Hei!
Onko kellään kokemusta erittäin kivuliaista kuukautisista? Mulla on ennen menkkoja niin kovat mahakivut, että meinaa mennä taju. Tulee vaan kylmä hiki pintaan ja viimeksikin makasin vessan lattialla ja kun ei pysty edes apua huutamaan.. Eikä se avun huutaminen auttaiskaan, kun asun yksin. Sitä sitten mietin, että jos pyörryn kipuun, niin toivottavasti en lyö päätäni vaikka, että ei käy pahasti!
Onko kellään samanlaisia kokemuksia? Voiko kyseessä ollla endometrioosi?
Kiitos avusta.
Onko kellään kokemusta erittäin kivuliaista kuukautisista? Mulla on ennen menkkoja niin kovat mahakivut, että meinaa mennä taju. Tulee vaan kylmä hiki pintaan ja viimeksikin makasin vessan lattialla ja kun ei pysty edes apua huutamaan.. Eikä se avun huutaminen auttaiskaan, kun asun yksin. Sitä sitten mietin, että jos pyörryn kipuun, niin toivottavasti en lyö päätäni vaikka, että ei käy pahasti!
Onko kellään samanlaisia kokemuksia? Voiko kyseessä ollla endometrioosi?
Kiitos avusta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meiän emännällä samat oireet ja endometrioosia se oli. Käy tutkituttamassa pikimmiten ennenkuin olet leikkauspöydällä.
ja lääkäri teki sisätutkimuksen ja kyseli muutenkin ja sanoi, että on hyvin mahdollista, että kyseessä on endometrioosi. Tilannetta siis seurataan ja onneksi kerrankin oli lääkäri, joka otti asian tosissaan!! Niin monta kertaa tapaa niitä "no kyllä se siitä"-lääkäreitä. Katsotaan nyt miten mun käy.
todella kivuliaat (kuten kuvailit) menkat nuorempana;endometrioosia ei ollut.Kannattaa kuitenkin käydä lääkärillä.Kuuriluontoisesti voisit ottaa sopivaa tulehduskipulääkettä menkkojen aikaan säännöllisesti,etteivät "kipupiikit" pääse yllättämään.Esim. ibuprofeeni 400 mg aamulla ja illalla,tarvittaessa kertaa kolme tai jos pärjäät parasetamolilla,niin sitten sitä.Itselleni kyllä eräs lääkäri väitti,että kyllä se on endometrioosia,mutta vatsaontelon tähystyksessä ei löytynyt mitään siihen viittaavaa.Joten hae apua,ja ota kipulääkettä!
Itselläni on ollut n 1-2 vuotta sitten samanlaisia oireita ja pari kertaa olen pyörtynytkin. Enää oireita ei ole kun otan jo heti aamusta buranaa niin se auttaa siihen ettei kivut tule niin koviksi
Sama juttu mullakin! Särkee niin tajuttomasti, ettei voi sängystä nousta. Kerran kaupassa alko yhtäkkiä oksettaa, tuli kylmä hiki, ja oli vähällä etten pyörtynyt sinne. Parin metrin matka vessaan tuntu uskomattoman pitkältä. Samoin tuun ylikerkäks kaiken maailman äänille, väreille, ja hajuille. Kipu on todellakin niin kova, että tekis mieli kuolla.. Tuntuu, et vuosien myötä nää kivut on aina vaan pahentuneet entisestään.
iselläni hirveän kipeisiin kipuihin on auttanut reseptilääke voltairen rapid...sen avulla ei tarvitse kontata kivuissa lattialla eikä pyöriä sängyssä miettien kuinka sitä selviää päivästä ja kuinka sitä kykenee edes hengittämään...buranat tms. eivät ole koskaan auttaneet mutta nyt en muuta kuin otan pari voltairea kk alussa ja ei tarvitse murehtia niistä enempää..
Todellakin samanlaiset oireet oli mullakin. Kuukautisten ensimmäinen päivä oli aina yhtä helvettiä, jos ei tajunnut ottaa paria särkylääketablettia ajoissa. Mutta ainakin multa lähti kaikki kuukautiskivut kun aloitin meliane-pillerien käytön. Suosittelen suuresti, että käyt juttelee gynekologille.