kuin tyhjästä, kun on rahasta puhe!
Miten kaikki uudet tulokkaat löytävätkin
palstalle juuri silloin? Heko ;)
Touhu on todella läpinäkyvää. :)
Lukeeko jossakin etusivulla,
että yh:t tappelevat rahasta? ;)
Vakipalstalaiset eivät aiheesta keskenään
juuri keskustele.
Mutta he juuri saavat syyt niskoilleen.
Kun aihe on koluttu,
syytökset syytetty, niin
uudet tyhjästä ilmestyneet nickit häipyvät
yhtä salaperäisesti kuin tulivatkin.
Onneksi! ;)
Miten kaikki uudet tulokkaat löytävätkin
palstalle juuri silloin? Heko ;)
Touhu on todella läpinäkyvää. :)
Lukeeko jossakin etusivulla,
että yh:t tappelevat rahasta? ;)
Vakipalstalaiset eivät aiheesta keskenään
juuri keskustele.
Mutta he juuri saavat syyt niskoilleen.
Kun aihe on koluttu,
syytökset syytetty, niin
uudet tyhjästä ilmestyneet nickit häipyvät
yhtä salaperäisesti kuin tulivatkin.
Onneksi! ;)
Vastaukset 75
Vanhimmat
seriffi tai jotain?
Minä ainakin poistun, anteeksi että eksyin palstalle.
En tule toiste!
duunarilla ei koskaan ole liikaa rahaa
fakta olipa se kenen taskussa tahansa
jokainen etä jättäisi elatuksen maksamatta
ja jokainen lähi sen ottamatta
jos se olisi mahdollista
kumpi putoaa maahan ensin
kilon paketti höyheniä
vai rautapatukoita?
raha puhuttaa aina
silloin kun sitä ei ole
kikkaakin
tämä on väärä paikka
muutoksenhakuun ja kitinään
minä en eurostakaan luovu
ja jokainen lisä on tervetullut
-hersyvä nauru-
kikkamikälie ajautui jo uusiin seikkailuihin.
Tai ainakin lupasi, heh :)
Tämä konehan tuntuu olevan monille korvike.
Hyvä niin. :)
Palatkaamme takaisin maanpäälle,
tuttuihin rutiineihin ja arkeemme. ;)
*Aurinko lämmittää klasin läpi ja löytää
'jokusia' villakoiria lattioilta* ;))
Suomi24 aloittaa uuden keskustelun jossa käsiteltäisiin aihetta yksinhuoltajuus ja rahat.
Ei ole nimittäin kivaa kun nuo provoajat käyvät täällä keskustelemaan raha-asioista.
Minua ei ainakaan huvita lukea niistä tai kommentoida.
Yh ja rahat osastolla voisi käydä ne yht joille asia on akuutti ja kiinnostava.
Tämän osaston voisi pyhittää huolille, murheille, ilolle ja huumorille, avun pyynnöiille tai sen tarjoamiselle.
KANNATETAAN !!!
Kannattaa ehdottaa sitä ylläpidolle.
Sen jälkeen raha/riitakeskustelut
voi kukin ohjata sinne!
Tällä palstalla ei ole koskaan riitaa,
jos vakikirjoittajat keskustelevat.
Mutta nyt!
Yksi mätä omena saastuttaa koko korin ;)
... eli kaikki jotka eivät päivästä toiseen jauha tällä palstalla asioitaan, saavat pysyä poissa? Oletko ehdottanut asiaa ylläpidolle? Kannattaisi varmaan.
Ja eriäviä mielipiteitä ei saa esittää? Ei varmaan tulekaan riitaa, jos kaikki ovat samaa mieltä asioista.
Mitä jos mätä onkin korissa eikä omenoissa...?
sano. niitä mätiä on enempi kuin yksi.
tuskin ylläpito pitää suurena ideana tuota muutamalle ihmiselle suunnattua palstaa. se tuskin kerää lukijoitakaan.
Ei ole fiksua tahallaan käsittää väärin. :)
Seurattuani kirjoittajien määriä ns raha keskusteluissa totean, etteivät lukijamäärät varmaankaan jäisi kovin pieniksi.
Mutta ehkäpä se on tarpeeton emmeköhän me osaa surffata ohi niiden aiheiden jotka ovat vähemmän kiinnostavia, kuten esim raha.
Kunhan heittelen...
jos esittää eriäviä mielipiteitä, saa kolme kysymysmerkkiä(tällä kertaa) kimppuunsa ja peräänsä, laittaa sitten mitä vaan niin se katotaan henkilökohtaiseksi hyökkäykseksi määrättyä tyyppiä kohtaan. Onhan tää jo nähty mikä henki täällä palstalla on. Pitää olla samaa mieltä kun tää yksi niin sitten saa olla rauhassa, muuten onkin piru merrassa. Joo, joo näin se on täällä tänään. Turha muuta visertää edes......
tänne sitten saisi tulla uusia ihmisiä enää? Jos toiset seurailevat keskusteluja pääasiassa sivusta (kuten minäkin) yleensä kommentoimatta niitä? Katsohan noista tiedoista, että montako kertaa juttu on luettu ja paljonko on vastauksia. Siinä on huima ero? Eikö meillä tavallisesti hiljaisemmilla sivustaseuraajilla ole lupaa osallistua keskusteluihin? Onko täällä joku tietty piiri, joka saa vain kirjoittaa?
... piiri pieni, joka pyörii, ja kerää omenoita koriinsa. Tänne pitäis laittaa pääsykokeet, ettei tietyn tason ylittäneet pääsisi sanomaan mielipiteitään. Mielipide on siitä mukava, että se on kaikilla :)
Tottakai saat kirjoittaa!
Tottakai uusia saa tulla,
mutta miksi vain provoilemaan ja
aiheuttamaan kränää tahallaan
ja sitten häipyä kuin tuhka tuuleen?
Näetkö siinä jotakin järkeä?
tuohon ikään ja elämänkokemukseen oppinut, että "kränä" ei seiso yksinpuolin?
ei ole tarkoitus neuvoa, mutta mulla on käsitys ettei täällä ole olemassa mitään neuvoja sen suhteen kuinka kauan voi palstalla viipyä.
eikö ole parempi että menevät, että on vaihtuvuutta? vai onko kivampaa kirjoittaa "tutuille"?
onkos siinä sitten järkeä? saman asian ajaa sähköpostikin.
Niin tottakai moni lukee kirjoituksia eikä vastaa juuri koskaan, mutta samaa hämmästelen että usein nämä "satunnaiset" ja "vierailijat" ovat mielipiteiltään hyvin kärkevästi yh vastaisia.
Kummastelen seikkaa mikä vetää ihmisiä jotka eivät ole joko yh:ta tai etä-vanhempia (tai edes näiden puolisoita) yh keskusteluihin.
Täytyy myöntää että minua asiat jotka eivät kosketa pätkääkään, eivät myöskään kiinnosta, eli en ole vaivautunut edes vierailemaan mm. veneily tai politiikka keskusteluissa.
En näe siinä mitään järkeä, että keskustelun sijaan jäädään junnaamaan paikoilleen, kinaamaan ja takertumaan asoihin niin, että ne "koko korin sijaan, kääntyvät pelkkiin omenoihin", omenailmaustasi vapaasti mukaellen....
Provo on provo, joku provosoituu tavattoman pienestä, tahattomastikin. Toinen kohauttaa sille olkiaan ja jatkaa muina miehinä matkaansa.
Seiso sanojesi takana. Tuli muuta tekemistä... kerää lisää omppuja koriisi, mutta katso ettei niissä ole matoja :)
... susien kanssa. Olen yh-isä. :)
huomioi myös että yksinhuoltajuudessa on kaksi puolta, kuin mitalilla ikään. monella asialla on. miksi sen toisen esittäminen on synti? entä kun se on jonkun mielipide? mikä tekee toisesta puolesta oikean ja toisesta väärän, automaattisesti?
ei voi ihminen itsensä kanssa olla sinut, jos ei hyväksy pimeää puoltaan!
Anteeksi miten minä juuri sinua haukuin??
Tuota kun minä laitoin "" näiden sanojen ympärille tarkoitin sillä laajaa joukkoa, en kohdetanut sitä keneenkään yksittäiseen kirjoittajaan.
Pyydän tuhannesti anteeksi jos sinua loukkasin henkilökohtaisella tasolla, ei ollut mitenkään tarkoitus.
Voitko ystävällisesti vääntää minulle tyhmälle rautalangasta ne puolet, pliis.
En mielestäni ole jaotellut tässä mitään oikeita tai vääriä tai sanonut jonkun olevan oikeassa toisen väärässä.
Ja minullakin kyllä on pimeä puoleni ja hyväksyn sen, tosin se ei liity varsinaisesti omaan yh uraani tai lapsiini vaan pikemminkin erääseen yh-isään....
aihe jollain tapaa koskettaakin. ehkä ovat olleet yhdessä jonkun lapsen vanhemman kanssa tai ovat itse yh-äidin kanssa varttuneita lapsia, tai sitten sisarella tai parhaalla ystävällä tai jollakulla muulla läheisellä on näistä asioista kokemuksia, joista tilittää osallistujalle, tai jos vaikka osllistuja uskoo itse lähitulevaisuudessa jostain syystä jäävänsä yh:ksi.
olet täysin oikeassa siinä, ettei niihin keskusteluihin eksytä, jotka eivät lainkaan kosketa. joskus saattaa pyörähtää jollain muulla palstalla ihan mielenkiinnosta kurkkaamassa, ja vasatatakin johonkin keskusteluun, mutta harvemmin muuta.
jokaisella on huonoja päiviä ja jos se paha mieli johtuu vaikkapa raha-asioista, niin mikäs sen parempi paikka purkaa paska mielestään, kuin tämä palsta. kai se on ihan ymmärrettävää. siitä vaan seuraa ikävä ketjureaktio, kun joku hyvillä mielin päivänsä aloittanut lukee kirjoituksen. siinä on sitten soppa sekaisin ja mitä useampi kokki sen huonompi soppa.
Huh, sinä tajusit pointin!
Nykyään kun vaan tuntuu ettei uskalla täällä mitään kirjoittaa, heti on joku kimpussa (yleensä joku jota ei itse "tunne")ja ymmärtämässä väärin.
Soppa syntyy valitettavan usein yhtälöstä yh/rahat, ei voi mitään.
Ja ilmeisesti minun persoonani on hyvin ärsyttävä koska neutraalitkin kommenttini aiheuttavat kummallisia kannanottoja.
Eihän täällä ole pakko käydä minunkaan...
ja pitkään olinkin hiljaa.
Ne vierailevat tähdet,
joilta loppuu faktat kesken,
aloittavat syyttämisen ilman mitään aihetta!
Älä välitä ;)
miksi "pistäytyjät" ovat AINA yh-vastaisia?
mikä tarve heillä on provosoida elatusmaksuista?
miehellä on mahdollisuus valita
haluaako hän lisääntyä
ja onko hänellä varaa siihen
turha rutistaa jälkeenpäin
kun käärö on jo kantokopassa
-hymy-
ei ole valinnanvaraa?
Kuka on yh, etä tai etän puoliso?? Koodataanko täällä jotenkin kirjoittajien tausta?
Mutta totta se vaan on että tätä palstaa kun seuraa niin huomaa että omaa mielipidettä EI saa olla, saa olla vain sama mielipide kun teillä "vakinikeillä" teistä kaikki mikä eroaa omasta mielipiteestänne on heti provoilua tai ilkeyttä??
Itse olen joskus palstalle kirjoittanut siitä kuinka oman avokkini, lasten äiti ei osaa muusta puhuakkaan kun itsestään ja rahoista hänelle lapset ja heidän ongelmansa tuntuvat olevan sivuseikka koko huoltajuudessa!!
Sain valtavan vastalause ryöpyn ja provoilijan maineen minulle sanottiin etten saa kirjoittaa palstalle koska en ole yh ,mutta kummastelin jo silloin että samat nikit pyörivät itse lapset&parisuhde palstalla vaikka eivät ole parisuhteessa ;-) (tämä on kuulkaas mammat teidän ihan omaa logiikkaanne jota harva taitaa ymmärtää.....)
Jokainen saa itse päättää kirjoittaako samalla vai eri nikillä keskusteluihin siitä kuka tänne kirjoittaa ette te varmasti päätä, perustakaa oma keskustelupalstanne se käy helposti;
Kokoa kaverit yhteisöön!
MSN Yhteisöt tarjoavat käyttöösi ilmaiset verkkosivut. Voit luoda omia web-sivuja ja ladata 3 MB valokuvia ja tiedostoja yhteisöön. Kutsu ystäväsi yhteisöösi!
Siellä voitte hylätä tai hyväksyä ihmisen yhteisöönne ja VARMASTI EI tule kukaan teille pahaaoloa tuova ihminen jorisemaan juttujenne sekaan!!!
yh, ja olen kanssasi samaa mieltä monesta asiasta. kummastelin tuota samaa itse eilen. en ole päässyt "sisäpiirin" suosioon, vaikka olenkin yh.
ihmettelen myös sitä että jos avauksen nimikkeessä selvästi sanotaan että se koskee rahaa tai elatusta, miksi se pitää lukea jollei se yhtään kiinnosta kuten täällä rikkaat sisäpiiriläiset väittävät. puhumattakaan että sitä alkaa kommentoida.
eikö nämä sisäpiiriläiset voisi lukea vaan toistensa juttuja ja jättää kaikki "vieraat" nimimerkit lukematta?
päästäisiin sitten me muutkin palstalle asioista keskustelemaan.
jokaisella on oikeus mielipiteeseen
ja sitä juuri nyt käytätte
ilmaisuoikeuttanne
jos viestinne poistetaan
syynä on epäasiaton kirjoittelu
siinä sisäpiiriä
mielipiteeseen vastataan mielipiteellä
myöskään te ette hyväksy eriävää mielipidettä
joten eiköhän ole tasapeli
on
harva etä-äiti valittaa elatusmaksuista
hän on aikonaan valinnut lapset
siksi
siinä se naisen ja miehen pieni ero?
oli eilennä täällä ja käsittääkseni hiukka katkerana elatusmaksuistaan, etä-äitinä...
että missä ero?
sanotaanko
poikkeus (provo) vahvistaa säännön
hän jätti kertomatta tapaamiset
ja muun yhteistyön ex-lastensa kanssa
sitä ihmettelin
painavia asioita elatusmaksuvaa'assa
ei ainoastaan tulotaso
ei elatusmaksut keikuta
hänen vakavaraista talouttaan
siitähän saimme lukea rivejä
-nikkaa-
mullakin on lähipiirissä kolme etä-äitiä! tuskin sentään niin harvinaista enää. missä oikein elät? netissä vain?
miehelläkään aina ole mahdollisuutta valita. juuri ruli vastaan taas kaksi sellaista taausta (siis live-elämäss), missä tyttö/nainen oli sanonut poikaystävällen käyttävänsä pillereitä, tullut raskaaksi ja sitten myöntänyt valehdelleensa ehkäisystä ja sitten kieltäytynyt abortista. näissä kahdessa tapaiuksessa on kysymys kuitenkin parikymppisistä nuorista aikuisista, eli poikkeuksesta tällä palstalla. täällä enemmistö (onneksi) lienee niitä, joilla on takana ollut jo vuosien yhdessäolo ja lapset ovat olleet molemmilta puolilta harkittuja. elatusmaksuista ei tarbitsisi urnata, mutta ei kai kukaan isä niistä valitakaan, jolleivät ne todella heikennä tämän omaa taloudellista toimeentuloa merkittävästi ja jollei tämä usko koko summan menevän lapseen.
mitä ovat "ex-lapset"? eivätkö lapset ole nykyisiä niin lähivanhmmille, kuin etävanhemmille? erossa vain puolisosta/lasten toisesta vanhemmasta tulee ex. ei siis lapsista.
totta
ei lapsista tule exiä
mutta etä-lapsetkin on aika huono sanavalinta
joten otin tuon sanavarastostani
mutta totta kuitenkin on
usein uudet perheet ja uudet lapset
vievät ex-lasten paikan auringossa
Hei.
Minä olen yksi palstan vakikävijöistä. Liikun Äidit&isät -palstalla vähän jokaisessa lokerossa, sillä olen yh omille lapsilleni, joiden isästä olen eronnut aikoja sitten, elän parisuhteessa (uusperhe),. Perheessä on eri-ikäisiä lapsia, vauvasta täysi-ikäiseen. En katso kuuluvani niin voimakkaasti mihinkään lokeroon, ettenkö voisi keskustella tai osallistua keskusteluun vähän joka puolella, jos näisi voisi ilmaista.
Minulla ei ole vakituista nimimerkkiä. EN ole semmoista hyvää keksinyt, miettinyt olen ja jotakin yrittänyt, ei se tuntunut kivalta. En myöskään halua leimautua, täällä on se vaara että aletaan inhota ja sitten on ihan sama mitä sanot, niin kommentti teilataan ja aletaan sättiä ja mennään henkilökohtaisuuksiin. Sitäkin on ollut aiemmin, ei itseni kohdalla vaan erään toisen nimimerkin.
En ole hymyhuuli, en kikka3, en miija, en muija en keke tai timo tai mitä näitä nyt on ollutkaan.
Äiti-nimeä käyttä moni, samoin nimeä täti, mamma, mami jne. Niitä olen minäkin käyttänyt.
En aiokaan ottaa vakinickiä käyttööni. Minusta minulla on siihen oikeus.
Olen siis yksi, joka tulee ja katoaa jonkun keskustelun myötä..
Mielipiteeni ovat aina samat niistä asioista joista minulla mielipide on. Se ei siis muutu nimimerkin mukana.
Tietenkään ei tarvitse keksiä vakinickiä ellei koe sitä omaksi jutukseen.
Vierailijat ovat tietysti tervetulleita vaikka joka kerta eri nickillä, ei mitään haittaa.
Anonyymiteettiinhän tämä perustuu, toisilla nyt on nicki toisilla ei.
helpompi elää koko elämä ilman nimeä?
"Olen siis yksi, joka tulee ja katoaa jonkun keskustelun myötä.. "
Siinäpä oivallinen idea!
Oisikin monta eri identiteettiä ja aina kun tulee hankala paikka, voisi kirkkain silmin sanoa, että en se minä ollut.
Ei tarvitsisi tekemisistään tai sanomisistaan kantaa mitään vastuuta.
Minäkin alan opettelemaan tätä huikeaa mahdollisuutta.
Hehee, tämä oli vaan irrottelua, älä pahastu.
Tottakait täällä on mahdollista vaihtaa uusi nimmari tarpeentullen, mutta jotkut haluaa olla samalla nikillä ja siihen on mahdollisuus, ei pakko.
Hyvää illanmollukkaa kuitenkin.
:-))
Niin yh-isä tuossa voisi olla ideaa, minunkaan vaatimaton persoonani ei ketään ärsyttäisi, kun kukaan ei tietäisi että minä olen minä.
Sinä saat aina loistavia ideoita ;D
Ja mukavaa iltaa toivottelen minäkin.
Kun tänne eka kertaa kirjoitin, niin minulla oli just sillä hetkellä huoli, johon kysyin neuvoa ja muutakin tilannearviota. Se tuki, jonka täältä silloin sai oli arvokasta. Yksikään vastaus ei ollut epäystävällinen tai muuta vastaavaa. Oikein kiitollinen olen tälle porukalle edelleen.
Sellaisena huolien ja ilojen kertomispaikkana olen tämän palstan kokenut. Tämän päiväisten mielestä hölpötän liikaa omiani, mutta eihän kaikkea ole pakko lukea, mistä ei pidä.
Palstalla, kun palstalla jokaiselle vakionikkiä käyttävälle tulee tilanne, että on näitä päälle hyökkääjiä. Olen niin "mielikuvitukseton" tyyppi, että kirjoitustyyliäni en osaisi muuttaa, joten tämä sama nikki täällä tulee näkymään edelleen.
Itsetuntokin pelaa päälle hyökkääjien viestit eivät tee minkäänlaista mustelmaa. :)
Minäkin koen että lukuisatkin "avunpyyntöni" ovat aina saaneet asiallisen vastaanoton, muutama hieman ohilentänyt kommenti, mutta niistä viis ne kuuluvat asiaan.
Nyt on kirjoitus into (varmaankin monen iloksi) laantunut koska niin paljon on kärkeviä sanoja ja moitteita ilmassa.
kirjoittelevan ainakin kahdella eri nikillä toinen toistanne tukien ;-)
Sinuna opettelisin kirjoittamaan
jotenkin muutoin kuin
tällä samalla tyylillä!
Jäisit huonommin kiinni
siitä mistä
muita täällä haukut!
*hymy ja irvistys*
Jos minä tarvin tukea, kuten ilmaisit,
niin pistän suuni kiinni. ;))
*Hymyilee aidosti* ;))
"uusi" palstalle tulija,aloittelin joulukuussa ja esiinnyn omalla nimellä,kun en keksinyt sopivaa nimimerkkiä.Nyt vaan ihmettelen,onko täällä joku toinen samaa nimeä käyttävä,sillä tuolla aborttipalstalla olen lukenut itseeni kohdistuvia haistatuksia...ja sorruin siihen,että annoin takaisin yhtä ilkeästi...sillä minusta tuntui,että sama ihminen räksättää perään eri nimimerkeillä...täysin itse asiaan liittymättä.Se kohdistui persoonaani ja siitä ärsyynnyin.Väitti,että pidän itseäni kaikkitietävänä etc.,Luoja suokoon minulle sen,etten ole kaikkitietävä.Minäkin tosiaan ihmettelen näitä nickiensä vaihtajia.
älä välitä. mulle on käynyt just samoin. aloitin vuosi sitten ja olin varmaan puoli vuotta pois. nyt palailen. mutta visusti olen päättänyt vaihtaa nimimerkkiä vähän väliä.
sitten kun pääset kunnon ajojahdin keulaan et enää ihmettele nimimerkin vaihtamista...
Näitä aina tulee ja menee.
Näyttävät jatkavan tänäänkin ajojahtiaan.
*Huokaus* ;)
minä kun hölmöydessäni ajattelin olevani ainoa "vainottu".Mietin,mikä minussa niin ärsyttää...kun joku haukkaa hampaisiinsa niin sielläpä sitten ollaan.Kaikille palstalaisille kuitenkin hyvää päivän jatkoa,pitää mennä viemään pienin lääkäriin.
että vaivauduit lukemaan sepustukseni...olen ollut vähän hämmentynyt...palsta on uusi ja outo,enkä tajunnut millaisia yllätyksiä se tuo tullessaan.Itse olen yh siinä mielessä,että mieheni kuoli vuonna 1996 syöpään.Siksi tulee luettua yksinhuoltajien arjesta ja olen saanut paljon hyviä neuvoja vain lukemalla kirjoituksia.Kun aina on tunne,että on jotenkin huono...muilta saa tavallaan kannustusta ja pontta taas mennä eteenpäin.
Palsta aloitti vuosi sitten.Meitä ei kovin montaa kirjoittajaa siihen aikaan ollut.
Monikaan ei ole ollut poissa ½ vuotta..ja nyt palaillut vaihtuvalla nimellä.
Yksi tunnettu poissa oleva nimimerkki ei koskaan kirjoittaisi kuten sinä, joten..ihmettelen isosti, kuka mahdatkaan olla..
Mutta oletkin varmasti ollut toisella harrastesivulla etkä täällä, nyt ymmärrän:)))))
Pötkähti mieleeni, että kuinkahan moni olisi valmis paljastamaan identiteettinsä täällä, jos se auttaisi provoiluun jotenkin?
Mietin, että itseasiassa ei kait minulle siitä mitään haittaakaan olisi, vaikka kirjoittaisin omalla nimelläni.
Todennäköisesti silloin systeemi pitäisi olla järjestetty siten, että kirjautuminen vaatisi rekisteröitymisen, ettei toisen nimellä enää pääsisi rettelöimään.
Jokainen joutuisi silloin ainakin kantamaan vastuunsa kirjoittelustaan.
