juuh..mitenkäs te..

..saatte suostuteltua vanhemmat ostaan jotain tosi kallista?esim.50 e maksavat housut tai 38,90 maksavan paidan..?
6475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

niin kalliita ole, mun mielestä. sitä paitsi ton hintaset vaatteet on jo ihan peruslaadukkaita. vai mitä?

Äänestä

mä ostan aina jotkut 50-100euron housut(no en ehkä ihsn,ihan aina)
ja paidat on jotai 15-40euroo...
vaikka me ei olla kauheen rikkaita ni kyllä äiti mulle antaa ton veran rahaa...tai yleensä mä otan osan omista ja sit en mä osta uusii vaatteita ku jotai 3-7kertaa vuodessa ni mä ostan yleensä aina synttäri rahoilla ja sit joullahja ja tollasilla...

Äänestä

Joo mää saan aina rahan ja voin itse mennä kauppaan ostoksille. Eihän se raha mihinkään makeisiin kuteisiin riitä ja siksi olen alkanu kivoihin puuhailuihin lisärahan hankkimiseksi mun likkakaverin kanssa. Me isketään vanhoja ukkoja ja annetaan niiden nuolla meidän pilluja ja sitte me runkataan niitä käsillä ja suulla. Ne maksaa siitä tosi hyvin. Ja mikä parasta me saadaan lisä rahaa makeiden kamppeiden ostoo varten ja vähän muuhunkin ylellisyyteen.

Äänestä
  • millon nähdään?

    Äänestä

Kyllä käyttövaatteista kannattaa aina maksaa, ja yleensä porukat tähän suostuu rahan antamaan. Tosin kyllä se minullakin on ylärajana oman järkeni kanssa että en osta mitään 100 euron housuja, vaan ennemmin tyydyn 40 euroa maksaviin vastaaviin housuihin, josta puuttuu se Leviksen merkki ;)
Ei kannata mitään muotivaatteita pummia vanhemmilta, niitä ei kuitenkaan "voi pitää" enää muodin muututtua.. (itse en tätä käsitä että miksi niitä pitää edes ostaa silloin..)

Äänestä

Eipä ole edes kallista, nimittäin en ole vielä koskaan maksanut housuista alle 70egee. Itehän niihin on säästettävä, opntorahasta kylläkin. En viitti kysyä vanhemmilta, ne antaa rahaa silloin kun antaa kerrallaan 10-50 euroon ja sitten ostan jotain tai säästän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mnh<abcj kirjoitti:

..saatte suostuteltua vanhemmat ostaan jotain tosi kallista?esim.50 e maksavat housut tai 38,90 maksavan paidan..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu