Kannattaako kyseinen auto ostaa, kestääkö kone(ajettu 240tkm)? Mistä etsiä tyyppivikoja?
Renault 19 1.8 16v -92 Kannattaako???
epäilyttää
5945
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aika halvallahan noita saa,joten miksei.
16v. en tiedä mutta tavallinen kone ainakin kestää paljon enemmänkin.
Laakerivikoja,pieniä sähkövikoja,takajarrut voi reistata(2 eri merkkiä jarruja)ruostuu ensimmäisenä konepellin ja takapyörän aukojen reunoista,ja jos ne on hyvät,sitten on muualtakin,pallo-ja raidetangon nivelet kuluu äkkiä.
Tyyppivikoja ainakin seuraavat:
- "syö" etupyörien laakereita aamupalaks
- kone syö öljyä (ei siis mitään väljyyttä, vaan ranskalaista moottoritekniikkaa...)
- sähkövikoja
Kannattaa vilkaista ainakin hesarin sivuilta löytyvä tyyppivikalista, osoitetta en kyl muista.
Itse ostin juuri samanlaisen hiljattain, ainakin toistaiseksi ongelmattomia kilometrejä... ja kulkeekin ihan kivasti vaikka onkin melkein 250tkm takana.
Ihme ja kumma!? takakaaret aivan puhtoiset, samoin konepelti, kyseessä on uudempi korimalli jossa konepelti ei ilmeisesti nii altis ruostumaankaan.. Taidan ruveta rellukuskiksi! rupee nuo baijerin viritykset vituttamaan!
Uudemmassa tuo konepelti just ruostuu,rakennevika,etummaisin osa valojen välistä.
Jossain oli pellin hintana 220€,onko kukaan löytänyt halvemmalla ja mistä?
Yhden omistaneena todennu just noi edellä mainitut jutut(öljyn kulutus, laakerit jne..) Lisäksi taitaa olla lämppärin kenno myös jonkinasteinen tyyppivika, varsinkin jos on sotkettu Renun omia ja muitten valmistajien litkuja sekaisin. Kennon vaihto aika operaatio. Niin ja yleensäkin toi sellainen auto, että ei ihan helposti duunattavissa. Kytkimen vaihto edellyttää esim. koko motin irrotusta - liian ahtaat paikat. Kylmänä saattaa hieman venttiilit kalkattaa - pitäis häipyä kun lämpenee. Kulkupuoli autossa on kyllä vastineeksi kohdallaan jos kohta huoltotöitä vähän teettäiskin..