Mutta tämä olikin vain heittelyä, jospa joku nyt repii perseensä ja väittää minun ehdottaneen jotain muuta.
sitten tulee kikka4 ja sillä on kuitenkin takataskussaan monta identiteettiä, kuten eräällä täällä. Joka vastaa vaikkei kysytä ja kysyy kun ei vastata. Kuten olet varmasti huomannutkin? Sitten pesee kasvojaan kaikesta; "Enhän minä, mutta ne muut". Aika läpinäkyvää. Ja ne jotka täällä ovat alusta saakka käyneet, voivat vain ihmetellä tämän kekseliäisyyttä/viitseliäisyyttä, näissä nimenvaihtopuuhissa. Niin tosiaankin, sillä Sefulla tosiaankin olisi aidosti hommia, mikäli ei pelaisi omaan pussiinsa.
saat aikaan hyvät hymyt
rekisteröitymiseen tulisi vaatia jotain mullistavaa
ettei eniro siihen kykenisi
yksinhuoltajuus/raha on kiinnostava yhtälö
puheenjohtajana tulisi olla palkkasotilas
rynnäkkökivääreineen pistin tanassa
seriffi ampuisi pyynnöstä käyneet papupurkit aidalta
silloin kun
kyse ei ole mielipideilmaisusta
vaan motiivina on herja tai panettelu
city.fi rekisteröidytään puhnrolla
liittymiä saa kioskeilta huoltoasemilta
joten ei hyvä
entä pakollinen suomen sähköpostiosoite?
tuskin saa kannatusta ja onko siitäkään mitään apua
nykyisin on niin helppoa olla anonyymi. Kukaan kun ei koskaan kuitenkaan lähde niitä nimiä tarkistamaan että onko sellaisia edes olemassa. Pitäisi palkata palkkasotilaita tarkistamaan ihmisten todellinen olemassaolo. Pelkkä Ip-osoite kun näyttää vain numeron josta ei muuta selviä. Ja jos selvitetään, niin voihan olla että Toosa on jossain yhteiskäytössä, kuten nyt mulla. Heh...hohottelee ääneen.....hauskaa...Mutta jos on antanut jonnekin tietojaan niin sitten ne onkin helppo onkia esiin....;)
ei paljon auta. Oikeestaan vaan siihen ettei voi toisen nickillä kirjottaa. Monella nickillä voi silti. Enpä usko että se suurin juttu onkaan.
Eiköhän se ole tuo häiriköinti.
Siihen taas ei varmaan pääse käsiksi kuin hyllyttämällä kirjottaja.
Ja mites se taas onnistuu kun Ip voi vaihtuakin?
Taitaa olla keinot vähissä.
Tuo virallinen sp-osoitteen käyttö vie kirjottajat.
tartte laittaa, ellet halua. Samalla tavalla ne viestit näkyy, laitat taikka et. Koita vaikka :)
Heh oikein jo näin sieluni silmin "nettigurun" hampaat irvessä sotimassa, aiheettomia viestejä vastaan ja selvittämässä keskustelijoiden identiteettiä, hikikarpalot otsalta pärskyen.
Ja muuten Anne en missään nimessä edes ajattele että sinun pitäisi hillitä sanan säiläsi heilunttamista (viitaten toiseen keskusteluun), päinvastoin.
Mutta jotenkin koin että tarkoitit minua sillä ruskeakielisellä ja valitettavasti se on ominaisuus joka minulta puuttuu :(
Minä kun olen minä ja minua ei saa lokeroitua edes siihen muottiin :)
että sinä et kuulu ruskeakielisten kaartiin. Vastasit jopa minulle ;) Hienoa, alan uskoa taas ihmiseen. Kaikki eivät ole samanlaisia, se pitäis aina muistaa. Nostakaamme malja ihmisten erilaisuudelle ja sen kunnioittamiselle. Skåål...colaa mulla vaan, ei sen kummempaa. Naatitaan....sano...
nyt rusehtaa...? ;D
ja sitäpaitsi se kannattaa aina...siitä voi oppiakin jotain....olitpa nopee...
ylsit itse aivan samaan aikaan! xD
tarkemmin katsottuani näen tehneeni. ;D
mutta ei se poista puskasta ampumisia.
Rekisteröityä voi melkein kenen tahansa nimellä
ja yhdellä kirjoittajalla voi olla
vaikka sata eri nimimerkkiä.
Me ihmiset teemme tämänkin palstan.
Kumpa olisi antura päässä,
että erottaisi heti alkukirjoituksesta
sen provoksi ja näin ollen kukaan ei vastaisi. ;)
Kauankohan ketju pysyisi 'elävänä',
sillä vain häiriköt kirjoittaisivat keskenään. :)
Täälläkin jokunen käyttää kahta tai useampaa
nickiä kirjoitellessaan.
*Sisäinen profilointi' toimii ja
pikku hiljaa ihmiset paljastavat liikaa,
varsinkin hermostuksissaan.
Jotkut meistä jo tuntevatkin toisiaan.
Tiedetään missä kukakin asuu, käy töissä jne.
Luottamus toimii näiden henkilöiden välillä.
Periaatteessa voisin kirjoittaa omalla nimelläni,
mutta siitä ei olisi vastaavaa hyötyä.
Eiköhän tämä virtuaalielämä kuitenkin kehity
koko ajan, eli parannuksia varmaankin tulossa ;))
Varmasti on parannuksia jossakin vaiheessa tulossa tai sitten loppuu tällanen touhu kokonaan. Kukapa tietää. Omaan mahdottomuuteensa.
Kummeksun vain, kun näissä keskusteluissa ei koskaan kukaan kysy toiselta mitään tarkentavaa, vaan heti oletetaan jotain. Minä olen niin yksinkertainen ihminen etten häpeä tyhmyyttäni näyttää jos en ymmärrä, mitä toinen tarkoittaa. On mielestäni vähempi outoa kysyä tarkennusta kuin haukkua heti oman luulon pohjalta.
Toisaalta on täällä niitäkin jotka vaan vihjailevat outoja. Miksei voi puhua suoraan? Se saa kamalasti aikaan väärinkäsityksiä.
Eräs juttu mitä olen pohtinut on se, miksi pitää aina mennä henkilökohtaisuuksiin. Luin jostain että siksi puhutaan itsestään että oltaisi aina oikeessa. Onko keskustelu sitten sitä, että pitää olla oikeessa? Eikö voi vaan olla jotain mieltä?
Tuleeko itsestä sitten yhtään parempi jos anoo toiselle, että itsekäs katkera kusiaivo? Ei minusta ainakaan.
Puhuit tuossa kirjoittajan profiloinnista. Kertomasi on totta.
Provoa on hankala erottaa. Monen nickin käyttö ei sinänsä ole keneltäkään kielletty, mutta käyttämällä montaa ei voi koskaan päästä vakkariksi.
Profiloinnissa auttaa, oman kokemukseni mukaan kun seurailee ketkä rientävät vastaamaan toistensa aloituksiin (ei keskustelemaan vaan vastaamaan).
Näin syntyy ryhmiä, jotka ovat samaa pataa. He eivät oikeastaan koskaan keskustele mistään, ovat vain samaa mieltä ja tukevat toisiaan.
Tällainen nimipari tai kolmikko voi olla kyllä yksikin henkilö...
Sinä varmaan (nimesi esiintyvyydestä päätellen) tunnen suurimman osan vakkarinimistä. Osaat varmasti myös mielessäsi yhdistää heitä. Minä en osaa kun en täällä ole niin paljon käynyt. Mutta yhteiskunta-palstat ainakin toimivat näin. Miksei sitten tämäkin.
Esimerkki:
Jos neitiX kirjoittaa vaikkapa jonkun vitsin (yleensä ei mitään kriittistä tai vahvaa omaa mielipidettä edes) siihen rientävät vastaamaan neidit Y ja Z. Samanlaisin mitään sanomattomin vastauksin. Yleensä ryhmässä on kaksi tai kolme jäsentä.
Tämä kolmikko esiintyy varmasti tutkittaessa ketjuja useampaan kertaan ja aina toistensa tukena (=samaa mieltä ei omaa näkökulmaa mihinkään) eikä ainakaan missään nimessä ainuttakaan poikkinaista sanaa toisilleen!
Kuten jo sanoin tässä vaiheessa on kaksi vaihtoehtoa, samankaltaiset sielut ovat löytäneet toisensa tai sitten kyseessä on yksi henkilö. Ihminen jostain kumman syystä palvoo itseään niin paljon, että hakee aina itsensä kaltaisia kumppaneita. Ja tämä on täysin tiedostamatonta.
On paljon kirjoittajia jotka eivät halua itseään "julki" tällaisissa paikoissa. He kertovat itsestään tahallaan valheita jotta heitä ei voisi yhdistää omaan itseensä. Siksi näitten "pussiinpuhujien" vainoaminen on turhaa ja tylsää. Seuraapa ryhmiä. Jos "tunnet" yhden jäsenen pystyt päättelemään muistakin aika paljon.
Vain aniharva pystyy antautumaan oikeaan keskusteluun. Mielipiteen ilmaisu kokee liian monesti hyökkäyksen ja haukkumisen. Hyväkin aihe tyrehtyy alkajaisiksi...Vaatii vahvan luonteen ja suuren määrän yleistietoa osallistua oikeiden keskustelijoiden keskusteluun.
Teillä täällä on aiheena yh, mutta kuka teitä kieltää keskustelemasta vaikka yhteiskunnallista epäkohdista yh:n näkökulmasta?
Tippuu jyvät akanoista. :=)
Oikein hyvää jatkoa!
kun saa sellaisen määrän paskaa niskaansa jos osallistuu edes jotenkin jonkinlaiseen keskusteluun omilla mielipiteillään. Heti on tyhmääkin tyhmempi ääliö ja vaikka mitä. Täällä on sellainen piirre keskusteluissa, että niitä ei saa ilmetä. Ja jos niitä ilmenee ja eräs henkilö ei ole samaa mieltä mahdollisen kirjoittajan mielipiteiden kanssa niin hänen kirjoituksiaan seurataan sitten myöhemmässäkin vaiheessa ja kirjoitetaan tälle henkilölle mahdollisimman loukkaavaa ja solvaavaa tekstiä, joka paikassa missä nimi näkyy, jotta tämä henkilö saataisiin näyttämään toisten silmissä joltain ääliöltä. Itse olen tämän henkilön silmätikkuna juuri tälläkin hetkellä, joten odotettavissa on joko tekstin poisto taikka vesityksen yrittäminen kaikin mahdollisin ja mahdottominkin keinoin......asiaa seuranneena alusta saakka täällä, tiedän, sillä yhteisöömme on luikerrellut käärme joka, jos ei tapa, niin ainakin myrkyttää. Ja tämä ilmiö ei tapahdu vain silloin tällöin vaan on jokapäiväistä, jopa sykäyksittäistä toimintaa. Useilla nimimerkeillä, samaa asiaa "olen samaa mieltä" sarjassa. Seuraappa vaikka joskus. Se tässä pistääkin hatuttamaan kun oikeista aiheísta ei voi laittaa keskustelua aikaiseksi vaikka tarvettakin olisi. Sillä lopputulos on ollut kaikkien tiedossa jo pitemmän aikaa. Sen vuoksi se onkin mennyt tuollaiseksi "seurapiiri" touhuksi. Yritetään mahd. neutraaleilla aiheilla säilyttää edes pieni rauha täällä palstalla.......Kyllä tässä nytkin tulee (nimimerkkini innoittamana) vaikka mitä kakkakikkaroita varmasti niskaan niin että ropisee. Mutta antaa tulla vaan.......en pelkää moista kummittelijaa.....
Niinhän se menee. :)
Palsta kuitenkin elää koko ajan
ja toivottavasti muuttuu parempaan suuntaan.
Monelle tämä on ainut henkireikä maailmaan,
se tulee aina vastatessa muistaa.
Harmi vain, että provoilijat ovat
pesiytyneet muuten niin asialliseen joukkoomme.
vai peräti täysin väärin? :)
Väitätkö sinä että tällä suomi24:n keskustelupalstojen sadoilla alasivuilla on vain yksi henkilö joka on kanssasi täysin eri mieltä?
Viestistäsi ilmenee, anteeksi vain, ettet itsekään ole pelkkä uhri. Jos luet ja harkitset huomaat itsekin.
Tarkoitan sitä, että aika vihjailua harrastat. Onko se sitten silmätikkuna olosi syy vai seuraus. Enpä mene sanomaan.
Sinulle Anne!
Eikä kakkaroita tai tomaatteja.
Oikeesti on hyvä että toiset uskaltavat kirjoittaa niinkuin asiat ovat!
Usein kadehdin sitä tapaa jolla toiset osaavat suhtautua asiattomiin juttuihin, vastata nasevasti tai pysyä hiljaa.
Pahoittelen seikkaa että itse omaan niin herkän "taiteilijasielun" etten joskus tahdo kestää pienintäkään moitetta, vaikka ne olisivat tuulesta temmattuja.
Silti katson että minullakin on oikeus olla olemassa, oikeus kirjoittaa täällä.
Moni varmaankin pitää minua huvittavana pellenä koska en kovin aktiivisesti osallistu ns vakavasti painavaa asiaa keskusteluihin.
Siihenkin on syynsä teen vastuullista työtä jossa joudun käyttämään päätäni ja olen täysin itse vastuussa kaikista tekemistäni päätöksistä.
Siksi toivon että voin kirjoitella tänne kepeitä ja melankolisia juttuja vastapainoksi puurtamiselle ja ihan hyvin voin olla se porukan pelle, en vain pidä siitä että ilman syytä herjataan, teksteistäni ei tarvitse pitää.
Sinähän sen juuri kaikkein parhaimmin tiedät!!! ;D
sinun teksteistäsi. Ja ymmärrän kyllä mitä tarkoitat. En itsekään aina jaksaisi ottaa osaa joihinkin raskaisiin keskusteluihin. Ja silloin en otakaan, jos siltä tuntuu. Onhan täällä vapaus valita mihin osallistuu ja mihin ei...jokaisen oma asia...välillä on kivaa lukea jotain kevyttä, vitsejä, runoja ym. Mutta sellaista syyllistämistä ja nolaamista taikka vihjailua toisten nimeä käyttäen niin sellaista en kyllä hyväksy.......en tarkoita tällä sinua, vaan yleensä ottaen...Jaa saas kattoo kuka tästäkin repii itselleen viihdettä. Sanat kun välillä lähtee asiayhteydestäänkin, jonkun piruilijan kirjoitelmiin.....tympii ihan tuollainen ihminen....
kiitos näistä ihanista ruusuista. Koko huone kylpee niissä ja ihanassa ruusuntuoksussa. Ja tuo punainen väri, kuin samettia joka hohtaa kun valo siihen vinottain osuu....... rakastan näitä ruusuja, sillä niitä niin harvoin näkee ja saa.....
hyrisen onnesta ......kiitos.....kiitos......
Kiitos sulle...
....on kirjoittanut tänne uuden mielipiteensä klo 18.47?!
kirjoitti Kenille salakielellä jotain. Joku vaan innostui putsaamaan paikkoja täällä niin että ovista vetää vieläkin.....kuten huomaat kaikki ei ole paikoillaan enään...