Ciao kaikki matkailijat.
Olen varaamassa kuuban matkaa 18.03.04 lähtöön perheeni kanssa. 1.5v poika ja 7v poika.
Onko paikasta keneelläkään matkakokemuksia.
Matkatoimistot tietää kertoa hyvin huonosti ko.kohteesta.
Kertoilkaa kokemuksia jos niitä löytyy.
kuuba havanna/varadero
7
2597
Vastaukset
- cuba sí
..kuinka pitkäksi aikaa sinne menette?
Valmismatka vai omatoimimatka?
Kuljetus välillä Havanna/Varadero jo valmiina?
Mitkä ovat kiinnostuksen kohteesi/kohteenne matkalla?
Osaatteko espanjaa?
Havanna mielenkiintoinen kaupunki.
Varadero turistihelvetti, mutta sopinee toisaalta lapsiperheelle. - pekko aikamiespoika
Hola!
Olen varannut Matkatoimisto Aventura Latina Oy:n
kautta matkan 14pv perillä havanna/marianao matkan.
Espanian kieli ei kylläkään taivu mutta italia ja englanti kylläkin, joten niillä olis tultava toimeen.
Sain muuten erittäin asiantuntevaa infoa ko. matkatoimistosta, SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI!- cuba sí
Et vastannut kysymyksiini suoraan, mutta ilmeisesti on kyseessä valmismatka, järjestetyt retket, kuljetukset, hotellit, oppaan palvelut yms. sisältävä paketti?
Olen itse matkaillut Kuubassa vain omin päin, ja ajattelin, että tarvitsisit neuvoja asumiseen, liikkumiseen yms. liittyen, mutta tässä tapauksessa ei taida olla niin...?
Mitä siis haluaisit tietää? - pekko aikamiespoika
cuba sí kirjoitti:
Et vastannut kysymyksiini suoraan, mutta ilmeisesti on kyseessä valmismatka, järjestetyt retket, kuljetukset, hotellit, oppaan palvelut yms. sisältävä paketti?
Olen itse matkaillut Kuubassa vain omin päin, ja ajattelin, että tarvitsisit neuvoja asumiseen, liikkumiseen yms. liittyen, mutta tässä tapauksessa ei taida olla niin...?
Mitä siis haluaisit tietää?Joo olemme menossa ns, valmismatkalle mutta omatoimisuus kiinnostaa autonvuokraus ja minne kannattaa mennä.
Ruokailu 2v lapsi mukana?
Ym.mitä muuta mielenkiintoista voi cuubassa tehdä.
Olaan maianaossa 6 yötä ja havannassa 8 yötä. - kuubassa matkannut
pekko aikamiespoika kirjoitti:
Joo olemme menossa ns, valmismatkalle mutta omatoimisuus kiinnostaa autonvuokraus ja minne kannattaa mennä.
Ruokailu 2v lapsi mukana?
Ym.mitä muuta mielenkiintoista voi cuubassa tehdä.
Olaan maianaossa 6 yötä ja havannassa 8 yötä.kolme viikkoa kuubassa joista useita öitä havannassa ja viikon verran varaderossa, kokemus oli puuduttava. Kovin elämyksellistä matkaa ei kannata odottaa vaikka kuuba tuo mieleen kaikenlaista eksoottista ja ihmeellistä. Havannassa ei ollut muutaman päivän kiertelyn jälkeen enää mitään tekemistä. Varaderossa hieno ranta ja kaikki muu elämä tapahtuukin sitten hotellien sisällä. Ruoka ei ole kovin kummoista riisiä ja papuja liha kana tai kala vaihtoehdoin. Valtion omistamat ravintolat usein aika surkeita palvelultaan ja kovasti yrittävät usein "kusettaa" hinnoissa, johon törmäsi kyllä hotelleissa ja kaikissa muissakin valtion ylläpitämissä paikoissa. Siellähän on vielä aivan neukkumeininki joka heijastuu kaikkeen tekemiseen. Muuten kyllä ihmiset ovat todella iloisia ja ystävällisiä sekä aidosti kiinnostuneita millaista on elämä suomessa jne.. Heti kun ollaan tekemisissä rahan kanssa täytyy olla tarkkana. Kyllä kuuba käymisen arvoinen paikka on. Havannasta kannattaa tehdä esim. päivän tai kahden retki trinidadiin ja toinen pinar del rioon. Paikalliset matkatoimistot suht luotettavia ja avuliaita kunhan tiedät itse mitä kysyä. Kallista on kuubassa matkustaminen, toisaalta ei ole kovin ihmeellistä ostettavaa niin sen säästää tuliaisissa :)
Auton vuokraaminen hirmu hintaista, bussimatkat myöskään eivät ihan ilmaisia. Taksivaihtoehtona pidemmille matkoille joskus bussia jopa edukkaampi ja nopeampi.
Hauskaa matkaa! - cuba sí
kuubassa matkannut kirjoitti:
kolme viikkoa kuubassa joista useita öitä havannassa ja viikon verran varaderossa, kokemus oli puuduttava. Kovin elämyksellistä matkaa ei kannata odottaa vaikka kuuba tuo mieleen kaikenlaista eksoottista ja ihmeellistä. Havannassa ei ollut muutaman päivän kiertelyn jälkeen enää mitään tekemistä. Varaderossa hieno ranta ja kaikki muu elämä tapahtuukin sitten hotellien sisällä. Ruoka ei ole kovin kummoista riisiä ja papuja liha kana tai kala vaihtoehdoin. Valtion omistamat ravintolat usein aika surkeita palvelultaan ja kovasti yrittävät usein "kusettaa" hinnoissa, johon törmäsi kyllä hotelleissa ja kaikissa muissakin valtion ylläpitämissä paikoissa. Siellähän on vielä aivan neukkumeininki joka heijastuu kaikkeen tekemiseen. Muuten kyllä ihmiset ovat todella iloisia ja ystävällisiä sekä aidosti kiinnostuneita millaista on elämä suomessa jne.. Heti kun ollaan tekemisissä rahan kanssa täytyy olla tarkkana. Kyllä kuuba käymisen arvoinen paikka on. Havannasta kannattaa tehdä esim. päivän tai kahden retki trinidadiin ja toinen pinar del rioon. Paikalliset matkatoimistot suht luotettavia ja avuliaita kunhan tiedät itse mitä kysyä. Kallista on kuubassa matkustaminen, toisaalta ei ole kovin ihmeellistä ostettavaa niin sen säästää tuliaisissa :)
Auton vuokraaminen hirmu hintaista, bussimatkat myöskään eivät ihan ilmaisia. Taksivaihtoehtona pidemmille matkoille joskus bussia jopa edukkaampi ja nopeampi.
Hauskaa matkaa!Mielipideasia.... siis se, löytyykö tekemistä vai ei. Jos pitää esim. sonista yms. kuubalaisesta musiikista sekä tanssista, aika ei todellakaan tule pitkäksi. Kuubalainen baletti on myös varsin korkeatasoista.
Kielen osaaminen on myös suuri asia, koska silloin pääsee keskustelemaan paikallisten kanssa ihan eri tasolla kuin "turistienglannilla". Ja tarjoaahan Havannan "rapistunut kauneus" paljon kuvaamisen aihetta.
Varadero ei meikäläistä kiinnosta, mutta siellä on kuulemma golf-kenttä, joten jos pitää golfin pelaamisesta, lienee oikea paikka. Samoin tietysti, jos pitää rantaelämästä. Muutoin varsin kaukana oikeasta Kuubasta.
Joissain rantamestoissa pääsee myös mm. sukeltamaan.
Musiikki-ihmisille Santiago de Cuba on ehdoton, muutenkin mielenkiintoisempi paikka kuin Havanna.
Tuliaisiksi esim. kuubalaista musiikkia cd:llä (son, paikallista "reggae-hiphoppia"), rommia, sikareita ja vallankumousroinaa.
- marianne
Havanna kiva/ihana kokemus ja ehdottomasti näkemisen arvoinen. Vallankumousmuseo saa kävijän tuntemaan kuin menisi aikakoneella taaksepäin. -- Kuinka silloin voi tapahtua vielä tuollaista, kun meikäläinen meni kouluun. Berliinin kriisin lisäksi ensimmäinen muistoni "oikeasta" sodan uhasta.
Tutustu ehdottomasti historiaan/menneisyyteen ennen kuin lähdet; ymmärrät paremmin "Nacionalin", jenkit, venäläiset, Ladat, kiinalaiset polkupyörät, kaduilla sikareita kauppaavat paikalliset jne.
Liiku/kävele kaupungissa (matkat pitkiä, mutta kymmenenkin km:n tallustelu palkitaan). Näet paikallisten elämää ja tajuat sikäläisen "tavallisen kansan" elintason, kun näet kaupoissa/"kioskeissa" olevat kyltit "leche a domingos" eli maitoa sunnuntaisin. Monissa nähtävyyksissä/näkemisen arvoisissa kohteissa tunnet olevasi yksin. Mene kuitenkin, kannattaa ehdottomasti käydä ja suhteuttaa niiden rakentamisen aikainen tilanne tähän päivään. "Malecón" esitteiden mukaan tuntuu "ylimainostetulta", mutta suhteuta se jenkkien 40-luvun tilanteeseen.
Ota taskulamppu mukaan, se on pimeällä tarpeen. Havannassa katuvalaistus on lähes olematon. Myös kaupungeissa/hotelleissa saattaa olla (ja oli esim. jouluaattona) sähkökatkoja. Älä unohda Hemingwayn jalanjälkiä!
Varadero oli mielestämme puuduttava, ja turistin asema siellä korostui Havannaan nähden. Turisti elää Varaderossa keisarina, mutta hotellit ympäristöineen ovat todella vartioituja. Kun tutustut ennalta Kuuban talouteen ja hallintomekanismiin, yltäkylläisyys alkaa paikan päällä tympiä entistä enemmän. Varsinkin historiaan ja USA:n suhtautumiseen nähden. -- Siitä huolimatta, ehdottomasti kannattaa käydä ja nähdä homma paikan päällä.
Jos ja toivottavasti liikut myös omin päin (eli kaikesta huolimatta kannattaa): Kiinasta tuotuja polkupyöriä, matalia ja raskaita polkea pohjoismaalaisittain ja jarrujen kanssa varmasti ongelmia. Teiden kunto vähän niin sun näin, joten nyrkit tiukasti ohjaustangossa. Myös mopoja/moposkoottereita voi vuokrata hotelleista ja ostoskeskuksista. Auton vuokraus on kallista ja polttoaineen kanssa hankaluuksia, mutta kyllä kaikki aina järjestyy. Myös paikalliset lennot vanhoilla venäläisillä Antonoveilla sujuvat. Ylipäätään kaikkeen liikkumiseen pitää aina suhtautua ajallisesti "joustavasti", muutaman tunnin odotus ei ole mitään. Mutta se kannattaa.
Varaa myös rahaa reippaasti mukaan, sillä Kuubassa sitä menee jo kylkeä kääntäessä. Toki voit etsiä edullisia ruokapaikkoja, mutta parin viikon Havanna--Varadero-lomalla siihen on vain vähän mahdollisuuksia. Siitä huolimatta kokemus on varmasti hintansa väärti.
Hyvä matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2619328IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3146504Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?691513Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61361Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.881157- 1091141
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut72983Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43828Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23726MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311718