Olen muutama vuosi sitten kasvattanut hyvällä menestyksellä nymfipapukaijoja ja myin niitä usein eläinkauppoihinkin myös undulaatteja kasvatin samaan aikaan. Mistä johtuu että silloin kaikki puhuivat nymfipapukaijoista ja nyt puhuvat kakaduista? Silloinkin jotkut,mutta kirjoissakin puhuttiin nymfeistä samoin eläinkaupoissa.
NYMFIT
1
381
Vastaukset
- -M-
Siitä yksinkertaisesta syystä, että useista lintuasiantuntijoista koostuva nimistötoimikunta on jo jonkun aikaa sitten tehnyt suuren työn antaessaan maailman kaikille lintulajeille virallisen suomenkielisen nimen. Nymphicus hollandicus -lajille tuo nimi on neitokakadu, joka tosin muistaakseni tuli käyttöön jo ennen tuota varsinaista virallista nimiluetteloa. "Nymfipapukaija" on siis vanhentunut ja epävirallinen nimi.
Ylipäätään lemmikkilinnuista käytettävät kotimaiset nimet ovat olleet perinteisesti varsin kirjavia ja jopa harhaanjohtavia, esim saksasta tai ruotsista suoraan käännettyjä tai kauppiaiden ihan hatusta vetämiä. Näitä vanhoja kauppanimiä valitettavasti liikkuu yhä varsin paljon ja monella on ihan asenteena se että mitään uusia nimiä ei opetella, on ne "sipulinvihreät papukaija-amadiinit" tähänkin asti kelvanneet.
Näiden eri paikkojen kesken vaihtelevienkin kauppanimien kanssa vaan välillä on todella vaikeaa tietää mikä laji oikeasti on kyseessä. Esimerkiksi tuo neitokakadu -nimi kertoo heti että kyseinen laji kuuluu kakaduihin, jolloin kokeneempi harrastaja voi heti päätellä aika paljon linnun olemuksesta, vanhalla nimellä moinen ei onnistu.
Olisi siis suotavaa että kaikki siirtyisivät käyttämään näitä yhtenäisiä, ajantasaisia ja virallisia nimiä joiden avulla helposti löytää linnun tieteellisen nimen ja sen avulla taas yleensä runsaasti lisätietoa.
Ja viralliset nimet siis löytyvät esim. osoitteesta www.birdlife.fi, sieltä kohta "lintutietoutta" ja osasto "maailman lintulajien suomenkieliset nimet".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3259065Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835618Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3335130SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden723571Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33012Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal602406Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42352Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72288- 1132256
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402153