Ferrari 655

"Ferrarin F1-tallin uusi kilpuri tullaan tuntemaan mallinumerolla 655. Ferrari esittelee uuden autonsa 26. tammikuuta. Tallipäällikkö Jean Todtin mukaan autossa tulee olemaan uudenlainen etusiipiratkaisu.
-Toivomme jatkavamme 655-auton kanssa menestystämme. Autossa tulee olemaan etusiipi, joka saattaa yllättää kaikki, tallipäällikkö Todt kertoi."

Pistää miettimään: mitä hullua sieltä nyt on tulossa?

Vähän ihmetyttää myös tuo auton nimi. 655? Miksei F2004? Mikä logiikka on numeroissa 655?
14900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Näiden joidenkin uusien autojen jälkeen on vaikea enää yllättyä mistään...
Minä en ainakaan voi enää kuvitellakaan mikä olisi vielä hurjempaa suunnittelua kuin williamsin ja mclarenin keulat.

Se 655-juttu varmaan jostain selviäisi jos jaksaisi tutkia, varmaan taas joku kunnianosoitus jollekin, niin kun f-2003GA.

Äänestä
  • eiks ne oo nyt vaan parina vuotena käyttäny tollasta f-2003ga tyyppistä nimeämistä. ennen käyttäneet tollasta 655 tyylistä nimeämistä. ties mistä ne numerot tulee???

    Äänestä

on ollut Ferrarin F1 autoa nimettäessä. Ferrarin historiaa tuntien tietää, että nimi ei ole aina kovinkaan kaavoihin kangistunut.

Esim. vuoden 1998 malli oli F 300, kun jo seuraavan vuoden malli nimettii F399:ksi.

Ferrarin historia tuntee myös yhden "600-sarjaisen mallin" vuodelta 1954-55 (625 F1), lieneeköhän uuden auton nimi peruja menneiltä ajoilta?

Äänestä

Uskon että Ferrarin etusiipi yllättää sillä että se ei ole millään lailla yllättävä. Siis nojatuolista katsottuna aivan samannäköinen kuin kaikki aikaisemmatkin.

Äänestä
  • Mukava huomata, että olin jälleen kerran oikeassa ;) Ferrari yllätti olemalla yllättämättä ulkonäöllään.

    Äänestä

Se nokka on varmaan semmonen -90 luvun alun matala suippo.Mä en ainakaan yllätyis muusta kun siitä että mennään takaspäin ja otetaan käyttöön joku jo keksitty ja kertaalleen "parempien" tullessa hylätty.Jos semmonen maata nuuskiva nenä jostain syystä toimiikin uudessa hyvin.En tiä,tää oli vaan villi veikkaus.Se yllättäis ainakin monet että tuollee vanhaa juttuu käytettäs tauon jälkeen...

Äänestä

onhan se 655 paljo parempi ku kliseinen 2004

Äänestä

ferrarin kisastarttien lukumäärä on nyt 654, eli voitte päätellä sen...

williamsin nokan pääarkkitehtina on muuten ollut ferrarilta siirtynyt aerodynamiikkaan keskittynyt naisinsinööri eli jotain vastaavanlaista voi olla tulossa..

Äänestä
  • Ferrarilla kisasatartteja 682 kpl.

    Äänestä

  • Mark kirjoitti:

    Ferrarilla kisasatartteja 682 kpl.

    väärästä infosta, vastaus tuli suoraan hatusta...

    Äänestä

Ferrarin uuden auton nimi on kuin onkin F2004. 655 oli vain projektin numero, eikä siis omaa sen suurempaa merkitystä. F2004 esiteltiin tänään Maranellossa ja nyt vain odotetaan että uutuus saataisiin lähipäivinä myös testiradalle.

Äänestä

Schumi antoi myrskyvaroituksen.
F1-POMO Bernie Ecclestone pudotti Imolan MM-kartalta.
(SEAN GALLUP / GETTY IMAGES)
Michael Schumacher antoi myrskyvaroituksen haastajilleen jo uuden Ferrarinsa toisena testipäivänä.F2004 kesti täydet sata kierrosta ja useista nopeista kierroksista uudeksi rataennätykseksi syntyi 56,279.
–Tällä autolla taistellaan täysillä mestaruudesta. On syytä muuttaa kantaa, jos on tuominnut Ferrarin jo ulos MM-taistosta, Schumi julisti mahtipontisesti.
–Olen otettu Ferrarin työtasosta.Joka vuosi pystymme rakentamaan aina entistä paremman auton ja alittamaan aiemmat kierrosaikamme, 35-vuotias maailmanmestari ylpeili.

Äänestä
  • Seuraavana päivänä Schumi paransi jälleen rataennätystä, vikkelin kierros taittui aikaan 55,999. Tällä viikolla Schumi testaa F2004:ää Imolan radalla, Barrichellon ja Badoerin testatessa Barcelonassa vanhalla autolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Forti kirjoitti:

"Ferrarin F1-tallin uusi kilpuri tullaan tuntemaan mallinumerolla 655. Ferrari esittelee uuden autonsa 26. tammikuuta. Tallipäällikkö Jean Todtin mukaan autossa tulee olemaan uudenlainen etusiipiratkaisu.
-Toivomme jatkavamme 655-auton kanssa menestystämme. Autossa tulee olemaan etusiipi, joka saattaa yllättää kaikki, tallipäällikkö Todt kertoi."

Pistää miettimään: mitä hullua sieltä nyt on tulossa?

Vähän ihmetyttää myös tuo auton nimi. 655? Miksei F2004? Mikä logiikka on numeroissa 655?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu