juu kamera pitäis ostaa ja sellainen joka kestäis muutaman vuoden kehityksen joten onko teillä kokemuksia otsikon mukaisesta kamerasta hinnat siinä 720 ostopaikasta riippuen entäs olisko muilla merkeilllä vastaavaa halbemmalla..
ostaakko
c 5060
6639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Osta mielummin 5050z. Siinä on valovoimaisempi objektiivi, 1,8 kun 5060:ssa 2,8.
5060:ssä on laajakulma kinovast. 27 mm ja 5050:n on 35 mm, suuri ero.
5060 taitaa olla vähäkohinaisempi joten valovoiman voi kompensoida herkkyyttä muuttamalla.
5050:ssa on akku paristot, jotka tulee paljon halvemmaksi kuin olympuksen oma akku joka on 5060:ssa. 5050 on myös halvempi. Itse en kyllä ole kohinaa liiemmin havainnut.
Mitäs tarkoitat tuolla muutaman vuoden kehityksellä? Onhan tuo toki jokseenkin nopeasti kehittyvä ala, mutta nykyään tuossa hintaluokassa aletaan olla sillä tasolla, että jos kuvat ei onnistu ni vika on kuvaajassa eikä kamerassa.
sitä vaan että kun en aiheesta itse juuri mitään tiedä niin hirvittää ostaa noin kallis palikka, eli tippuuko hinta puolessa vuodessa puoleen.. kun on taas tullut sitä ja tätä uutta! Peruskameratkin ajais varmasti mun kuvaustarpeet mutta tuota se myyjä suositteli (laadukasta harrastekameraa udellessani)
Harvemmin elektroniikka mikään hyvä sijoitus on...itse tosin taisin saada ensimmäisestä digistäni vähän voittoa =) Canonin G-sarjalainen vois olla sulle ihan hyvä vaihtoehto ja se on ehkä käytettynä vähän arvostetumpi kuin Olympus.