Ollaan menossa Playa del Carmeniin.
Kannattaako ottaa Suomesta mukaan snorklausvälineitä, mitä maksaa vuokrata ne paikan päällä?
Entä mitä maksaa olut, leipä, tacot, banaanit, tonnikala, rommi, brandy, tequila, jne ihan kaupassa? Aiotaan liikkua paljon ja ostaa eväät mukaan matkoille.
Entä onko ravintolahinnoissa eroa keskikaupungilla ja sivummalla? Osaako joku suositella hyvää ja halpaa ravintolaa, jossa saa paikallisia ruokia?
Ruuan hinta Meksikossa ja muunkin
4
1030
Vastaukset
- jaana
MItä kautta hankitte liput ja onko teil meno-paluu ? HInta ?
- Ako
Kun kysyy huonon kysymyksen eli tässä tapauksessa aivan liikaa, saa usein vielä huonompia vastauksia ja niitäkin joskus liikaa
Meksiko ja Playa del Carmen sijaitsevat muuten Pohjois-Amerikassa, ainakin ne missä itse kävin muutama vuosi sitten
Snorklausvälineet Suomesta mukaan. En tiedä hintaa, kun en yhtään kojua bongannut. Snoklata kannattaa Xelhassa.
Kaikki mainitsemasi ovat kaupassa "halpoja". Kuulostaa kyllä aika erikoiselta ruokavaliolta. Kunnon rommeja ei tuolta saa, ei edes välttäviä.
Tottakai on. Siellä ei muuten ole "keskikaupunkia", on vaan yks "keskikatu".
Paikallista safkaa löytyy noin kaksi korttelia keskikadusta sivullepäin ja siitä eteenpäin. Tosin siinä määrin koko paikka alkaa jo muistuttaa Cancunia, että oikeesti paikallista ei varmaan löydy koko kaupungista. Buenos Aires -niminen pihvipaikka oli kahdella eri käynnillä loistava ja hyvä. Valitkaa listan kalleinta, keskihintaiset on keskilaatuisia.
Se saari siinä edustalla on täynnä jenkkejä, huono ja kallis.
--ako- Maikki
Heippa!
Kiitoksia tiedoista. Kerro vielä, kuljitko bussilla vai millä? Me olemme suunnitelleet auton vuokraamista mutta se on aika kallista, ainakin nettitietojen mukaan.
Laitoin kysymykseni siksi Pohjois-Amerikka -osastoon, koska siinä oli ennestään Meksiko-aiheisia keskusteluja. - tex mex
Maikki kirjoitti:
Heippa!
Kiitoksia tiedoista. Kerro vielä, kuljitko bussilla vai millä? Me olemme suunnitelleet auton vuokraamista mutta se on aika kallista, ainakin nettitietojen mukaan.
Laitoin kysymykseni siksi Pohjois-Amerikka -osastoon, koska siinä oli ennestään Meksiko-aiheisia keskusteluja.Youp, jos lähdet kiertelemään enemmänkin Jukatanin niemimaata, ehdottomasti suosittelen linja-autoja:edullisia,ilmastoituja,leffat pyörii ja yövuoroilla säästää asumiskustannuksissa. Kiertelin itse viime kesänä koko niemimaan, loistava matka,kunhan jättää turistirysät väliin! Hyvää matkaa! Autonvuokrausta en suosittele,kun bussiyhteydet ovat niin hyvät!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823253
- 922945
- 532202
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201645- 191514
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..81477Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein181395Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131351Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351315Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61248