Silent Hill

Tota voisko joku kertoo et mistä Silent Hill kertoo niiku sitä historiaa et miks siel on niin kamalan näköstä? Ja et onx niis kaikissa sama juoni?
5703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niissä ei ole sama juoni. Ketä kiinnostaisikaan pelata sama juoni kolme kertaa läpi jos jokainen kerta maksaa siinä 50 euroa?

Äänestä

Ainankin ykkösosassa se on kai jonkunlainen rinnakkaistodellisuus missä se tyyppi on. En tiiä tarkemmin pelin historiasta tai mitä tekijöiden päässä on liikkunut. Veikkaisin (ainankin ykkös osan kohdalla), että kyse on täydellisen pahuuden luomisesta.

Äänestä
  • tarina esittää isoa osaa kaikissa sh-sarjan peleissä ja niitä on vaikea ymmärtää jos ei ole itse pelannut niitä. dialogista voi olla toki vaikea saada selvää jos ei taida englantia. jos sitä rupeaa tästä vaan selittämään, niin ennen pitkää koko juttu alkaa kuulostamaan niin naurettavalta ettei ketään kiinnosta pelata. minulla on jonkinlainen teoria siitä että onko pelien juonilla mitään yhteistä. ykkönen ja kolmonen ovat tavallaan kuin jatkoa toisilleen, joten loogista olisi jos tuleva nelonen olisi yhtenäinen kakkosen kanssa. jotain juttuja olen kuullut,että nelosessa olisi tosiaan Jameskin mukana jollain lailla. sitten jos vitonen tavallaan nivoisi kaikki edelliset yhteen tai aloittaisi kokonaan uuden parin.

    periaatteessa erittäin fiksua tehdä jatkumo tuolleen vähemmän perinteisesti, sillä siten pelaajallekin on enemmän hommaa, kun saa selvittää yhden arvoituksen sijasta kaksi tai peräti enemmän.

    Äänestä

  • Nakkilan Nalle kirjoitti:

    tarina esittää isoa osaa kaikissa sh-sarjan peleissä ja niitä on vaikea ymmärtää jos ei ole itse pelannut niitä. dialogista voi olla toki vaikea saada selvää jos ei taida englantia. jos sitä rupeaa tästä vaan selittämään, niin ennen pitkää koko juttu alkaa kuulostamaan niin naurettavalta ettei ketään kiinnosta pelata. minulla on jonkinlainen teoria siitä että onko pelien juonilla mitään yhteistä. ykkönen ja kolmonen ovat tavallaan kuin jatkoa toisilleen, joten loogista olisi jos tuleva nelonen olisi yhtenäinen kakkosen kanssa. jotain juttuja olen kuullut,että nelosessa olisi tosiaan Jameskin mukana jollain lailla. sitten jos vitonen tavallaan nivoisi kaikki edelliset yhteen tai aloittaisi kokonaan uuden parin.

    periaatteessa erittäin fiksua tehdä jatkumo tuolleen vähemmän perinteisesti, sillä siten pelaajallekin on enemmän hommaa, kun saa selvittää yhden arvoituksen sijasta kaksi tai peräti enemmän.

    MIE OON PELANNU VAA YKKÖSTÄ NI AJATTELIN VAA ET ONX NIIS KAIKIS SAMA JUONI.

    Äänestä

  • silent kirjoitti:

    MIE OON PELANNU VAA YKKÖSTÄ NI AJATTELIN VAA ET ONX NIIS KAIKIS SAMA JUONI.

    Ei kovinkaan paljon, mutta 3.osa on jatkoa 1.osalle.
    "Muut osat ovat eri tarinoita" ehkä myös SH4 on eri tarina

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Silent kirjoitti:

Tota voisko joku kertoo et mistä Silent Hill kertoo niiku sitä historiaa et miks siel on niin kamalan näköstä? Ja et onx niis kaikissa sama juoni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu