Mitä yhtiö voi tehdä, jos asukas ei suostu ilmoittamaan huoneistonsa vesimittarin lukemaa? Voidaanko laittaa aina vaan arviolasku ja kun asukas joskus muuttaa pois, niin silloin käydään tarkistamassa lukema ja annetaan monen vuoden tasauslasku?
Jos asukas ei ilmoita vm-lukemaa
7
1303
Vastaukset
- Isäntä
Vesimittarin omistajalla on oikeus määrätä, miten ja kuinka usein mittari on luetaan. Omakotikiinteistöissä vesimittarin omistaa kaupunki/kunta, sinun tapauksessasi ilmeisesti taloyhtiö jolle vesi tulee kaupungin/kunnan vesimittarin kautta. Jos taloyhtiö on velvoittanut sinut ilmoittamaan vesimittarin lukeman, sinun on ilmoitettava se. Ellet ilmoita lukemaa tai päästä taloyhtiön edustajaa lukemaan mittaria, taloyhtiöllä on oikeus katkaista vesi sinun huoneistostasi kunnes mittari on luettu. Arviolaskutusta ei voi käyttää hyväkseen siten, että arviota suurempi vedenkulutus havaittaisiin vasta muutettuasi pois. Veden varastaminen tai petos jolla peitetään oikea vedenkulutus on rikos siinä missä muutkin vastaavat teot. Vedentulon katkaiseminen on perusteltua, mikäli asukas ei ole noudattanut mittarinlukemisesta annettuja ohjeita. Tasauslaskullekin voi tulla huomattava korko, jos mittarilukeman saaminen on estynyt sinun toimintasi takia.
- Saara
Kysyjä ei ehkä ole se asukas, joka ei suostu ilmoittamaan mittarinlukemaa. Vaan ehkä onneton hallituksen puheenjohtaja, jonka harteille tämä(kin) ongelma heitetään.
- Hallituksen puheenjohtaja
Saara kirjoitti:
Kysyjä ei ehkä ole se asukas, joka ei suostu ilmoittamaan mittarinlukemaa. Vaan ehkä onneton hallituksen puheenjohtaja, jonka harteille tämä(kin) ongelma heitetään.
Olen siis itse hallituksen puheenjohtaja, jolle tämäkin ylimääräinen homma yritetään "nakittaa".
Siksi kysynkin, mitä oikeuksia yhtiöllä on tällaista asukasta vastaan joka ei suostu omatoimisesti ilmoittamaan oman osakkeensa vesimittarin lukemaan? - TJ..
Onko mahdollista pistää niin suuri arviolasku että
a) varmasti kattaa vedenkulutuksen
b) alkaa mittarilukeman ilmoittaminen kummasti kiinnostamaan
En tiedä voiko näin tehdä, mutta tuli vaan mieleen. - Lakeija
Hallituksen puheenjohtaja kirjoitti:
Olen siis itse hallituksen puheenjohtaja, jolle tämäkin ylimääräinen homma yritetään "nakittaa".
Siksi kysynkin, mitä oikeuksia yhtiöllä on tällaista asukasta vastaan joka ei suostu omatoimisesti ilmoittamaan oman osakkeensa vesimittarin lukemaan?Toimit näin: Soitat ovikelloa kerrot tulleesi vesimittaria lukemaan. Hallituksen jäsenellä asunto-osakeyhtiössä oikeus päästä asuntoon tarvittaessa asukkaalle sopivana ajankohtana.
- Anonyymi
Entä jos silmä on leikattu, etkä pysty lukemaa lukemaan annetussa ajassa?
- Anonyymi
No luet sillä toisella silmällä. Tiedäthän, sillä, jolla näit tuonkin viestisi kirjoittaa. Tai pyydät omaista tai kaveria lukemaan. Tai toivotat hallituksen jäsenen tervetulleeksi itse lukemaan. Tai ilmoitat lukeman päivää ennen leikkausta. Tai ilmoitat hallitukselle, että annat lukeman heti näön kirkastuttua. Silmäleikkauksista toipuminen on päivien luokkaa. Joka tapauksessa lopetat tyhmien kyselemisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422988Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872886SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602802Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012095Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä141954- 1111949
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501569Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371544Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3681407- 871051