Siinä on vitsit vähissä, kun istuu Ave99:n kuljettajan istuimella ja istuinlämmitys ei toimi. Koskahan Toyota myöntää Ave 98-00 istuinlämmityksen vastuslangan katkeamisen suunnitteluvirheeksi ja vaihtaa vastuksen jälkitakuuseen?
Takapuoli jäässä
Avekuskilla
81237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko se Toyotan suunnitteluvirhe, jos joku eurooppalainen istuinlämmitin elementti hajoaa ennen aikojaan? Takuuvarmasti lämmittimen valmistaja on joku Bosh tai vastaava. Ukon Mazdassa 626 -86 toimii vieläkin istuinlämmitykset ja kaikki muut varusteet.
Nimenomaan se on Toyotan virhe. Autonvalmistaja vastaa kaikista autossa käytettävistä osista, oli ne sitten omasta pajasta tai joltain alihankkijalta.
Joo ei oo toiminu muutamaan vuoteen... poltti vielä plyyshiin reiän kun hajosi!! Ei ne myönnä et on munannu... oli muutenki aika paljon vikoja -98 ja -99 aveissa!
98 corolla poltti takuussa vastuksen ja heti takuun jälkeen 01 sama homma takuussa
Corollan 1997, uusi malli, kuskin istuinlämmitin ei toimi.
Lopetti toiminnan takuun loputtua.Korjaamo ilmoitt, että korjaus maksaa
jotain 200-300 Euroa. Jäi asentamatta.
Itselläni -99 Golf kuljettajan penkinlämmitin ei toimi. Tutulla sama homma Seat Toledo -00. Taitaa olla monellakin merkillä sama homma.
Aveen korjattiin takuu aikana kerran kuskin grilli ja hajosi tietenkin heti takuun umpeuduttua. Apukuskin grillikin on sittemin sanonut sopimuksen irti! Sen verran tyyris on et ei viitsi korjauttaa. Ostin tupakansytyttimeen kytkettävän penkinlämmitten eikä paljon maksanu! Lämpenee todella nopeasti niin peffa kuin selkäkin! Suosittelen.
Lämmittimet aina liian tehokkaita jos ne toimii. Hikoaa vaan paikat ihan turhaa. Eli en käytä, siis aivan turhia ne lämmittimet.