Kellä kaikilla on lapinkoira

Tänne vain juttua koiristanne...Mulla on koht yksivuotias lapinkoira narttu... se onIHANA=)
15998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

..Meil on 1,5 vuotias suomenlapinkoirauros..Tosi ihana ja uskollínen kaveri..Nyt on menneillää pieni murrosikä:)Totta kaij, koirillaki tulee olla pahat aikakaudet..Minkävärine sun narttu on?!Jos haluut keskustella lapinkoirista ni mailaa mulle:[email protected]

Äänestä
  • Mun lapinkoira narttu on riistan värinen...Tosi söpö...Joskus voisin vaikka mailata sulle.=) Mikä on sun koiran kennel nimi? P.s Kiva kun vastailit mulle..=)

    Äänestä

  • Lapinkoira kirjoitti:

    Mun lapinkoira narttu on riistan värinen...Tosi söpö...Joskus voisin vaikka mailata sulle.=) Mikä on sun koiran kennel nimi? P.s Kiva kun vastailit mulle..=)

    mulla on suomenlapinkoira 7w narttu se on tosi kiltti ja tottelevainen
    mullekkin voi mailata osotteeseen:[email protected]


    T:kimma 93

    Äänestä

Olen harkitsemassa lapinkoiran ostoa ja tartteisin PIAN tietoa rodusta, karvan hoidosta ja-lähdöstä(onko joka nurkat täynnä karvapalleroita)jne. Olisin kiitollinen kaikesta infosta!

Äänestä
  • Aijotko pitää koiraasi sisällä aina? Mä pidin lapinkoiraani aluksi sisällä eikä karvaa lähtenyt(ainakaan mä en huomannu et olis hirveest lähtenny) Lapinkoira ei oo trimmattava koira sille riittää silloin pesu kun se on hyvin likainen.Onks sulla mailii? niin voisin kertoa lisää...ja lähettää vaikka kuvia omasta lapinkoirastani...P.s Lapinkoira on ihanteelinen koira...=)

    Äänestä

  • Lapinkoira kirjoitti:

    Aijotko pitää koiraasi sisällä aina? Mä pidin lapinkoiraani aluksi sisällä eikä karvaa lähtenyt(ainakaan mä en huomannu et olis hirveest lähtenny) Lapinkoira ei oo trimmattava koira sille riittää silloin pesu kun se on hyvin likainen.Onks sulla mailii? niin voisin kertoa lisää...ja lähettää vaikka kuvia omasta lapinkoirastani...P.s Lapinkoira on ihanteelinen koira...=)

    Etsin kyllä sisäkoiraa, en häkkikoiraa. Ja lasten, myös ihan pienten kanssa, pitäis tulla toimeen. Asialla hiukka kiire koska ois yks narttu nyt tiedossa... [email protected]

    Äänestä

  • Beibi kirjoitti:

    Etsin kyllä sisäkoiraa, en häkkikoiraa. Ja lasten, myös ihan pienten kanssa, pitäis tulla toimeen. Asialla hiukka kiire koska ois yks narttu nyt tiedossa... [email protected]

    Kyllä lapinkoira käy sisälle. Joskus sillä saattaa olla hiukan kuuma...ei se karvoja paljoakaan "karisuta".Tulee hyvin toimeen lasten kanssa.Lapinkoirat ovat rohkeita ,kilttejä ja kaipaavat paljon liikuntaa...Itselläni on kohta yks vuotias lapinkoira narttu...Tosi ihana ja kiltti...

    Äänestä

  • mul on n.3 vuotias lappalainen ja se on aivan ihana!
    turkinhoito:
    Karvoja ei todellakaan ole joka paikaassa jos omistaa suomenlapinkoiran!...eikä sitä tarvitse harjata kun 1 kerran kuukaudessa...tai tietenkin jos on karvan lähtö aika ym. ja lisäksi lapinkoiran turkki on siitä hyvä, kun hilse mikä sitä lähtee ei aiheuta minkän laisia allergioita.
    lapinkoira on luonteeltaan persoonallinen, älykäs, nopeasti oppiva (se saattaa kyllä johtua ahneudesta), se on myös uskollinen ym.
    lapinkoira sopii todella hyvin agilityyn, tokoon, näyttelyihin....lapinkoira on myös lapsi ystävällinen.
    omalla lapinkoirallani on muuten parhaillaan juoksut ja astutan sen kohta puolin...eli jollakulla on astutus vinkkejä...ym..(ja jos pennut kiinostaa niin vastailkaa!!!!!!

    Äänestä

mulla on 3-vuotias lappalainen ja sillä on juoksut paraaikaa menossa. aattelimme astuttaa sen noin 5-päivän kuluttua, pieni propleema on vain se, että kaikki jotka astutukseen osallistuvat ovat ensi kertalaisia =/...pitäisikö ottaa joku kokeneempi mukaan?...(en kyllä tunne ketään)...niin vaikka eläinlääkäri ;). Toisaalta tiedän aika paljon astutuksesta..mutta lisää neuvoja vaan tänne!!:....vastailkaa!!

Äänestä

On lappalainen kesäkuussa 3 vuotias...Jos vaan Hiidenlahden kennelin jälkikasvua täällä liikkuu niin ottakaa yhteyttä olisi kiva kuulla muidenkin koirista.Itseltäni löytyy kyseisestä kennellistä koiruus...

Äänestä

Itse olen etsimässä koiraa ja lapinkoira
tuntuisi olevan sopivahko rotu.
Olisi ihanaa, jos koiran omaavat voisivat
vastata muutamiin kysymyksiin..

Riittäisikö mielestänne rodulle tunnin/parin lenkkeily iltaisin? Plus tietysti
muutama lyhyempi ulkoilu..
Entä lähteekö rodulta esim. yhtä paljon
karvaa kuin noutajilta? Tuttuni kämppä on
jatkuvasti karvojen valtaama;)..

Äänestä

Mulla on nyt 6,5-vuotias suomenlapinkoira uros Lapinkullan Aslak eli Mörri.
Ketkäs kaikki harrastaa lappareidensa kanssa näyttelyitä? Ja minkälaisella menestyksellä? (Ja kaikki on kuitenkin jotain Fin MVA..:)) Mä aion mennä Mörrin kaa mätsäriin jossain välissä. Virallisiin kun ei ole asiaa, kun koiraa ei oo tatuoitu tai sirutettu..

Äänestä

Joo, mulla on paimensukuinen lapinkoira,uros.Onks jollaki muullaki paimensukuisii,niitä ku ei oo iha hirveesti.

Äänestä
  • Pari paimensukuista poitsua löytyypi.

    Äänestä

mul on kohta 1vuotta täyttävä lapinkoira narttu. oikeessa oot kun sanot et ne on ihanii!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapinkoira kirjoitti:

Tänne vain juttua koiristanne...Mulla on koht yksivuotias lapinkoira narttu... se onIHANA=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu