Mikähän nyt avuksi, ostin Samsung 160GB DMA133 7200RPM 2MB kiintolevyn vaan eihän tää rohjo sitä tunnista, hävittää siitä 30GB:ä! Käyttiksenä mulla on w2k, (päivitetty updatesta kaikki mitä voi) emona on MSI 745 ULTRA. Koneesta löytyy myös Maxtorin levyt kokoa 40GB ja 60GB, ei kai sillä ole mitään merkitystä (?), mutta yritän nyt sanoa kaiken tarvittavan.
Älkää pliiiiis sanoko että pistin rahani hukkaan kun ahneuksissani hankin elämää suuremman kiintolevyn! Olen selaillut nettiä mutta joka paikassa (täälläkin) puhutaan vaan XP:stä joten ei niistä ole apua. Mutta ehkä joku siellä jossain osaisi auttaa...?
Älkää pliiiiis sanoko että pistin rahani hukkaan kun ahneuksissani hankin elämää suuremman kiintolevyn! Olen selaillut nettiä mutta joka paikassa (täälläkin) puhutaan vaan XP:stä joten ei niistä ole apua. Mutta ehkä joku siellä jossain osaisi auttaa...?
Vastaukset 10
Vanhimmat
taitaa pitää "puukottaa" rekisteriä käsin niin löytyy tuki yli 127Gt menevien kovojen
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;305098&Product=win2000 tuolla se taitaa olla ratkaisu. Kun nyt vielä uskallan siihen ryhtyä, heh.
tuli 127 gt yritin isontaa mut sit tein lisää 21gt osion ,ja olen siihen nyt tyytyväinen. xp minullakin.
Minullahan taas _ei_ ole xp:tä....
sen levyn 160g vai ei?
Sen jälkeen vasta alat miettiin wintoosaa.
Juu tunnistaa kyllä... vieläkään en ole uskaltanut tehdä asialle mitään, pitää odottaa kaveria paikalle koska jos mogaan jotain niin menee hermo! Kun yksikään asia ei tähän mennessä ole sujunut ongelmitta. Jos mä perustaisin tänne jonku opetus-kohteen niille jotka haluaa oppia asentamaan systeemejä... heh.
minulla windows teki samasta 160 gigasesta 137 gigasen joka on joku windowsin rajapyykki.asensin
ensin xp:n tuolle osiolle ja sitten asensin partition magicin samalle levylle ja muutin sen
160 gigaseksi.biossi kyllä tunnisti levyn koon
oikein mutta se on joku windowsin kynnys.minulla
on maxtorin 160 kiintolevy ja asennusvaiheessa
jo tuli ilmoitus,että siitä tulee vain 137 giganen.kokeilin kaikkea ensin,laajennushommia ja
kyselin emon valmistajalta tukeeko se noin isoa
kovoa ja vastaus tuli että tukee.emo on asus p4s800.en näe muuta vaihtoehtoa kuin partition magic tai xp:n oma levyohjelma.
http://www.samsung.com/Products/HardDiskDrive/utilities/ dc10_global.exe tästä llinkistä tai hakusanalla jostain muualta tai http://www.seagate.com/support/kb/disc/capacity/index.html niin homma lähtee wörkkii
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/62670
On tuossa !
Kiitokset vastauksista, niistä on varmaan muillekkin hyötyä. Mun kohdalla homma ei sujunut ihan noin vaan, partition magic oli tosiaan kovassa käytössä. En edes jaksa (ja tuskin enää osaisinkaan) selittää kaikkea mikä mätti, mutta nyt toimii. Lopputuloksena on 160GB osioituna kolmeksi. Sopii mulle ja pääasia että toimii.