Puu pelletit....

Kanin vessassa oli ennen pakuuttumatonta punertavaa kissan hiekkaa, joka värjäsi kanin tassut. En ollut varma haittaako värjäytyminen, mutta vaihdoimme silti hiekkaa. Se oli ilmeisesti jotenkin karkeaa, mutta joka tapauksessa kani ei suostunut käyttämään laatikkoaan. Sitten ostimme Puu pelletejä. (sellaisia pitkulaisia :P )
ei kelvannut sekään... Mitäsnyt pitäisi kokeilla?
5208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mun kaneilla oli ennen tavallista harmaata paakkuuntumatonta kissanhiekkaa, nykyisin on tuota puupohjaista! Ei ole koskaan kanit valittaneet=olleet laatikkoa kelpuuttamatta. Ja mun mielestä noi tuoksuu paremmalle kuin aiempi hiekka.. Jos kanis olivat vaan niin ihmeissään vaihdoksesta?

Äänestä
  • Sekin voi tietenkin olla... Eilen se ilmeisesti osoitti mieltään tästä kummallisesta vaihdoksesta. Järsi kaltereita, kaatoi kahdesti vessa laatikkonsa ja päätti tehdä asiansa huoneeni nurkkaan, vessa laatikon sijaan. Toivotaan että se tottuu puupelletteihin ja suostuu taas käyttämään kiltisti vessaansa.
    Kiitos avusta. :)

    Äänestä

  • Tiku kirjoitti:

    Sekin voi tietenkin olla... Eilen se ilmeisesti osoitti mieltään tästä kummallisesta vaihdoksesta. Järsi kaltereita, kaatoi kahdesti vessa laatikkonsa ja päätti tehdä asiansa huoneeni nurkkaan, vessa laatikon sijaan. Toivotaan että se tottuu puupelletteihin ja suostuu taas käyttämään kiltisti vessaansa.
    Kiitos avusta. :)

    Oletko kokeillut käyttää vessalaatikossa kutteripuruja? Eli sitä samaa mitä häkissä on alusmateriaalina? Se ei kyllä paakkunnu, mutta on ainakin tuttua tavaraa...
    Ja onhan kissanhiekkaa monenlaista eikä ne kaikki värjää. Eikä se värjääntyminenkään onneks ole vaarallista....

    Tältä palstalta löytyy myös Muut lemmikit -osio, jonne voit tulla juttelemaan lisää aiheesta! :)

    http://www.keskustelu.parhain.com/

    Äänestä

Meidän kanilla on Pirkan puupohjaista kissanhiekkaa. Tuoksuu sellaselle havumetsälle, joka vähän peittelee pissan hajua. Ajateltiin kokeilla puupellettejä sitten kun tuo säkki loppuu.

Äänestä
  • Meillä wc-laatikossa on sekaisin puruja ja puupellettejä(Vapo). Lisäksi laatikossa on purtavaksi heinää..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiku kirjoitti:

Kanin vessassa oli ennen pakuuttumatonta punertavaa kissan hiekkaa, joka värjäsi kanin tassut. En ollut varma haittaako värjäytyminen, mutta vaihdoimme silti hiekkaa. Se oli ilmeisesti jotenkin karkeaa, mutta joka tapauksessa kani ei suostunut käyttämään laatikkoaan. Sitten ostimme Puu pelletejä. (sellaisia pitkulaisia :P )
ei kelvannut sekään... Mitäsnyt pitäisi kokeilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu