Ansiosidonnaista

Nii et voiko kesän ajalta saada ansiosidonnaista päivärahaa jos liiton päivät on "täynnä"?
Luulisi et se on mahdollista jos ei pääse töihin mihinkään.
3264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Et saa ansiosidonnaista päivärahaa kesän aikana, koska olet päätoiminen opiskelija (yli 20 opintoviikkoa lukuvuodessa tai tutkintoon johtavaa opiskelua) ja näin ollen opiskelija myös kesällä. Ainoa mahdollisuus työttömyyspäivärahan saamiseen on jättää koulu kesken tai valmistua.

Äänestä
  • Eli kesällä ei saa opintotukea, ei päivärahaa, ei toimeentulotukea...

    Äänestä

  • vastauksesta kirjoitti:

    Eli kesällä ei saa opintotukea, ei päivärahaa, ei toimeentulotukea...

    paitsi, että tuosta toimeentulotuesta en tiedä.

    Mä yritän pärjäillä lapsilisillä ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesällä kirjoitti:

Nii et voiko kesän ajalta saada ansiosidonnaista päivärahaa jos liiton päivät on "täynnä"?
Luulisi et se on mahdollista jos ei pääse töihin mihinkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu