En omista itse koiraa, joten siitä syystä voi kritiikkini olla hieman kovempaa, mutta mitä ihmettä siellä päässä (koiran ulkoiluttajan) liikkuu kun annetaan koiran pissiä postilaaikon/jäteastian juureen omakotitalon portille. Tämän kun joku teistä fiksuista koran ulkoiluttajista kertoisi niin voisin ryhtyä ihmettelemään jotain muuta asiaa. Arvostukseni eläinharrastajia kohtaan laskee tuollaisilla tempuilla melko nopeasti. Hyvää alkanutta viikkoa vaan kaikille (koiraihmisillekin).
Tarpeiden tekeminen
ihmettelevä
14600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olen kanssasi samaa mieltä. Meillä on 10, 5 v, berninarttu, joka tekee jätöksensä AINA metsään ja lenkilläkin menee metsikköön. Meillä on myös 5 kk berniUROS, joka tekee myös tarpeensa kuten kuuluukin Mantan-malliin. Kunhan jalka alkaa nousta, ei ainakaan meidän Rocky saa kuseksia, minne sattuu, pidämme siitä kyllä huolen! Mökilläkin olen ajatellut laittaa pari heinäseivästä pystyyn kauemmaksi, jonne saapi opetella pissimään. Rocky pissii heti, kun sanoo pissi" ! Aika veijari !
Joo, tuo on todella inhottavaa. Jotkut koiranomistajat eivät viitsi yhtään seurata koiransa tekemisiä. Meilläkin oli viime viikolla joku koira tullut portista pihaan asti pissalle, oli pensaan juurella tassun jäljet ja keltainen jälki lumessa. Opiskeluaikanani asuin omakotitalossa vuokralla, ja postilaatikkoni oli ihan pyörä/kävelytien vieressä. Oli todella kivaa hakea posteja, kun laatikon ympäristössä oli aina kymmenkunta koirankikkaretta. Uusia ilmestyi sitä mukaa kun edelliset maatuivat. Ja erittäin mukavaa oli, kun vahingossa astui kikkareeseen ja sitten meni sisälle...En vaan kertaakaan valitettavasti onnistunut näkemään näitä älyvapaita koiranulkoiluttajia.
Ja mainittakoon: olen itse koiraihminen, ja meille on tulossa koira lähiaikoina. Se ei kyllä
tule kenenkään portinpieliä sotkemaan...
..minäkin olen ihmetellyt Oman postilaatikon edusta on koirankusella kyllästetty!Laitoin kerran lapunkin postilaatikkoon kiinni,missä kiellettiin kusettamasta koiria 2 metriä lähempänä postilaatikkoa,mutta eikun tämä ilmiö vaan lisääntyi..kahlaa siinä sitte keltasessa lumessa hakemaan päivän lehteä yäk!
ps.Itselläni on myös 2 koiraa..joten en ole mitenkään koiranvihaaja..mutta ihmettelen vain eräiden käytöstä!
Onko muuten kenelläkään mielessä mitään keinoa millä koirat saisi kiertämään postilaatikon hieman kauempaa. Polttoöljy haisee pahalle ja voi jopa pilata hajuaistin eli en ensimmäiseksi ryhtyisi postilaatikon vierustaa sillä kyllästämään mutta jos olisi jotain muuta ainetta millä hajujäljen saisi pois. Tosin haistelen sisällä mieluummin tuota polttista kuin koiranpissiä. Ongelmahan ilmeisesti kertautuu kun koira(t) huomaavat hyvältä tuoksuvan merkkauspaikan.
Kokeileppa etikkaa......
Etkö voisi laittaa postilaatikon pieleen kylttiä, jossa kielletään koiran pissaaminen? Olen joskus nähnyt sellaisia kuvallisia, jossa koira nostaa jalkaa ja siinä on sitten ruksit päällä.
Välttämättä koiranomistaja ei tule ajatelleeksi, ettei se ole sopiva paikka tai edes huomaa, että koira nostaa jalkaa postilaatikolle.
Siinäpä se ettei omistaja ymmärrä sitä ettei homma ole soveliasta tai huomaa kun koira pissii. Tuskin kyltistä on hyötyä kun koirat eivät sellaista ymmärrä. Kyse on enemmäkin ihmisillä siitä kuinka lähellä omaa napaa maailma pyörii. Ensin kokeilen sillä etikalla sitten siirryn siihen polttikseen. Muutenkin riepoo kun kaikkien kävelyteitten reunukset on talvet keltaisena tosin koristeltuna ruskeilla kasoilla, joita sitten saa pestä lasten vaatteista.
Kannattaa keksiä joku muu aine kuin polttoöljy.... Se leviää ympäristöön ja maaperään sekä aiheuttaa vahinkoa kasveille.
Ihan yleisesti vaan, tuntuu koirankusen näkeminen lumipenkalla olevan nykyään ihan hirveä juttu. Koemme ilmeisesti, että kävelytiet ovat osa olohuonettamme ja kaiken pitää olla kliinisen siistiä. Näin ei kuitenkaan ole. Kehottasin lukemaan Veikko Huovisen kirjan "Kylän koirat", jossa lämminhenkisesti kerrotaan maalaiskylän koirista, niiden käytöksestä ja merkkailusta.
Nyt joku parahtaa, että kaupungissahan eletään. Niinpä niin, jossain toisessa kirjassa onkin oikein jokun filosofin, en nyt muista kenen, aforismi: Sivistys on se mitta, millä ihminen on erottanut itsensä ulosteestaan.
Tuijotamme ja takerrumme koiranpaskaan ja kusiläiskiin tässä ylihygieenissä maailmassa, jossa kadut pitäisi pitää suunnilleen bakteerittomassa tilassa. Sehän ei tule koskaan onnistumaan, mutta urbanisoituminen on saanut nykyään aivan ihmeellisiä surrealistisia mittoja, joiden kanssa "sivistyksellä" ei ole mitään tekemistä. Kyttäämme ja paheksumme luonnollisia asioita, koska Me Ihmiset olemme asettaneet itsemme Ylivaltiaiksi. Kohta varmaan vaadimme linnuille Pamperseja persiisiin, etteivät pasko autojemme konepellille.
Tämä siis täysin irrallaan alkuperäisestä viestistä. En toki itsekään pitäisi koiran kusettamista postilaakolleni mitenkään ylen hauskana juttuna, mutta uroskoirat varsinkin hyvin sukkelasti sen koipensa nostavat ennenkuin taluttaja ehtii tehdä mitään. Luulen, että lapset saa kyllä pysymään poissa koiran kusiläiskistä, mikäli lapsia valvotaan asianmukaisesti, niin olen ainakin itse tehnyt. Millähän saisin kotikatumme 50 km/h ajettavasta mutkasta leikkivät, ilman valvontaa temmeltävät lapset uskomaan, että paikka on vaarallinen, vaarallisempi kuin koirankusi.
Mikäli noin ottaa pattiin, niin laita toki joku kieltotaulu, ehkäpä peräti 1/3 koiranulkoiluttajista saa sen koiransa kävelemään postilaatikkosi ohitse ilman merkkaamista. Absolutismiin tässä asiassa tuskin koskaan päästään. Myrkkyjä kehottasin jo ihan lainkin nojalla varomaan laittamasta, koira on ymmärtämätön luontokappale tässä asiassa, mitä sitä kiusaamaan tällä ihmisten sivistyksen mitalla.
Ei ole hääviä kerrostalossakaan kun pihat ja rappujen pielet on keltaisena!
Ilmeisesti ihmiset pitävät koiria niin tyhminä, etteivät ne mukaa osaa tarpeitaan tehdä asiallisille paikoille.
Kyllä meillä on jokainen koira sen tajunnut ettei kinttua nosteta pihaan, saati mihinkään auton renkaisiin tms.! Ja kakat koira vääntää ihan luonnostaan johonkin syrjään, jos sille ei opeteta että pitää jalkakäytävälle tehdä..
En myöskään tajua sitä, että jos koira sitten opetetaan mihin sattuu paskomaan, niin ei kumminkaan jakseta sitä torttua siitä poistaa tai edes potkia pusikon puolelle vaikka siihen olisi mahdollisuus. Tosi kiva mennä sitten vaappuvan tenavan ja söhelön koiran kanssa tällaisessa miinotuksessa.Etenkin jos on rattaat mukana niin et itsekkään huomaa joka miinoitusta.. Argh!
Asun aivan keskustan kupeessa, mulla on isokokoinen uroskoira. Koira on opetettu pienestä pitäen siihen, että hihnassa ollessa Ei kusta eikä paskota. Eli tarpeet tehdään vasta sitten, ku olemme kävelleet paikkaan, jossa on puskaa ja pöpelikköö, missä koiran voi päästää irti juoksemaan jonnekkin piiloon vääntään torttunsa. Pissat saa tehdä vapaana ollessa kaikkiin luonnon paikkoihin, ei siis auton renkaisiin eikä talon kulmiin jne. Ja asia on koiralle harvinaisen selvä ja passaa silleki mainiosti, eipä se kehtais ihmisten ilmoilla paskookaan.
Kyllä harmittaa muaki ihmiset, jotka erikseen on opettanu koirallensa että paskotaan mihin sattuu, todennäkösesti siksi etteivät ite jaksa kävellä sinne asti, missä koira luonnostaan tahtois tarpeensa tehdä. Ja jos näin halutaan kävelyltä välttyä, sit vaihtoehtosesti siivotaan ne jätökset pois tai viskotaan johki puskaan.
Minneköhän sen koiran pitäis sitten ne kuset tehdä, jos ei kadun varteen saa kyykistyä..??? Varsinkin jos asuu keskellä kaupunkia, ei mitään metikköä ilman 10 kilsan lenkkiä kyllä löydy, mihin koira voisi sitten pissiä, ettei keltaiset kadunvierukset vaan pääsis ketään häiritsemään...
Pitääpä sitten ilmeisesti hankkia omalle koiralle vaikka sellanen kusipullo, niin ei tarvii käydä ulkona enää ollenkaan!
Ei kuule yhtään kiinnosta mihin sinä ja koiraski kusette. Asia vain on niin, että on törkeää tahria kadut sinun tai perheenjäsenesi' kusella.
Yksinkertaista!
Hanki pullo, sammio, vaikka prkl kemiallinen kaupunkivessa läävääsi tai sitten muuta metsään jonne koirasikin kuuluu.
Ja sä kuulut ilmiselvästi hoitoon, tai ainakin jonnekin muuanne ku tälle palstalle. Mene vaikka armeijaan räyhäämään jos ikä riittää. Törkee.