Verkkokortin tunnistus

Mun Mandrake 9.2 ei tunnista verkkokorttia, emolevylle integroitua nforce 2.
Mitäs pitäs tehdä että pääsis verkkoon?
Yhteys on ASDL.
5339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mitä sanoo lspci? Entä lsmod. Onko viitteitä verkkokortista? Tuskin ifconfig kertoo mitään?

Tässä hieman sfnet.atk.linux- newsseissä joskus muinoin käytyä keskustelua:
http://www.google.fi/groups?hl=fi&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&threadm=9yRtb.157[email protected]&rnum=1&prev=/groups?q=Mandrake 9.2 nforce2 group:sfnet.atk.*linux*&hl=fi&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&selm=9yRtb.157$ce.90@reader1.news.jippii.net&rnum=1

Joskus olen kuullut lisäoptioiden noapci ja/tai acpi=off lilo/grub:ssa autuaaksi tekemästä vaikutuksesta?

No, jotkut ovat ratkaisseet homman raadollisemmin, eli disabloineet tuo integroidun kortin ja hankkineet toimivan tilalle.

ADLS-yhteys taas voidaan muodostaa monella eri tavalla, joka riippuu palveluntarjoajastasi.

Äänestä

Helpoin, halvin ja nopein vaihtoehto hankia realteciltä halvin (7.50 eurolla)10/100 Fast Ethernet) verkkokortin ja asenna sen fyysisesti tietokoneeseen sen jälkeen mandrake hoita kaikki asennukset ja asetukset automaattisesti ja netti pelaa kuin sen pitää.
Minullekin oli sama ongelma sitten ostin kallis verkkokortin ja kun sen jälkeenkään ei homma toiminut yks atk-kaveri ehdoti tämän maailman halvin verkkokorttin. Siitä lähtien netti pelaa mandrakessakin, redhatissakin.

Äänestä
  • Joo Realtek 8139 kortti pelittää miltei kaikkien käyttisten asennuksen jälkeen heti. On varmaan parhaiten tuettu kortti. Ja tosiaan puoli ilmainen. :D

    Äänestä

  • Jeps kirjoitti:

    Joo Realtek 8139 kortti pelittää miltei kaikkien käyttisten asennuksen jälkeen heti. On varmaan parhaiten tuettu kortti. Ja tosiaan puoli ilmainen. :D

    Joopa joo... 3com on ihan kova sana verkkokorteista puhuttaessa. Suosittelen.

    Äänestä

Kiitos kaikile vastanneille. Ongelma ratkaistu ja toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marina kirjoitti:

Mun Mandrake 9.2 ei tunnista verkkokorttia, emolevylle integroitua nforce 2.
Mitäs pitäs tehdä että pääsis verkkoon?
Yhteys on ASDL.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu