kertokaapa vihjeitä/linkkejä tee-se-itse vedenpitävän kamerakotelon tekemiseksi.
Kyseessä on pieni digi-pokkari, ja tarkoitus ei ole kuin saada on/off sekä laukaisu näppäimet käyttöön kotelon sisältä. Zoom voi olla laajakulmana koko ajan, ja salama aina päällä. Käyttötarkoitus: uima-altaalla vauvauinnissa vesselin polskimisen dokumentointi.
Lähestymistäpoja tällaisen kotelon rakentamiseen
* yksinkertainen: minigrip pussi
halpa
saa kaikki näppäimet käyttöön
- voiko luottaa ettei hajoa ?
- voiko luottaa ettei aukea ?
- pussin läpi kuvatessa laatu kärsii
* keskinkertainen: tupperware purkista väsääminen,
missä liimataan siihen putki, ja joku lasi objektiivia varten ja kontaktiliimalla fillarin sisärenkaasta läpivienti sormelle laukaisua varten
tod.näk. melko vesitiivis
yksinkertainen avata ja sulkea
- ei välttämättä sittenkään vesitiivis
* melkein prof: liimataan pleksilasista kotelo, jossa on o-rengas tiivisteellä oleva takakansi
varmasti tiivis, jos o-rengas tiivistys vain
onnistuu
toiminee myös syvemmällä
- työläs tehdä
- vaatii jonkin verran työkaluja
- vaatii jonkin verran investointeja pleksiin,
silikoniin, epoksiin, ja o-renkaisiin
muita ideoita ja/tai konstruktioehdotuksia ?
pala
tee-se-itse vedenalaiskuvaus kotelo
5
1464
Vastaukset
- Kokeilija & keksijä
Minigrippejä tiedän käytetyn, mutta optinen laatu on tietty huononlainen. Tiiveys lienee OK, kunhan ei jätä pussiin turhan paljoa ilmaa. Silti aukeamisen riski on tietysti olemassa.
Mutta jos pistää minigrip-pussin vielä toiseen minigrip-pussiin, silloin ollaan kai jo aika varmalla pohjalla (vrt. vyö ja henkselit). Mutta optinen laatu huononee tuplasti myös.
Entä jos ottaisi vaikkapa taskulampun lasin, leikkaisi pussiin sopivan kokoisen aukon, ja liimaisi lasin siihen? Ei ole vaikea tehdä. Ja noita siis kaksi päällekkäin niin johan on aika pro! Tietysti heijastumien välttämiseksi homma täytyy rakentaa sellaiseksi, että lasit on tuettu suorakulmaisesti kameran linssiin nähden. Parista kumisesta o-renkaasta voisi löytyä ratkaisu, toinen liimataan lasien väliin pitämään ne irti toisistaan ja toinen tulisi lasin ja kameran väliin. Tai ehkä vessapaperirullan hylsystä voisi kehitellä jotakin... Ei muuta kuin luovuus käyttöön! - TJ..
EWA-marine niminen pulju valmistaa ja kauppaa hiukan minigrippiä tukevampia pussukoita kameroille ja kännyköille. Kamerapusseissa on kuvaamista varten lasilinssi joten kuvanlaatu ei heikkene aivan sikamaisesti. Salamaa ei kuitenkaan kannata käyttää. Eihän nuo mitään sukelluskoteloita ole, mutrta aivan riittäviä allasolosuhteissa.
Firma löytyy sivulta http://www.ewa-marine.de/home.htm
Suomessakin löytyy kauppiaita vaikka kuinka. - kuvaaja
Joo, mut mites oot ajatellut automaattitarkennuksen toimivan muovin läpi jos kameraa ei voi tarkentaa manuaalisesti.
- handyman
päädyin sitten leikkelemään pleksiä, kumimattoa ja lasia, ja sitten liimailemaan niitä epoksilla ja kontaktiliimalla yhteen siten että:
- kotelossa on takakansi tiivistetty isolla O-renkaalla (tasotiivisteenä)
- objektiivin edessä on lasi, joka ei naarmuunnu yhtä helposti, kuin pleksi
- objktiivin kohta on vedetty putkella eteenpäin, jolloin salama ei heijastele takaisin
- on/off ja laukaisu nappulat kumin alla
Hyvin toimii (automaattitarkennus mukaanlukien), ja ei ainakaan muutaman tunnin vauva-uinti kokeilun aikana vuotanut ollenkaan.
Mikäli jotakuta kiinnostaa, voin lähettää kuvia tuosta laatikko viritelmästä.
Seuraava projekti on videokameran kotelointi...- Tuomas
Vähän on jo vierähtäny aikaa sun viestistä, mutta jos satut lukeen tän niin laita mulle kuvia siitä kotelosta. Itte mietin vastaavanlaisen rakentamista...
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1754961Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184336Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993087Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2482910Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432852- 522491
- 271919
- 341713
- 201703
- 631677