Faija savossa

Malmin Roope

Mun faija kävi snadina vittu Savossa. Slabassa luki Savonlinna mlk. Mikä helvetin mlk. Mulkku? Se meni spittarit klabbissa budjuun. Se oli joku sekis missä vanha jäbä trokas vanhaa skeidaa. Gamla gubbet tsittas paska jäykkänä stöflat tiskillä ja dokas ykköspilsua. Yhellä oli joku vittu elukka maga pullolla, joku lehmä tai joku, ja sille tsöbattiin maissipiippu joka piti duunaa sen perseeseen et se polttais ne sprägärit. Juvan nuija oli eksyny ja kyseli mikä linijaato männöö Puumalaan. Faija skaffas jotain skeidaa ja meni dokaan, siinä luki jumalauta PAARI. Faija sano, kuulalaakeri. Savolainen toi jumalauta SKFää, tiiätsä sellanen metallirengas missä on boltseja. Safkalistassa oli Metsikön pihvi, muurahaisenmmunia ja raakoja puolukoita. Vittu faija otti hepulin ja tuli takas Malmille.

7

2320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • savon kiertäjä

      No onneksi se faijas ei jäänyt sitten pitemmäksi aikaa savoon!!!! HURRAA siitä!!!!
      Mutta missä tässä on se vitsi?
      Annaskun arvaan, varmaan siinä, että faijas tuli takasin malmille kuulalaakerit taskussa ja pani sinut humalassa alulle. :D

    • Siirtomaaherra

      Tuo oli varmaankin jotain jo lähes kadonnutta alkuasukaskieltä? Olisiko Afrikasta vai Etelä-Amerikasta?

      • Helsingin herra

        Näyttäisi kyllä olevan lähempänä vanhaa stadin slangia jota ei enää moni puhu mutta moni vanhempi Helsinkiläinen puhuu vieläkin sitä.


    • Stadin friidu

      Mitä v...uu sä, Feija skoijaat?

    • buli skönäri

      Sun faijalla oli varmaan slandi pydes siä savos, ku sun mudee hoonas! Sieltähän sä oot tullu tänne stadii, landepaukku!

    • Ihan Ite

      Jotta nykynen isääs ja tuleva vaennoo palas takasi, oes joutunna muuten oekkeitten immeistan parriinj ja vielä jiännä tänne.

    • Mie

      Pitäs snaijaa sen verran,ett jos meinaa bamlaa stadiks savost niin pitäs tsennaa mist meinaa bamlaa. Tsiigaas Savonlinnas ei o koskaan ollu mitään mlk:ta, mikä muuten tarkottaa böndekuntaa eikä mitään slerssii, vaan se mesta tsennattin ennen Säämingin nimell. Mut eihän kaikki Malmin kauppalassa budjaavat voi sitä hiffaa. Mut skulaa se vaan sielt böndelt stågel steissille ja me dallaan vaik Mannerheikintielle jos et hannaa sburujen takii ajaa sil spärdärillä (iso hymiö eli smäiliö)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4286
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3496
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      83
      3350
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      25
      3249
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3242
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2916
    7. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      64
      2797
    8. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2790
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2569
    10. Autolla törmäilijä

      Kuka törmäili yläkouluikäiseen pyöräilijään?
      Jämsä
      9
      2472
    Aihe