sivusyöttö

Ongema on siinä, että virittimen mukana ostin sivusyöttö "telineen" kahdelle mikropäälle ja ensimmäinen m.pää on kohdistettu siriukseen (näkyy ok) mutta toinen joka on kohdistettu thor;iin, ei näy. Telinettä ei voi säätää muuten kuin m.päiden etäisyyttä toisistaan ja korkeutta(vipuakseli). Siis, jos korkeutta säätää niin kumpikaan ei näy. Täytyykö tehdä itse uusi teline vai missä vika? Onko mahdollista saada hotbird ja sirius samalle lautaselle? (80cm)Ja lopuksi viimeinen kysymys: Mikä on sateliittien hotbird, astra, sirius ja thor;in järjestys etelästä-länteen?
5902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Satelliittien sijaintitietoa löytyy esim:

http://www.lyngsat.com/europe.shtml

Minulla on 120cm antenni ja siinä neljä kpl mikropäitä. Hyvin näkyy suunnat: 28,2E 19,2E 13E ja 5E samanaikaisesti.

Jos haluan katsella Thor satelliittia ( suunta 1West ) niin silloin samanaikaisesti näkyy toisella reunalla vielä Astra 19,2E.

Näissä satelliittien suunnissa vaikuttaa maantieteellinen sijainti, missäpäin taivaalla ne näyttävät olevan. Siihen löytyy tarkkaa tietoa:

http://www.lyngsat.com/tracker/europe.shtml

Äänestä

tulipa vaan mieleen, että otithan huomioon sen, että kun katsot lautasen "läpi", niin vasemmanpuoleinen mikroaaltopää suuntautuu taivaalla lännempänä olevaan satelliittiin....Ja päinvastoin. Peilihän tunnetusti vaihtaa oikean vasemmalle ja vasemman oikealla....

Äänestä

Luultavasti sivusyöttö ei tullut kohdalleen ?
Väli Thor / Sirius on pieni .
Minulla onnistui 72sm peilillä Sirius5E ja Astra19.2E hyvin !
Vastaus viimeiseen kysymykseen : Astra19.2E ,Hotbird 13E , Sirius 5E ja Thor 0.8W . Mikropäät asennetaan aina "peilikuvana " ..

Äänestä
  • löytyy Teiltä,..tietoa,keba_b ja ..viritin. Huomenna täytyy taas laittaa "aivosolut"toimimaan. Tuntuu olevan tosi kiinnostavaa (viikon kokemuksella). Ja (..viritin), viime kysymyksen olisi voinut ilmeisesti asteluvun mukaan todeta, mutta kun ei koulun penkiltä enään muista!? Palaan taas asiaan "tyhmillä kysymyksillä" *kaistapää*

    Äänestä

  • kaistapää kirjoitti:

    löytyy Teiltä,..tietoa,keba_b ja ..viritin. Huomenna täytyy taas laittaa "aivosolut"toimimaan. Tuntuu olevan tosi kiinnostavaa (viikon kokemuksella). Ja (..viritin), viime kysymyksen olisi voinut ilmeisesti asteluvun mukaan todeta, mutta kun ei koulun penkiltä enään muista!? Palaan taas asiaan "tyhmillä kysymyksillä" *kaistapää*

    Thor sivusyötöllä, vaikka Hotbird;ä yritin. Laitoin sivusyötön väärälle puolelle, no täytyy vaihtaa kun taas ehtii. Näin käy kun tekee, eikä ajattele.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaistapää kirjoitti:

Ongema on siinä, että virittimen mukana ostin sivusyöttö "telineen" kahdelle mikropäälle ja ensimmäinen m.pää on kohdistettu siriukseen (näkyy ok) mutta toinen joka on kohdistettu thor;iin, ei näy. Telinettä ei voi säätää muuten kuin m.päiden etäisyyttä toisistaan ja korkeutta(vipuakseli). Siis, jos korkeutta säätää niin kumpikaan ei näy. Täytyykö tehdä itse uusi teline vai missä vika? Onko mahdollista saada hotbird ja sirius samalle lautaselle? (80cm)Ja lopuksi viimeinen kysymys: Mikä on sateliittien hotbird, astra, sirius ja thor;in järjestys etelästä-länteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu