Marbella?

kamomilla

Toukokuussa mennään Marbellaan. En ole ikinä käynyt siellä tai Espanjassa yleensäkään, osaisiko joku kertoa hieman paikasta noin kokemuksen kautta?

4

6704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miuku

      ystävättäreni perheellä on talo marbellassa, ihan siinä sen kuuluisan venesataman edessä. kyllä niitä kehuja tulee usein, kuulemma oikein kaunis ja mukava paikka. hauskaa reissua teille!

    • titi

      asuin siella vuoden (nyt asun Malagalla).

      erittain mukava lomapaikkana, mutta kallista kayda ulkona. Paljon baareja, discoja ja julkkiksia ja paljon kauppoja. Niin ja tietenkin paljon rantaviivaa jossa paljon turisteja.

      Erittain kauniita alueita, varsinkin jos menee vahan pois keskustasta. Puerto Banuksen venesatama on nakemisen arvonen, samoin ne julkkikset jotka siella pyorii.

      kannattaa matkustella vaikka bussilla tai autolla muihinkin paikkakuntiin lahistolla, niin nakee vahan sit aitoakin espanjaa.

    • maikku

      Hyvä lomapaikka-valinta!
      Ei ole sen kalliimpi kuin muuallakaan,jos ei ihan näihin julkkispaikkoihin Buerto Banuksessa mene syömään!
      Marbellassa on edullisia pintamuodin vaatteita,esim Zara-ketju tai Hobo Lobo,joista jälkimmäinen löytyy Buerto Banuksen rantakujalta!
      Vanha kaupunki on näkemisen arvoinen kapeine kujineen myös!

    • marianne

      Ollaan oltu siellä parikymmentä kertaa. Todella kaunis paikka, ja vanha kaupunki ja Puerto Banus ovatkin tulleet jo mainituiksi muissa viesteissä. Puerto Banuksen pohjoispuolella olevan härkätaisteluareenan ulkopuoella markkinat ainakin joka lauantai. Itse kaupungin keskusta sai uuden, ehon ulkoasun joitakin vuosia sitten, kun uusi kaupunginjohtaja astui puikkoihin.

      Myös Marbellan ympäristössä on paljon nähtävää. Siksi suosittelenkin autonvuokrausta, jotta näette enemmän.

      Marbellasta itään sijaitsevan Fuengirolan yläpuolella on pieni Mijasin kylä. Vaikka se onkin turistipaikka, se on kaunis ja käymisen arvoinen. Ympäristön kauneuden huomasi takavuosina myös edesmennyt elokuvaohjaaja Mikko Niskanen, joka osti Mijasin läheltä talon. Mijasissa on myös erittäin laadukkaita liikkeitä. Pieniä kujia kierrellessä ilman täyttää paahdettujen kastanjoiden tuoksu.

      Kun jatketaan länttä kohti, saavutaan Esteponan kaupunkiin, joka on aika viehättävä. Rantakadusta ja sen kukkien reunustamasta leveästä jalkakäytävästä tulee jotenkin francolainen fiilis. Siitä vielä eteenpäin ja La Linean kautta Gibraltarille, kannattaa käydä katsomassa.

      Marbellasta pohjoiseen vuoristossa sijaitsee Rondan historiallinen kaupunki. Jo ajomatka sinne on elämys, niin upeita ovat maisemat. Ja Ronda itsessään on tosi viehättävä vanhoine linnoituksineen ja "aitoine" ravintoloineen.

      Marbellasta länteen on San Pedro de Alcantara, josta vähän eteenpäin jatkettuanne viitta oikealle Benahavis. Todella pittoreski pieni kylä, jossa lukuisia ihania ruokapaikkoja. Kannattaa ehdottomasti käydä, mutta ei sunnuntaisin (silloin paikan täyttävät paikalliset, eikä paluumatka kenties onnistu kuin peruuttamalla).

      Jos on aikaa uhrata koko päivä, kannattaa ehdottomasti ajaa vähän pidemmälle eli Granadaan, nähdä Sierra Nevada ja Alhambran linna. Myös itse kaupunki on hyvin kaunis. Eikä matkaa tarvitse taittaa molempiin suuntiin samaa reittiä. Marbellasta ja Malagasta itään on Motrilin kaupunki, josta erkanee kaunis, vuoristoinen tie kohti Granadaa. Upeat maisemat. Paluumatkan voikin sitten taittaa nopeampaa reittiä Malagan kautta. Jos menette Alhambraan, ajakaa sitkeästi loppuun saakka välittämättä autopaikkojen näyttäjistä. Turvalliset parkit sijaitsevat linnan välittömässä läheisyydessä.

      Ettäkö hintatasosta. Marbella on hieman kalliimpi kuin muut Costa del Solin kohteet, mutta kyllä siellä nauttiikin. Ja kuten joku jo totesikin, ei ole pakko syödä Puerto Banuksen kalleimmissa ravintoloissa, joskin ehkä kerran haluaa itseään myös hemmotella. Jos haluaa tehdä isompia ostoksia, länteen päin sijaitseva Fuengirola on hintatasoltaan huomattavasti Marbellaa edullisempi.

      Golfin harrastajille Marbella on keidas. Jos esim. jatkaa Puerto Banuksesta muutaman kilometrin pohjoiseen päin, "törmää" toinen toistaan seuraavien golfkenttien ketjuun. Myös välillä Malaga-Marbella on kenttiä, joista esim. Miraflores-niminen on monen suomalaisen suosima.

      Matkanne ajankohta on ihanteellinen, sillä toukokuussa Marbella on mielestäni kauneimmillaan. Luonto kukkii ja kukoistaa, mutta ei ole vielä auringon polttama. Voi sitä kukkien loistoa!

      Tässä muutamia vinkkejä. Nautinnollista Marbellan-matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3118
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2911
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      53
      2614
    4. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2116
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1789
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      44
      1645
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1592
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1389
    Aihe