Mitä ominaisuuksia on kelvollisessa hyvässä palomuurilaitteessa NATin lisäksi? Millainen laite suojaa parhaiten? Onko noista kotikäyttöön myytävissä laitteista mihinkään vai onko parempi suoja jostain kalliimmista laitteista? Koneessa on jo ohjelmallinen palomuuri (sekä kaikenlaisia muitakin tietoturvaohjelmia alkaen virustorjunnasta), ajattelin tuota laitetta sen ohjelman "työpariksi".
Palomuurilaite
???
10784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Riittävässä kotilaitteessa on ainakin seuraavat ominaisuudet:
-- NAT/PAT
-- DHCP palvelin
-- Packet Filter
-- Unversal Plug'n'Play -tuki
Eikös toi UPnP ole tietoturvariski nimenomaan? Miksi hyvässä palomuurissa pitäisi olla UPnP?
Olet aivan oikeassa, mutta jos ja kun haluaa avata muuria Universal Plug and Play:n kautta toimiville ohjelmille, niin mielestäni toiminteen päälle laittaminen antaa valtaosalle kotikäyttäjistä paremman tuloksen kuin se, että koittaa käsin koodata tarvittavat säännöt.
Rautamuurin tapauksessa kannattaa sitten tietysti olla myös softamuurit toiminnassa.
sellaisia ohjelmia on jotka käyttää tota Universal PnP:tä, tai siis toimivat tuon kautta? Eivät vissiin ihan normaaliohjelmat kuten selain, posti, ftp?
Selain ja maili eivät käytä, mutta esimerkiksi Messanger (tai oikeastaan sen osat kuten video ja ääni) käyttävät. Samoin useat (directX) verkkopelit.
eli siis käytännössä nuo Microsoftin härvelit. No, mulla ei koko Messengeriä ole enkä pelaa verkkopelejä joten.. :)
tietääkseni tässä kysyttiin rautamuurista ja te alatte juttelemaan plug and play:stä?
taisi mennä hieman sivuun aiheesta mutta eipäkai tuolle voi mitään...
"Plug and Play" olisi kieltämättä sivussa, mutta
"Universal Plug and Play" on tietoliikenne-laitteiden ominaisuus, joka yleensä toteutetaan rautamuurissa (tai oikeastaan reititinboksissa, joka myös muuri).
Tämän avulla mm. Messenger saadaan toimimaan verkon yli.
"'Universal Plug and Play' on tietoliikenne-laitteiden ominaisuus, joka yleensä toteutetaan rautamuurissa"
Mitä?
Nattaavan (rauta)palomuurin tarkoitus on välittää tietyt paketit verkosta toiseen. Palomuurilla ei ole mitään tekemistä minkään (Universal) Plug'n'Playn:n kanssa.
"Tämän avulla mm. Messenger saadaan toimimaan verkon yli."
Eiköhän se Messenger saada toimimaan - aivan kuten muutkin P2P-softat - avaamalla tietty TCP- tai UDP-portti palomuurista.
Jos palomuurilla ymmärretään kotikäytössä sangen yleisiä palomuuri-routteri-jne monitoimilaitteita.
Kts vaikkapa http://www.mikrotik.com/Documentation/manual_2.7/IP/UPnP.html:
UPnP implements simple yet powerfull NAT traversal solution, that enables the client to get full peer-to-peer network support from behind the NAT.
There are two interface types for UPnP: internal (the one local clients are connected to) and external (the one the Internet is connected to). A router may only have one external interface with a 'public' IP address on it, and as many internal IP addresses as needed, all with source-NATted 'internal' IP addresses.
The UPnP protocol is used for most of DirectX games as well as for various Windows Messenger features (remote asisstance, application sharing, file transfer, voice, video) from behind a firewall.
Eli jos haluat Messangerin tms toimivan NATin ja palomuurin yli ilman UPnP:ta, se voi onnistuakin, mutta todennäköisesti valtaosa kotikäyttäjistä päätyy turvattomampaan ratkaisuun kuin tätä kautta tehden.