Mikä kypärä on hyvä?
Entä dd-lukitus, onko pikalukitus parempi?
Entä dd-lukitus, onko pikalukitus parempi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vaatimuksia(3 kypärän kokemuksella) :
Ensin rajaa valinta kuitukuorisiin kypäriin. Eli ei ihan halvimpiin kannata innostua. Hinta korreloi jonkin verran myös meluun, vaimennukseen ja aerodynamiikkaan muutenkin, Mut istuvuus on tärkein.
ELI :
1) ISTUU HYVIN PÄÄHÄN JA ON OIKEEN KOKOINEN, tarpeeksi tiukka. toppingit painuu.
2) Irrotetava sisusta, helpottaa pesua. iso juttu vaikka käyttäisikin kypärä huppua.
3) helposti irrotettava visiiri, mukavampi pestä, iso juttu jos ajaa metsäisillä alueilla yms.
Sit että on hyvän näköinen: on kiva pitää päässä kun on mieluinen (pieni juttu, mut vaikuttaa kokonaisuuteen
Pikalukko on helppo käyttää mut se voi jäädä auki vahingossa. (käynyt useita kertoja vaikka koetti olla tarkkana) Suosittelen D-kiinnitystä. Tosin sen takia ei mielestäni kannata hylätä hyvää kypärää. Pitää vaan olla tarkkana ettei jää auki.
Kaikki tieliikenne käyttöön tarkoitetut kypärät on testattu mut silti eroja on.
kattele, kokeile kierrä kauppoja, kysy tarjouksia.
ALÄ PIHTAILE jos löytyy itelle mieluinen, maksaa itsensä käytön mukavuutena ja onnettomuudessa.
D-kiinnitys ei mun mielestä oo vaikeempi käyttää kuin pikalukko, sitä vaan ei voi vahingossa aukaista.
Se on joko kiinni tai auki, pikalukko voi olla huonosti kiinni.
JA oikee koko on yllättävän tiukka. kaupassa se saa olla melkein epämiellyttävän tiukka. kunhan nenä ja suu mahtuu, sinne ei tuu lissää tilaa.
Eikä tietenkään saa painaa kipeästi.
Mä oon huomannu tossa dd lukossa hyvänä juttuna sen, että leukahihnaa voi kiristellä ja löysäillä ajon aika. Motarilla esim. päristellessä säätelen kireämmälle kun taas kaupunkikruisailussa pidän vähän löysemmällä.