Joten älä ihmettele..just go.

    • Hessu

      Olen ollut Dominikaanisessa useita kertoja. En oikein minäkään ymmärtänyt tuota kysymystäsi. Itse olen asunut aina Sosuassa ja kierrellyt sieltä eri puolilla saarta. Olen ollut siellä sekä valmismatkoilla että omatoimisesti. Ainakin valmismatkalle sinne kyllä uskaltaa naisihminenkin mennä turvallisesti. Itse voi sitten päättää kuinka rohkeasti uskaltaa seikkailla omin nokkinensa. Hotellialueethan siellä ovat vartioituja ja sikäli turvallisia ja päiväsaikaan aktiiviset kauppiaat ja haitilaiset rastanpunojanaiset ovat se suurin harmi ja riesa, joihin törmää joka paikassa kaupungilla. Rohkeasti menoksi vaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      116
      8355
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7568
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5185
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      81
      4836
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4609
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2959
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      124
      2854
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2752
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2374
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2247
    Aihe