Remmi koos taas, tai ainaki melkei. ja naurettu voorteille ja otettu vähä bissee.
Mitä mieltä ootte jos tehtäis sellaine voorti tietoisku joku vuorokausi tos esso pihalla. ne ketkä tulee tankkaamaan. tsekattais kuule voortien vetarit, kittisaumat ja vaikka ohjauksen öljyvuodot!
Kun suurin osa voorteista ei tiedä millaisil kinnereil ajaa?
Katsottais miten voortimieste hermot menis. ku saisivat tietää miten paljo vikaa vikaa löytys ja kallista vikaa?
Meniskö foorti konkkaa?
Tämä tehdää täs lähiaikana joten pysykää kuulolla.
Mitä mieltä ootte jos tehtäis sellaine voorti tietoisku joku vuorokausi tos esso pihalla. ne ketkä tulee tankkaamaan. tsekattais kuule voortien vetarit, kittisaumat ja vaikka ohjauksen öljyvuodot!
Kun suurin osa voorteista ei tiedä millaisil kinnereil ajaa?
Katsottais miten voortimieste hermot menis. ku saisivat tietää miten paljo vikaa vikaa löytys ja kallista vikaa?
Meniskö foorti konkkaa?
Tämä tehdää täs lähiaikana joten pysykää kuulolla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voortimiesten hermot on rautaa. Omissa voorteissa ei kyllä ole ollut nuita vikoja, ei kyllä ole ollut Fokusta tai Mondeota, onhan niitä muitakin malleja. Kallein korjaus pakoputken vaihto, 105€, kesti vain 200tkm.
ja idiooteilla ilmaiset, kuten Vijon Esson "työryhmä" osoittaa.
Ooks te oikke turkulaissi vai muute vaa tyhmii?
...tarkastelemaan. Siitä ei löydy edes ruostetta! Ja vuodelta -80 on.
Teiän on muuten pakko olla Turusta, sieltähän ne idiootit tulevat...
FORDIT VM -80 on olleet jo "paalissa" vuosia!
Voortilaiset on älyttömiä valehtelemaan?
Siis pannassa? Vai mätiä? Tajusin kyllä, että tuo on provo, vastasin tekemisen puutteen vuoksi. Minä en valehtele, ainakaan paljoa! =D
Provo tarkoittanee, että on nuo puristeltu hajottamolla kasaan, eli "paaliin". Kyllähän noita 80 luvun ekkereitä näkyy vielä suht paljonkin katukuvassa ilman suurempia ruosteita ainakaan päälläpäin..
Aina tämä ajatus ei tunnu juoksevan... =)
Kyllähän nuita näkee, niitäkin, jotka pysyvät kasassa pelkällä tahdonvoimalla. Ja useat mätiä sisältä. Autoni katsastuksessa ukko ei millään uskonut, ettei siitä saakeli ruostetta löydy, naputteli aikansa sieltä täältä, löi kovempaa, kunnes tako raivolla pohjaa, että "eikö sitä ruostetta löydy saa***a??" Hehe. =D Ihmettelin itsekin.
Jep. Tuttu tilanne. Mulla hakkas kerran vanhan läpimädän Kadetin pohjan aika pahasti auki. Se meni kyllä heti kohta "paaliin".
Hauskempi tapaus sattu tässä pari vuotta sitten, kun kaverini anto mulle muka kiireisiinsä vedoten autonsa vietväksi katsastukseen ja kehu vielä, ettei "siinä pitäs mitään isompaa olla". No, ajoimpa auton halliin. Setähän meni kohta auton alle, vemputteli renkaat ja käski ratista pidellä kii. Ok. kaikki hyvin.
Kohta jalkani alla kopsahti aika terävästi. Nostin jalkaani lattiasta, ja sieltähän se katsastusmiehen silmä katsoi minua syyttävästi auton pohjaan tekemästään reijästä. Silloin nauratti, kaveria myöhemmin ei ;)
Kaverilla kans katsastuksessa katottiin KAIKKI, turvavöistä pyyhkimiin. Sai 15 suullista varotusta. Ei toiminu tuulilasin pyyhkijät samalla kun oli lisäpitkät päällä. Lisäpitkien (itse asentama) virtavipu jäi kats.miehelle käteen, se oli jesse-teipillä kiinni... Tööttiä ei ollut, muttei niitä töötin johtojakaan löytynyt, ei ratin "keskikonsolista" eikä viiksistä. Takapenkin alla oli johtohässäkkä, kuulamma ei ollut paloturvallista. Kaikkia huomautuksia en jaksa edes muistaa. Kohta se katsastetaan uudestaan, saa nähdä miten käy! =) Mutta ruostetta ei löytynyt, ikää tuollakin autolla vaivaiset about 17 vuotta.
Pistäkääpä tänne ajoissa aika ja paikka, niin voidaan myös informoida liikuvan poliisin mondeoita tarkastuksesta, jotta tietäisivät tulla näyttämään romunsa asiantuntijoilla.
Voipi viljon remmille tulla pitempi reissu, kun kaljapäissään rähmivät poliisiautoja.